Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mért magas a forrasztó ón...

Mért magas a forrasztó ón olvadáspontja?

Figyelt kérdés
Van egy régebbi forrasztó ónom,szépen olvad könnyedén cinezek elektronikai alkatrészeket.Az újonnan vásároltak nehezen olvadnak egy rémálom velük dolgozni.Van hogy előbb szétolvad a műanyag mint a forrasztás sikerülne.

2020. febr. 1. 12:24
 1/7 anonim ***** válasza:
80%
Biztos ólommentes ganyék, azokkal csak taknyolni lehet.
2020. febr. 1. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 dellfil ***** válasza:
61%

Itt olvashatsz a "tulajdonságairól".


[link]


Ne használd, ha nem vagy "profi". Mellesleg "profi" páka, és folyasztószer (flux) Szükségeltetik hozzá.

És még így is sok küzdelemmel jár a "használata". Nem utolsó sorban a "végeredmény" is igencsak megkérdőjelezhető "minőségű" lesz.

Ez a - "juj mérgező az ólom, ezért sehol se használjuk!" - elv, itt nagyon is... hmm butaság.

Egy előnye van a gyártó szempontjából. A beépített elavulás. Ugyanis az ilyen "ólommentes" forrasztások elég hamar - maguktól - elpusztulnak. Ennyi.


dellfil

2020. febr. 1. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
68%

Én meg azt hittem, hogy az olvadáshoz nem profi páka kell, hanem jó nagy meleg.

:D

Mellesleg a Cseh pillanat forrasztóval jobbat csinálok, mint a profi haverom a Weller-el.

Már ha a Weller profi felszerelésnek számít ?

Az ólom mentes forrasztó ónt még sosem próbáltam. Szerencsére jó sok régi van még raktáron. Nekem hobbistának két életre is elég lesz.

Ha már annyira nyafiznak az ólom ellen, akkor talán első körben megvizsgálhatnák a horgász ólmokat is, amik tonna számra hevernek a tavakban.

Egyszer egy környezetvédő azt mondta nekem, hogy minden szennyező anyag használatát a minimálisra kell csökkenteni. Persze Ő maga meg kocsival jár a 300 méterre levő boltba. Én meg fogom a kutyát és elsétálunk odáig.

Azt is előírhatnák, hogy nem adható el vizes tűzifa, mert lényegesen jobban terheli a környezetet az égésével, mint a csont száraz. Vágják ki a fát 3 évvel korábban. Á, f...ság ez az egész.

2020. febr. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Kapható ólmos forrasztóón, figyelni kell az összetételt.
2020. febr. 2. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

És van ólom helyett galliumos alacsony olvadású is.


Drágább, de nincs mérgező összetevője.

2020. febr. 3. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dellfil ***** válasza:
100%

"Én meg azt hittem, hogy az olvadáshoz nem profi páka kell, hanem jó nagy meleg. :D"


Na, ja az a jó nagy meleg... :D Pedig bizonyára tudod, hogy a túl magas hőmérséklet a "forrasztás halála". Mert mint írod:

"Mellesleg a Cseh pillanat forrasztóval jobbat csinálok, mint a profi haverom a Weller-el."

Lehet is szépen forrasztani a "trafós" pillanat forrasztóval is, valóban. De csak ólmos, és jó minőségű folyasztó szert tartalmazó forrasztó ónnal.

Mint mondod, sohasem használtál ólommentes forrasztó ónt.

Ha jót akarsz magadnak, ne is próbáld, mert sok káromkodástól kíméled meg magadat. :D

Az ólommentes "grízesedik", azaz nem lesz igazán folyékony, nem akar megfutni (nem nedvesít) taknyolódik, és újramelegítve ezek a jelenségek egyre erősebbek. Még ha sikerül is "fémes" kötést összebuherálnod vele, az is olyan ronda lesz, hogy az agyadat eldobod. Na, mi jót írjak még a kedves ólommenteskéről? Hogy az ördög vigye el... grrr.

Bocs, tudom viccből mondtad. :)

Amúgy - ha észrevetted - a "profi" szó idézőjelben van. :) Olyan pákát takar amelyik az adott forraszanyag olvadáspontjához igazított, szűk(!) hőmérsékleti tartományban képes működni. És a jó minőségű folyasztó szerről sem feledkezzünk meg, amely pl. az adott forraszanyaghoz dukál. Az ólmosnál ez nem neuralgikus, de az ólommenteshez... (sok "e") elengedhetetlen. :DD

Na így értettem a "profi" kifejezést.

(Hát megmagyarázza... istenem, miféle...?) :D


dellfil

2020. febr. 5. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%

A válaszolók biztos, hogy nem dolgoztak még elektronikával, maximum kábelt próbáltak beónozni.


Egyrészt, kapható ólmos forrasztóón, bárhol. Könnyebb vele forrasztani, mivel az olvadáspont 185°C körül van.


Az ólommentessel sem nehéz, egyáltalán. Kell hozzá egy normális páka (tehát nem Lidl-ös játék), meg flux, bár THT alkatrészhez, főleg hobbi célra, az se nagyon. Olyan 360-400 fok között állítjuk be a pákát. Ökölszabály, hogy olvadáspont fölé ~120°C-kal állítjuk minimum, 217+120, tehát minimum 340°C-ra.


Elavulás: Azért egy 40-50 év kell neki, azalatt más alkatrészek is megpusztulhatnak.

2023. máj. 26. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!