Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Víz körkörös áramlásánál egy...

Víz körkörös áramlásánál egy edényben miért gyűlik középre a vízzel együtt mozgó szennyeződés (pl homok), amikor a levegőnél ugyanekkor az edény falának vágódik neki?

Figyelt kérdés
2010. júl. 18. 23:27
 1/7 anonim ***** válasza:
76%

Az edény alján nagyobb a súrlódás, mint a felső részén. Lent az edény fenekével érintkezik a folyadék, fent csak a levegővel. Fönt ézért nagyobb lesz a forgás sebessége, ezzel együtt a centrifugális erő. Így széleken fent nagyobb nyomás alakul ki a felső rétegekben. Körkörös áramláson kívül a nyomáskülönbség kialakít egy másik áramlást, felszínen a szélek felé, az edény szélénél lefelé, lent az edény közepe felé (ez hozza a szennyeződést), középen pedig felfele.

Ugyanez a jelenség okozza a folyók meander képzését, először Einstein magyarázta meg a mibenlétét.

2010. júl. 18. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ
2010. júl. 19. 00:20
 3/7 anonim ***** válasza:

"a nyomáskülönbség kialakít egy másik áramlást, felszínen a szélek felé, az edény szélénél lefelé, lent az edény közepe felé (ez hozza a szennyeződést), középen pedig felfele" olvasom az előző kommentben.

Tehát középen felfelé??

Lelki szemeim előtt próbálom elképzelni a folyamatot, ahogy az örvény nem lehúz, hanem kilök ... de sehogy sem sikerül...

2010. júl. 20. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Igen, lent befelé, a felszínen kifele.
2010. júl. 20. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
...ebből következik, hogy középen felfele halad az áramlás.
2010. júl. 20. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy nem voltam elég határozott, de éppen ezt próbáltam tagadni, cáfolni! Nem, a folyadékörvény a felszínről maga felé húz, és ha elkap lefelé visz a tölcsérben!

[link]

Nézz rá erre a képre, a vízfelszínen jól láthatóan befelé mozog az áramlás és az örvény közepe lefelé húz.

Ha nem így lenne, akkor örvényben soha senki nem fulladt volna meg... de sajnos nagyon sok ember halálát okozta, hogy az örvény lehúzta!

(Ő meg küzdött és úszott kimerülésig ellene, ahelyett, hogy hagyta volna, hogy az örvény lepörgesse, és lent "kidobja"...)

Szóval amit te magyarázol, az a levegő örvénylése, ott a tölcsérben belül valóban felfelé emelkedik a levegő. Pédául a fölfelszínt el nem érő tubákban, vagy a felszínre is leérő tornádóban!

A folyadék-örvényekben ezzel szemben belül lefelé áramlás van! A különbség oka, hogy a levegő összenyomható, míg a folyadékok összenyomhatatlanok!

2010. júl. 21. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A cáfolathoz érvek kellenének! Ezzel szemben te csak hasonlatokat mondasz. Ez viszont nem tuba, nem tornádó, nem örvény, csok forgó folydék a pohárban.

Láttál már téaval teli bögrét, ahogy összegyűlnek a tealevelek a bögre alján középütt? Amit én leírtam, alátámasztja ezt a gyakorlati tapasztalatot. Amit te, az ellent mond neki.

Én megmagyaráztam a jelenség okát, te csak annyit mondasz nem így van! Amíg nem mondasz érveket, ez csak üres fecsegés.

Ha nem hiszed, fogj üvegbögrét töltsd meg vízzel, szórj bele valamit, ami aránylag jól elegyedik vízzel, keverd meg és figyeld az áramlást.

2010. júl. 21. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!