Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért rázza meg az embert az...

Miért rázza meg az embert az áram ha pl mezitláb áll mondjuk a parkettán vagy a járólapon?

Figyelt kérdés

ugye ahhoz hogy áramütést szenvedjünk, az áramforrás mindkét pólusával egyszerre történő érintkezése szükséges. Ha a konnektorban lévő fázist megfogjuk akkor az egyik már adott, a másik meg a föld amerre folyik az áram. Jól gondolom?

Viszont a parketta az fa ami szigetelő, a járólap kerámia ami szintén elszigetel a földtől, akkor hogy tud áram folyni a keresztül rajtad ha csak a fázist fogod meg, és el vagy szigetelve?


2019. dec. 18. 21:23
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Minden a körülményektől függ. Elég, ha a hideg járólapon kicsapódik egy kis pára, mindjárt megrázóbb élményben lesz részed a fázis fogdosásakor mintha száraz maradt volna. Extrém helyzetekben akár rezet is lehet használni szigetelésnek, éppen ezért nem fogdossuk a fázist amikor mezítláb szaladgálunk, mert egy tévesen megítélt helyzetért az életünkkel fizethetünk.
2019. dec. 18. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Légpárától nedves parketta, aljzat sem tökéletes szigetelő.

Persze nem lesz egy tökéletes rövidzár, szóval jó eséllyel nem ver agyon, csak állati kellemetlen lehet.

2019. dec. 19. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 Szirty ***** válasza:

Nem tökéletesen szigetel.

De ha úgy is lenne, az áram tökéletesen szigetelő padlón állva is megrázhat pusztán a kapacitív csatolás révén.

2019. dec. 19. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

"De ha úgy is lenne, az áram tökéletesen szigetelő padlón állva is megrázhat pusztán a kapacitív csatolás révén."

Ahhoz sokkal de sokkal nagyobb feszültség kellene a hálózatinál.

Kérdezd csak meg a 75 kV vezetéken ülő madarakat.

2019. dec. 19. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Szirty ***** válasza:

"Ahhoz sokkal de sokkal nagyobb feszültség kellene a hálózatinál."


Nem kell több.

Ha fogsz egy 2 eres, 30-40 méter kábelt, az egyik erére rákötöd a fázist, a másik eret szabadon hagyod. A szabad eret megfogod megráz! :)


Persze itt hosszan, párhuzamosan és közel futnak egymáshoz a vezetők.

De ugyanehhez bőven elég egy pár tíz négyzetméteres felület is (kerítés, padló, fal, akármi ami el van szigetelve a földpotenciáltól, de elég nagy a felülete).


Mindehhez elég 230V AC 50 HZ.


Ezért kell (A "kell" alatt azt értem hogy van rá szabály) pl. nagy kiterjedésű vezető felületeket földpotenciálra kötni.

2019. dec. 19. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Szirty ***** válasza:
Helyesbítés: Hz
2019. dec. 19. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Persze itt hosszan, párhuzamosan és közel futnak egymáshoz a vezetők."

Vagyis, ehhez gyakorlatilag egy "lineáris tekercs" kell.

Ezt az otthoni fali konnektorod nemigen hozza.

2019. dec. 19. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Mert a parketta, járólap nem tökéletes szigetelőanyag, bár még mindig jobb mintha a csaptelepet fognád, vagy a radiátort. Ha fázisba akarsz nyúlkálni, akkor vagy csapd le a biztosítékot, vagy vegyél fel egy vastag gumitalpú cipőt - bár attól még rázós élmény lesz :)
2019. dec. 20. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

A kapacitást kár lenne kivenni a képből, mert alighanem jó szigetelőnek tekintett padozat esetén hozzátesz valamennyit a vezetéshez. Lehet, hogy csak annyit, hogy az érzetküszöb tizede helyett az érzetküszöb nyolcada lesz az áram.

Azt, hogy a " pár tíz négyzetméteres felület is (kerítés, padló, fal, akármi ami el van szigetelve a földpotenciáltól, de elég nagy a felülete)" hogy kerül ebbe a képbe, amelyik ugye az a kép, hogy a fázist megfogom, és csipkedést érzek, azt nem tudom, mert a kerítésen állok, miközben belenyúlok a konnektorba? Kissé Tom és Jerrys elképzelni. :)

2019. dec. 21. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:
ha nem tökéletes szigetelő anyag a parketta pl, akkor az miért van ha egy parkettadarabbal hozzáérek a fázishoz, másik kézzel a fűtéscsőhöz semmit nem érzek? Gyakorlatilag ugyanaz a sztori csak fordítva vagyok az áramkörbe. A parketta nem köztem és a föld között van hanem köztem és a fázis között. Elméletileg az ellenállás határozza meg az átfolyó áram erősségét adott feszültségen. Itt én sorba vagyok kapcsolva az áramkörbe a parkettával. Elvileg mint két esetben esetben ugyanannyinak kell lennie az áramnak. Természetesen az én nem én vagyok, hanem csak az alany a mondatban
2019. dec. 21. 20:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!