Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért vannak enzimek a mosósze...

Miért vannak enzimek a mosószerekben; mi a különbség az enzimes és enzim nélküli mosószerek között több szempontból?

Figyelt kérdés
amiláz, fehérjebontó enzim, zsírbontó enzim

2020. jan. 21. 16:02
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

"A mosóporok nagy százaléka tartalmaz enzimeket, ezeket nevezzük biológiai hatású mosószereknek (nem keverendő az öko-mosószerekkel!) Az enzimek feladata, hogy a mosás során a szennyeződéseket apróbb részekre bontsák, ezáltal az egyéb összetevők könnyebben el tudják távolítani a textíliából. Bár a legtöbb mosószer csomagolásán csak annyit látunk feltüntetve, hogy enzimeket tartalmaz, a különböző enzimek különbözőképpen hatnak. A proteázok a vér, fű, és gyümölcsfoltokat bontják le, a lipázok a zsíros, olajos szennyeződéseket távolítják el. A celluláz a szövet bolyhainak mikroszálait 'eszi meg', így a ruha tapintása puhább, színe pedig a megváltozott fénytörés miatt fényesebb lesz."

[link]


"Az enzimek feldarabolják a szennyeződéseket, elősegítve, hogy az összetevők eltávolítsák azokat a textíliából. Van amelyik a vér-, fű-, húslé- és gyümölcsfoltokat bontja le. Egy másik típusú enzim a zsíros, olajos piszkok eltávolításában hatékony, egy harmadik a csokoládé és fagylalt nyomait tünteti el ruháinkból. Ezek nagy része 40-50°C-on a leghatékonyabb, e fölött általában elbomlanak, ezért jó tudni, hogy az enzimeket tartalmazó mosószereket ennél magasabb hőfokon felesleges használni."

[link]


Az enzim nélküli mosószereket öko- (vagy néhol bio-) mosószerként keresd.

2020. jan. 21. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
24%
Én nem hiszek ebben, hogy enzimeket vizes oldatba belevágva jelentősen megnövelné a mosóhatást, kiszakítva biokémiai környezetéből. Szerintem csak jól hangzik: "enzimes mosószer" amúgy meg parasztvakítás. A tenzidek meg mindent eltakarítanak amúgy. Szerintem ez csak reklámfogás.
2020. jan. 21. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 hollófernyiges ***** válasza:
96%
Az enzimek nagyon jól működnek a biokémiai környezetből kiszakítva is. Dolgoztam molekuláris biológiai laborban, elég sok enzimet használtunk mesterséges pufferban, vagy van amelyik elég robusztus a sima vízhez is.
2020. jan. 21. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
19%
És milyen méréseket végeztetek? Dokumentáció, publikáció linket tudsz adni? Mert a takarítónő is a biokémiai laborban dolgozik.
2020. jan. 21. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
83%
Utolsó: nem szoktunk ám mindent publikálni, amit a laborban csinálunk, olyan helyre meg pláne nem, amihez egy proli hozzáfér
2020. jan. 21. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 hollófernyiges ***** válasza:
74%
Bocsi, de ennyit még egy takarító is tud.
2020. jan. 21. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Hardy Weinberg ***** válasza:
100%

D NMR, ez elég meggyőző?

[link]

2020. jan. 21. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2020. jan. 22. 09:14
 9/10 anonim ***** válasza:

Gyakorlati szempontból az a különbség, hogy az enzimes mosószerekkel alacsonyabb hőmérsékleten érdemes mosni, egyrészt mert ott jellemzően stabilabbak, másrészt így lehet áramot spórolni és jobban kíméli a ruhát.


@ D NMR és hollófernyiges: A kettő között van az igazság, vannak enzimek, amelyeknek hiába könyörögsz, a sejten kívül nem csinálnak semmit, másokról azt se tudod, hogy csapd le őket. Óriási különbségek vannak. A mosószerekhez olyan enzimeket választanak ki, amelyek elég stabilak és aktívak a mosás körülményei között. Ráadásul az enzim szerkezetének az optimálásával lehet a stabilitást tovább javítani.


@ #5: Jó open access folyóiratok is vannak ;)


Például itt van egy áttekintő cikk, ami kapcsolódik a témához: [link]

2020. jan. 28. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2020. jan. 28. 05:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!