Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mi történne ha a hold helyét...

Mi történne ha a hold helyét átvenné egy ugyanakkora tömegű fekete lyuk?

Figyelt kérdés

2020. jún. 11. 14:24
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
94%
Semmi különös.
2020. jún. 11. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%
Nem látnánk többé a Holdat, holdfázisokat, holdfogyatkozásokat, de még napfogyatkozást sem. Kábé ennyi lenne a dolog vonzata.
2020. jún. 11. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 LeonScottKennedy ***** válasza:
6%

#2:

Gondolom arra gondolsz, hogy a feketelyuk meghajlítja maga körül a fényt, és ezért nem lenne napfogyatkozás. De ahhoz kell gravitáció is. Egy Hold tömegű feketelyuk erre nem lenne képes, tehát lenne ugyanúgy napfogyatkozás.

2020. jún. 11. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
52%

Nem lenne napfogyatkozás, mivel ez jóval kisebb lenne a Holdnál.

De azért szűrős távcsővel jól lehetne látni, ahogy átmegy előtte.

2020. jún. 11. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 LeonScottKennedy ***** válasza:
27%

#4:

Igaz, nem vettem számításba. Micsoda észrevétel.

2020. jún. 11. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
85%

Jó esetben is pár centis lenne az eseményhorizontja. De a közvetlenül mellette elhaladó fénysugarakat erősen elhajlítaná, úgyhogy szerintem érdekes látvány lenne körülötte az égbolt.

Azon kívül ugyanúgy keringene körülöttünk, nem okozna kaatsztrófát, ha erre gondolsz.

2020. jún. 11. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 sadam87 ***** válasza:
87%

#4

Magának a fekete lyuknak a sugara (Schwarzschild-sugár) kb. 0,1 mm lenne.

[link]

Persze ennél tágabb környezetében görbítené el a fényt, de azt nem hiszem, hogy ez volna akkora, hogy a Földről távcsővel megfigyelhető legyen.

2020. jún. 11. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

Talán valami ilyesmi látvány lenne, esetleg kisebb körben. (?)

[link]

https://www.youtube.com/watch?v=vpZC5er8Upc

2020. jún. 11. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:

"nem hiszem, hogy ez volna akkora, hogy a Földről távcsővel megfigyelhető legyen."

Elvileg a mellette elhaladó sugarakat mindenfelé szórná, de az igaz, hogy az a fénymennyiség talán kevés lenne, hogy szabad szemmel látható legyen.

Úgyhogy a #8-as válaszom képe lehet, hogy túlzó.

2020. jún. 11. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 sadam87 ***** válasza:
82%

"Elvileg a mellette elhaladó sugarakat mindenfelé szórná"

Most nem egészen értem, mire gondolsz. Egy gravitációs lencseként működne (ráadásul elég szimmetrikus felépítésűként), és attól függő mértékben térítené el a fénysugarakat, hogy milyen messze haladnak el a felszínétől. Ha jót találtam meg, akkor ezzel a képlettel lehet kiszámolni a fénysugár elhajlásának szögét:

θ = 4*G*M/(r*c^2)

[link]

Ez alapján, ha jól számolok (amire nem merek megesküdni), egy ekkora fekete lyuknak a középpontjától 0,012 méterre térülne el a fény 1°-al. (A távolsággal egyenesen arányosan változik az eltérülés mértéke.) Tehát szerintem csak nagyon kis térrészen térítené el érdemben (érzékelhető módon) a fénysugarakat.

2020. jún. 11. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!