Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mennyire álltam távol az...

Mennyire álltam távol az igazságtól (matek példa)?

Figyelt kérdés

Szóval kiváncsi voltam,hogy egyedül feltudok-e állítani egy képletet a számtani sorozat összegképletére. Fel is állítottam egy képletet csak r*hadtul nem emlékszem hogy kell harmadfokú (még másodfokú-t) sem megoldani. Ha van kedved nézd meg:

a = utolsó érték

b = sorozat első értéke

c = számtani sorozat tagjainak összege

d = milyen tempóban megy előre a sorozat (1-esével, 2-esével)

(a+b)*((a-b)+1))/d /2 = C


Ez az hogy nekem kijön így mindig. Csak hogy lesz ebből?

EZ: [link]

2 -es voltam matekból, szóval talán csak megakartam osztani egy sikerélményt bárkivel. Szóóóóóóóóóóóóóval jár a keksz.



2019. okt. 29. 16:59
 1/4 A kérdező kommentje:
Próbálgattam le egyszerűsíteni csak utánna "nem müködik" a képlet.
2019. okt. 29. 17:01
 2/4 anonim ***** válasza:

Ahhoz képest egész jó. De lehet egyszerűbben.

Így szokás: legyen az első tag a1, legyen d a növekmény, és álljon a sorozat n tagból (ekkor az utósó, tehát b=a1+(n-1)*d).

Vegyük észe, ha az elsőt és utolsót összeadjuk, majd a másodikat és utolsó előttit, majd a harmadikat és az utolsó előtti másodikat, hasonló módszerrel, míg középre nem érünk, az eredmény mindig ugyanaz. Ekkor viszont, mivel az új sorozat pontosan feleannyi számból áll és mind egyforma, ezért az összeg e két szám szorzata. Tehát

a2 = a1+1*d, a3=a1+2*d, a4=a1+3*d és így tovább, an=a1+(n-1)*d. Ekkor a1+an=2*a1+(n-1)*d, a2+a(n-1)=2*a1+1*d+(n-2)*d=2*a1+(n-1)+d. Ha n páros, akkor n/2 db ilyen egyforma szám lesz, tehát C=(2*a1+(n-1)*d)*n/2=n*a1+(n-1)*n*d/2. Ha n páratlan, akkor (n-1)/2 darab szám lesz és a középső még pluszban, azaz C=(2*a1+(n-1)*d)*(n-1)/2+a1+(n-1)*d/2=(n-1)*a1+a1+(n-1)*(n-1)*d/2+(n-1)*d/2 = n*a1+(n-1)*n*d/2, tehát a páros n-nek megfelelő, vagyis egyetlen képet van.

Nálad a=b+(a-b)/d*d [mert (a-b)/d darab szám van], ha most ezeket behelyettesíted az általánosan használt képletbe, akkor kijön a tiéd.

A trükk az, hogy mi módon írjuk fel a sorozatot. A tiéd kicsit bonyolultabb, hiszen egy sorozatnál nem az utolsó értéket szoktuk megadni, hanem az elejét, a növekményt, és hogy hány darab számból áll. Azokkal egyszerűbb számolni. Aki kettes matekból, attól ez brilliáns teljesítmény. De legfőképpen, és ez számít legjobban: te érted a számtani sorozat összegzésének lényegét!!! Különben az életben rá nem jössz magadtól.

2019. okt. 29. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

(a+b)*((a-b)+1))/d /2 = C


Ezt máshogy úgy lehetne egyszerűbben, hogy:


(a+b)(a-b+1)/2d = c

2019. okt. 29. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ja am mindenkinek küldtem zöld likeot, köszike :)
2019. nov. 7. 15:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!