Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan tudom meg különböztetni...

Hogyan tudom meg különböztetni a magyarban a műveltető és a szenvedő szerkezetet?

Figyelt kérdés

2020. ápr. 19. 16:19
 1/4 anonim ***** válasza:
Az utóbbi nem használatos.
2020. ápr. 19. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

De azért előfordul. “Meg van mosva az uborka?” Az efféle szerkezetek a magyarban ritkábbak, mint más nyelvekben (amiket tanulni szoktunk, ugye). Sokak szerint nem is “szépek”, úm. magyartalanok. Komolyabb nyelvészek ezt a véleményt a nyelvi babonák közé sorolják, amiket napközis tanárok plántálnak át generációról generációra.

Ami a műveltető szerkezetet illeti, szerintem ilyen nincs a nyelvünkben, de műveltető igealakok annál inkább. Hogy maradjunk a “mos” szónál: “Hol mosat maga, kedves Bimzensteinnné?”

2020. júl. 20. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ja, és most veszem csak észre, a kérdező külön írta az igekötőt, mi borzalom! Egyelőre egybe kell még írni, nem nyert polgárjogot ez a neten terjedő, újkeletű hülyeség. Ugyanezért nincs az “egyelőre” szóban sem n betű.
2020. júl. 20. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Mosat-mosatik, foglaltat-foglaltatik – erre gondolsz?


A szenvedő képzője az -atik, -etik, -tatik, -tetik, a műveltetőé az -at, -et, -tat, -tet. Tehát leegyszerűsítve az -ik a különbség.

2020. júl. 20. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!