Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Igazából nem is kérdezni...

Igazából nem is kérdezni szeretnék, inkább a véleményekre, meglátásokra lennék kíváncsi egy kísérletem eredményével kapcsolatban?

Figyelt kérdés

A kompakt fénycsőről lesz szó, lebutítva a "neon"-csőről.


Felkapcsoltam a szobában a villanyt. Pár másodpercig világított, majd kiégett. Ez van, vehetek másikat.

Ekkor viszont előbújt belőlem az amatőr fizikus.


Ha egy "neoncsőben" megindul az ionizáció, akkor a fűtés megszűnése nem okozhatja a fényáram megszűnését is, legfeljebb az intenzitása csökkenhetne. Szándékosságot sejtettem.


Beszereztem néhány 60-as évek beli tankönyvet, és utána olvastam a fénycső működési elvének.

Rájöttem, hogy a kompakt fénycsövek felépítése egy hatalmas átbaxás, amit kísérletileg is igazoltam.


Az "égő" áramköre kétféle funkciót lát el. Az egyik a fénycső ionizálásához szükséges amplitúdójú és frekvenciájú jel előállítása, a másik pedig az, hogy a sorba kötött fűtőszálakat ennek a "jel"-nek a segítségével izzásba hozza.

A fűtőszálak szakadása a generátor leállását is okozza.


Felmerült bennem a kérdés, hogy ezt miért így oldották meg?

Nos, elvégeztem egy kísérletet.


Fogtam 3 darab azonos típusú fénycsövet, és szétnyitottam őket.


Mindhárom panelről eltávolítottam a fénycsöveket.

Az egyik panel egyik fénycső-csatlakozási pontjára rákötöttem az egyik fénycső fűtőszálát, a másik csatlakozási pontjára pedig egy MÁSIK fénycső fütőszálát. Tehát egy panel, két fűtőszál azért hogy az áramkör épnek találja a fűtőszálakat, de két különböző fénycső fűtőszálát kötöttem be, tehát ionizáció nem lép fel vagyis egyik sem fog világítani, csak az izzószálak izzanak.


A harmadik fénycső két fűtőszálának négy kivezetését kettesével összesodortam, tehát csak két kontaktust biztosítottam a harmadik fénycső gázteréhez, de fűtést nem.

Ezt a két sodratot rákötöttem az "átvert" panel két fűtőszál-kimenetéhez, a generátor kimeneti pontjain.


Rákapcsoltam a feszültséget, és pontosan az történt amire számítottam:


A két fénycső egy-egy izzószála izzani kezdett, a harmadik fénycső pedig azonnal "kigyulladt"!

Mindenféle fűtés nélkül, teljes fényerőt adott.


A fűtőszálaknak egyetlen célja van: az élettartam korlátozása!


Egy apró adalék: Ha a 17W-os kompakt fénycső teljesítményéből kivonom a fűtőszál pocsékolását, akkor maradt 5W teljesítmény!!!!!!!!!!!!!!


2019. nov. 17. 09:00
 1/6 dellfil ***** válasza:

Annak ugye utána néztél, hogy mivel vannak töltve a fénycsövek? Higannyal.

Tulajdonképpen higanygőz kisülési csövek. A fűtőszál a higany biztos elpárologtatására szolgál. És nem "játszásiból" van benne. A higanygőzön átfolyó áram gerjeszti UV sugárzásra azt, és a cső belsejében levő "fénypor" - összetételétől függően - "konvertálja" megfelelő színhőmérsékletű látható fénnyé.

Tehát a fűtőszál a fénycsőben levő gombostűfejnyi higanycsepp maradéktalan gőzzé alakítására szolgál.


dellfil

2019. nov. 17. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Szirty ***** válasza:

A fénycső fűtőszála csak a begyújtáshoz kell.

Üzem közben a fűtőszálat azon átfolyó árammal nem hevíti, egyszerűen csak elektródaként szolgál.


A hagyományos fénycsőnél ez könnyen megfigyelhető.

Miután begyújtott, a fűtőszál egyik vége szabaddá válik (a gyújtó kikapcsolja).

A gyújtót ekkor már ki is lehet venni, a cső világít tovább zavartalanul, miközben mindkét fűtőszálának egyik vége szabadon van (a fűtő áramkör tehát ilyenkor szakadás, így az izzószál nem fogyaszt áramot).

2019. nov. 17. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

#1-nek:


Oké. A választ értem, viszont akkor miért működött a kapcsolásom?


#2-nek:


Ez eddig mind igaz, a régi típusra!


Pontosan erre írtam a mondandóm legelején, hogy a fűtőszál szakadása miatt nem "aludhat ki" az égő!


Legközelebb már nem fogod tudni bekapcsolni, de MENET KÖZBEN nem aludhat ki!

Amit a gyújtó eltávolításáról írtál, azt én is tudom. Pontosan ez "ütött szeget a fejembe"!

2019. nov. 17. 19:23
 4/6 A kérdező kommentje:

Egyébként van a birtokomban egy igen érdekes, nagyon régi "elemlámpa" is.


Egy nagyon rövid, 13,5x1,5 cm-es fénycsőt működtet 4 darab ceruza-elemről, a fűtőszálat egyáltalán nem használja! A fénycső mindkét végén egy-egy kontaktus található csak! Japán gyártmány.


[link]

2019. nov. 17. 19:40
 5/6 Szirty ***** válasza:
A fénycső begyújtható nagyfeszültségű impulzussal is. Nem kell feltétlenül izzítani.
2019. nov. 18. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

#5-nek:


Köszönöm.

2019. nov. 19. 19:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!