Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Salétromsav előállítása?

Salétromsav előállítása?

Figyelt kérdés
Egy dokumentumfilmben láttam hogy "lehetséges" nitrocellulóz tartalmú műanyag(itt egy pakli kártya volt bemutatva) és forró víz keverésével salétrom savat előállítani,ez lehetséges?

2019. dec. 21. 18:13
 1/2 Z003 ***** válasza:
Hát forró vízzel semmiképp (tekintve hogy általában nem oldódnak vízben). Esetleg azt tudnám elképzelni hogy valami erős oxidálószerben (mint ami a salétromsav is) feloldva létre jöhet valami egyensúlyi folyamat(bár ebben nem vagyok teljesen biztos) ami során képződhetne salétromsav, bár ez nem lenne izolálható.
2019. dec. 22. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
A nitrocellulóz neve elég megtévesztő, szigorúan véve cellulóz-nitrátnak kéne hívni, hiszen ez egy salétromsav-észter (hasonlóképpen mint a karbonsav-észterek, ahol a COOH csoport hidrogénjét cseréled alkilcsoportra, a salétromsav hidrogénje is cserélhető szerves egységre, pl. cellulózra: HNO3 + R-OH <--> R-O-NO2 + H2O). Mivel az észterképzés mindig egyensúlyi folyamat, ezért víz hozzáadásával eltolható az észterhidrolízis (visszaalakulás) irányába, vagyis cellulóz és salétromsav képződik. A forró víz azért kell hozzá, mert hidegen a nitrocellulóz nem igazán reaktív, az oldhatóságnak is lehet hozzá köze ahogy az első írja, de szerintem maga a folyamat simán lehetséges. Bár 9 éve foglalkozom szerves kémiával, sosem láttam ezt a reakciót leírva, de tanulmányaim alapján elképzelhetőnek, sőt valószínűsíthetőnek tartom. Azért annyit hozzátennék, hogy salétromsavat így előállítani iszonyatos hülyeség, egyáltalán nem éri meg gazdaságilag, de gondolom a kérdés a reakció lehetőségére volt egyáltalán kíváncsi.
2019. dec. 22. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!