Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az, hogy bezárult az ózonlyuk,...

Az, hogy bezárult az ózonlyuk, most jót jelent, vagy nem?

Figyelt kérdés
2020. ápr. 29. 21:19
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Jót jelent.


[link]

2020. ápr. 29. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Jaj de jó, végre egy jó hír is van. Köszönöm szépen.
2020. ápr. 29. 21:49
 3/8 anonim ***** válasza:
78%

Nem tudom ki, honnan vette az ózonlyuk bezáródását, de ennek semmi értelme. A légkörben nincs egy nagy lyuk.

Az "ózonlyuk" a légköri rétegzett ózon kiterjedésének vertikális csökkenése (értsd réteg elvékonyodása). A réteg vastagsága amúgy sem állandó, hanem évszakonként változik. Amikor azt mondják a jónépnek pl most, hogy csökkent az ózonlyuk, az egy dolgot jelent. A réteg kiterjedése, összevetve az elmúlt 30(!) év adataival ERRE az időszakra vonatkozóan nőtt. Csak a francnak sincs kedve ennyi dumát végighallgatni.


Visszatérve most a kérdésre: igen, ez egy nagyon jó hír, de bezárulásról az elkövetkezendő 20-30 évben nem beszélhetünk. Az ózonréteg kiszűri a Napból érkező, életre káros fényt (mindenféle UV). Szóval minél több, annál jobb. Mondjuk ez a jelenség a Déli-sarkon (annak a "közelében") fordul elő, szóval ez minket magyarokat eddig sem érintett közvetlenül.


U.i. az első válaszolónak. Origós cikkel manapság én inkább semmit nem bizonygatnék, főleg hogy most is botrány van. Ez azonban nem a politika helye, inkább ne feszegessük ennél tovább.


Egy fokkal jobban idevágó forrás:

WMO, UNEP, NOAA, NASA, EC: Scientific Assessment of Ozone Depletion: 2018, Executive Summary.

A fenti olvasmány tartalmazza a legtöbb álláspont mibenlétét és részletes, validált eredményeket tartalmaz.

2020. ápr. 30. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Wadmalac ***** válasza:
87%

"U.i. az első válaszolónak. Origós cikkel manapság én inkább semmit nem bizonygatnék, főleg hogy most is botrány van. Ez azonban nem a politika helye"

Nem hát. Úgyhogy politikai indíttatásból egy oldal TUDOMÁNYOS cikkeit leszólni az alja a politizálásnak is.


És igaz, hogy vannak minőségen aluli cikkei, mint indexnek is stb., de a lényeg, hogy a cikkből megtalálod az eredeti forrást és ha azzal stimmel, amit ír, nincs mit szidni.


Ózonlyuk:

Most konkrétan annyi történt, hogy az aktuális légmozgások szétcincálták ezt az elvékonyodott ózonréteges légtömeget és IDEIGLENESEN megszüntették a "lyukat".


Végleges megoldás lehetetlen.

Globálisan több ózonnak kéne odafent lennie és/vagy kisebb, kevesebb magaslégköri turbulenciának kéne lennie, hogy ne csessze el a lokális koncentrációt.


A fő baj, hogy a 70-es-80 években betiltott CFC gázokat, mint kiderült, stikában KÍna újra nyomta ezerrel, így globálisan lecsökkent az ózon magaslégköri mennyisége.

Pedig már szépen javult.


Most megint jó darabig fog tartani az újraépülés. Ha bele nem xarik megint valamelyik ország.

2020. ápr. 30. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

>"Origós cikkel manapság én inkább semmit nem bizonygatnék"

Nem is akartam semmit bizonygatni, csak háttérinfó azoknak, akiknek gőze sincs, milyen jelenségre utalt a kérdés.

2020. ápr. 30. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Hát igen, látom, ti értetek hozzá, tőlem távol áll az ezz kapcsolatos ismeret, de igyekszem olvasgatni. Csak a cikkekbol amiket olvastam, egyszerűen nem derült ki számomat hogy ez most jó vagy nem. Más a szakteruletem. 😉Köszönöm szépen, így már értem.
2020. ápr. 30. 11:26
 7/8 anonim ***** válasza:
Az ózonréteg megvéd minket bizonyos UV sugaraktól. Ha elvékonyodik (vagy kb. megszűnik) egy terület felett, ott erősebb lesz ez a sugárzás a felszínen. (Most leegyszerűsítettem, részletekért az ózonrétegre keress rá.)
2020. máj. 1. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi szépen Neked is.
2020. máj. 3. 20:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!