Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fehér zaj? Akkor most hogy is...

Fehér zaj? Akkor most hogy is működik ez?

Figyelt kérdés

Nem igazán tudtam eldönteni, hogy melyik kategóriába is kéne tennem a kérdést, szóval ezért bocsi! :D

Tehát már korábban is hallottam erről a fehér vagy egyéb "színes" zajokról, ami végül is segít a mély alvásban, mert az állandó háttérzaj valamelyest elnyomja a hirtelen zajokat, amik amúgy felébresztenék az embert. Amit igazából nem értek, az az, hogy ha jól értelmezem, akkor elvileg az elalvásban nagyon nem kéne segítenie, ha alapból csend van. Viszont azt vettem észre, hogy ha este kicsit ledőlök lustálkodni, és megy a számítógépem, akkor pár perc alatt bealszok. Aztán mondjuk felkelek fél óra múlva, és kikapcsolom a gépet, hogy "akkor alszok tovább rendesen, és minek menjen", akkor meg vergődök, mert nem tudok elaludni.


Szóval a kérdésem az, hogy ennek a jelenségnek lehet köze a fent említett dologhoz, vagy csak egy egyéni hülyeség nálam? :D Előre is köszönöm a válaszokat! :)



2020. febr. 6. 06:09
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
75%

Visszaaludni azért nem tudsz, mert átjutsz a holtponton, a felkeléssel megszakítod az elalvási folyamatot.


Abban nem vagyok biztos, hogy a gép zúgása fehér zajnak minősül e, én pl rosszabbul alszom, ha úgyhagyom valamiért :D

2020. febr. 6. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Hát igen, csak épp azért kapcsolom ki a gépet, mert úgy érzem magam, mint akit agyonvertek. Szóval elvileg könnyen vissza kéne tudnom aludni. De ezek szerint akkor mindenkinél más. Köszönöm a választ! :D
2020. febr. 6. 08:29
 3/15 anonim ***** válasza:

Itt több dolog is van:

- ha teljes csendben vagy, akkor előfordulhat olyan, hogy meghallod a saját infrahangjaidat, vagy esetleg máshonnan jön ilyen. Ezek zavarnak az elalvásban.

A gép által keltett halk zaj ilyenkor megoldás lehet.

- ha viszont felébredsz első álmodból, akkor utána tényleg lehet olyan, hogy nagyon nehezen alszol el. Ilyet lehetőleg ne csináljál!

- valószínűleg azért ébredsz fel, mert tudat alatt tudod, hogy még feladatod van: ki kell kapcsolni a gépet.


Megoldásnak azt javasolom, hogy elalvás előtt kapcsolj le mindent, kivéve a gépet, és azt pedig időzítsd be, hogy 15 perc múlva kapcsoljon ki (de közben ne csipogjon, ne zenéljen, ne zörögjön).

2020. febr. 6. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Van, aki a bekapcsolt tévé nélkül nem képes aludni.

Én meg el nem tudom viselni, de mondjuk egy tengerhullámzásra, eső hangjára, akár viharral, dörgéssel simán alszok.


A teljes csenddel az a baj, hogy abban minden kis zaj erősen kihallatszik.

Ha nincs kis zaj, a csend is jó.


Én spec néha a tőlem 3 méterre lévő polcra tett karórám másodperc-mutatójának ugrásait is hallom.


Szerintem ez nagyrészt megszokás kérdése. Esetlegesen a természeti zajok lehetnek egy ösztönös nyugtató háttér.

2020. febr. 6. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

#3 Köszönöm a választ! Az infrahangokról még nem hallottam, de akkor majd utánajárok annak is. :D


#4 Régen így volt nálam is. Most meg már valamennyire zavar a tv. Nem is a fény, hanem a változó fényintenzitás. Igazából én még felkapcsolt lámpa mellett is tudok aludni, de ha pl. lekapcsolják, arra felkelek, mert hirtelen megváltozott. XD


Szóval végül is az alvást mindig valamilyen külső tényező hirtelen megváltozása zavarja meg, csak furcsa, mert én ha álmos vagyok, akkor tudok is aludni, ha meg nem vagyok az, akkor nem is próbálok. És pont azért kapcsolom ki a gépet, mert álmos vagyok, de mégse megy. És ilyenkor fogom a fejem, hogy lehet tudnék aludni, ha nem kapcsolnám ki. :D


Az időzítéses kikapcsolást már próbáltam régen egyébként, csak akkor még nem volt a Windowsnál rendes módszer rá, és nem voltam benne biztos, hogy a parancsos megoldás jót tesz neki. De ahogy néztem, azóta már van rá beépített app, szóval lehet kipróbálom egyszer.


Köszönöm a válaszokat! :)

2020. febr. 6. 09:46
 6/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Az időzítéses kikapcsolást már próbáltam régen egyébként, csak akkor még nem volt a Windowsnál rendes módszer rá, és nem voltam benne biztos, hogy a parancsos megoldás jót tesz neki. De ahogy néztem, azóta már van rá beépített app"


:O


A mai napig, Win10 alatt is a Shutter appot használom.

Hová dugták el a funkciót?

2020. febr. 6. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Fehérzajt úgy tudsz előállítani, hogy TV-det üres csatorna-helyre kapcsolod.

Az én számítógépem 'simán bekapcsolva' semmi hangot nem ad ki, még a HDD zaját sem, mert SSD-vel műxik.

.

"Az infrahangokról még nem hallottam, de akkor majd utánajárok annak is. :D"

Erősen javaslom is az utánjárást, mert az IH egy bizonyos része egészségre káros lehet, legjobb esetben fejfájás.

.

Az, hogy kit melyik zaj/hang folyamatos hallása nyugtat meg. erősen egyéni. Japánban pl. lehet venni olyan lemezt, amin a csendes eső hangja van.

2020. febr. 6. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
90%

"Japánban pl. lehet venni olyan lemezt, amin a csendes eső hangja van"


Ilyen lemezt a világ szinte bármely országában lehet venni. Elég '70-es évek fílingje van ennek az információnak...

2020. febr. 6. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Annyira menő a fehér zaj mostanában, hogy külön piaca van. Írd csak be a gugliba, hogy white noise machine, és csodálkozz :D


Mobilra is vannak fehér zaj appok. (meg rózsaszín és barna, csak meg ne kérdezd, hogy mi a különbség) Nekem éjszakai alváshoz nem vált be, de délutáni szunyókáláshoz igen. Éjszaka azt hiszem inkább zavar az elalvásban, mint hogy segítene. Nem vagyunk egyformák.

2020. febr. 6. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Sleep as android app.

Én ezt használom, esténként elalváshoz 20 perces folyamatosan halkuló tengerparti hullámzaj van beállítva.

Valószínűleg már beállt a biológiai órám is arra, hogy ha ezt hallom, alvás lesz.

De ha kint brutális nyári vihar dúl, akkor nem használom. Arra alapból úgy alszom, mint a tej.

Még sátorban is úgy tudtam mindig aludni viharban, mint akit leütöttek. :)

2020. febr. 6. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!