Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne, hogyha a Nap...

Mi történne, hogyha a Nap helyét hirtelen egy ugyanakkora tömegű fekete lyuk venné át?

Figyelt kérdés
Belezuhanna-e a Föld a fekete lyukba? Túlélnénk egyáltalán (azon kívül persze, hogy a Nap halála miatt halálra fagynánk)?

2017. júl. 14. 16:47
1 2
 1/19 Mojjo ***** válasza:
93%
Gravitációs szempontból természetesen semmi nem történne velünk. Hideg lenne, meg sötét és ennyi.
2017. júl. 14. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:

@ Mojjo


De miért nem zuhanna bele a Föld (és az összes többi bolygó)? Amit eddig hallottam a fekete lyukakról, abból azt vontam le, hogy olyan sűrűek, hogy semmi (még a fény sem) kerülhet ki az eseményhorizontjuk mögül. De akkor ez miért ne történne így a Naprendszerrel is? El tudod ezt magyarázni?


Ui.: jó néhányszor beszélgettünk itt GYK-n és sok válaszodat láttam természettudomány ill. vallás témakörben. Ha szabad kérdeznem, Te mivel foglalkozol hivatásszerűen?

2017. júl. 14. 17:09
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
mert ugyanakkora a tömege, csak ez számít
2017. júl. 14. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Mojjo ***** válasza:
87%
@2: ha addig nem válaszolják meg kellően kifejtve, majd késő este tudom megválaszolni, most telefonról vagyok, és valószínűleg földhöz vágnám az ötödik sor után :)
2017. júl. 14. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
#2: Mert nagyon kicsi lenne az az eseményhorizont. Egy nap tömegű fekete lyuk Schwarzschild-sugara mindössze 3 kilométer lenne.
2017. júl. 14. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
68%
Kedves kérdező, azért fogsz sok kötözködős választ kapni, mert rosszul írtad ki a kérdést. Ha a fekete lyuk tömege akkora lenne, mint a Nap, akkor a tömegvonzása is akkora maradna. Egész más a helyzet, ha egy nap MÉRETŰ fekete lyukról szólna a kérdésed.
2017. júl. 14. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

"De miért nem zuhanna bele a Föld (és az összes többi bolygó)?"


Pontosan azért, amiért a Napba sem zuhannak bele. A gravitációs hatása ugyanaz mindkét objektumnak, így semmi sem változna, csak ahogy már írták sötét és hideg lenne.



" Amit eddig hallottam a fekete lyukakról, abból azt vontam le, hogy olyan sűrűek, hogy semmi (még a fény sem) kerülhet ki az eseményhorizontjuk mögül."


A fekete lyuk csillagfejlődés végén jön létre, ekkor egy hosszas és bonyolult folyamat végén, ha megfelelőek a kezdeti feltételek, akkor egy pontba zuhan össze a csillagot alkotó anyag egy része. Szingularitás alakul ki. Van az eseményhorizont. Ez azért eseményhorizont, mert ez az a határ, amitől beljebb semmilyen eseményről nem tudunk információt szerezni. Ennek sugara minden tömeggel rendelkező dologra kiszámítható. Neked is van ilyen sugarad. A fekete lyuk annyiban kitüntet ebből a szempontból, hogy az ő teljes tömege ezen sugáron belül van, így az anyagról nem tudunk információt szerezni, nem tudjuk mi lesz vele. A tömegét képesek vagyunk meghatározni, mert megfigyelhető a fekete lyukak gravitációs hatása, az alapján pedig vissza lehet következtetni arra, hogy mekkora a tömege.


" De akkor ez miért ne történne így a Naprendszerrel is? El tudod ezt magyarázni? "


A fekete lyukat nem szabad túlmisztifikálni. Sokan esnek ebbe a hibába, hogy ha fekete lyuk, akkor mindent beszippant és elnyel és mindennek vége. Nem, gravitációs szempontból ugyanolyan objektum, mint a többi. Amiért érdekes, az egészen más, azt fentebb vázoltam.

2017. júl. 14. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

Nem zuhanna bele.

A gravitáció nem csak annak a függvénye, hogy egy csillag fekete lyuk, vagy nem.

Az a lényeg, hogy mennyi tömeget sűrítesz össze mekkora helyre. Egy akkora tömegű fekete lyuk, mint a Nap, nem lenne akkora mint a Nap, sokkal kisebb lenne.

Ha egy fekete lyuk sűrűségű és Nap méretű csillagot tennénk a Nap helyére, akkor lenne gond.

2017. júl. 14. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 Mojjo ***** válasza:
100%

Nagyjából megválaszolták. A lényeg az, hogy x távolságban ugyanakkora tömeg ugyanakkora gravitációs erőt fejt ki. Tehát kb 150 millió kilométerről, a Nap - Föld távolságból ugyanakkora lesz a gravitációs ereje egy naptömegű égitestnek, akkor is, ha pont akkora, mint a Nap, akkor is, ha tízszer akkora, akkor is, ha tized akkora, vagy akkor is, ha ezred akkora. Vagy bármekkora - feltéve, hogy nem lóg túl a Föld pályáján :)


Ami miatt a fekete lyukak gravitációja mégis messze földön híres, az egy másik jelenség. Mégpedig az, hogy egy adott tömegű égitest minél kisebb, a _felszínén_ annál erősebb a gravitáció. Egy naptömegű és napméretű égitest felszínén jó nagy. De ha kisebbre vesszük ezt a tömeget, fehér törpévé zsugorítva, még sokkal sokkal nagyobb lesz. Még kisebbre nyomva, mondjuk neutroncsillaggá, még nagyobb. Még tovább nyomva pedig akkora lesz a gravitáció, hogy a fény sem szökhet meg. Adott tömeg mellett az az alsó mérethatár, pontosabban sugár, ami már elég kicsi ehhez a mutatványhoz, az ún. Schwarzschild-sugár. Ahogy erről a többiek már írtak is.


(Ami a munkámat illeti, nem sok köze van semmi természettudományoshoz :) Természettudományos végzettségem van, de annak sincs sok köze ahhoz, amiket itt írok - a legnagyobb részét sikeresen elfelejtettem amúgy is. Egy szemléletet viszont adott, meg annak a képességét, hogy gyorsabban megérthessem a témába vágó információkat, amiket hobbiból, puszta érdeklődésből olvasok. Érdeklődésem pedig van, méghozzá elég nagy. Nagyjából ennyi a történet.)

2017. júl. 15. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 dq ***** válasza:
100%

> Belezuhanna-e a Föld a fekete lyukba?


Nem. A Föld mozgását leíró képletben kizárólag az égitest (Nap vagy fekete lyuk) tömege szerepel, a típusa nem. Tehát minden ugyanúgy mozogna (leszámítva a megszűnő fénynyomás hatását) mint eddig tette, a Naprendszeren belül.

2017. júl. 15. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!