Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy adott szobában hol fog...

Egy adott szobában hol fog penészedni először a fal?

Figyelt kérdés

Feltéve, ha nem vízrepedés okozná a penészedést, hanem csupán a magas páratartalom.

A szoba zárt, nem fürdő mellett van.

Tehát az érdekel, hogy fizikailag hogyan megy végbe ez a folyamat?



2021. jan. 10. 15:18
 1/7 anonim ***** válasza:
77%
Ablak körül. Gondolom ezen a falon nagyobb a hőmérséklet külömbség.
2021. jan. 10. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
91%
Általában ahol hideg a fal, pl. kívülről hűl vagy hideg légáramlat éri. Itt tud leginkább lecsapódni a nedvesség.
2021. jan. 10. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
78%
Hőhídnál.
2021. jan. 10. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A fal ott fog penészedni, ahol nedves lesz bármilyen okból kifolyólag. Legtöbbször a nedvesség a páralecsapódásból keletkezik a falakon.

A pára akkor csapódik ki a levegőből, amikor a levegő eléri a harmatpontot.

A levegő párát tartalmaz, minél melegebb a levegő, annál több párát képes megkötni. Amikor a hideg falhoz ér, le fog hűlni, eléri a telítettségi pontot és a pára kicsapódik. (Én ezt régen úgy értettem meg, hogy elképzeltem, hogy a levegő olyan, mint egy szivacs, ami át van itatva valamennyi vízzel, úgy hogy a víz épp csak nem csepeg ki belőle. Ha a szivacsot összenyomjuk (levegőt lehűtjük és "összemegy"), akkor a víz elkezd kicsorogni belőle :) )


Ahogy előttem is írták, általában a hőhídnál lesz a leghidegebb a fal. Hőhíd ott alakul ki, ahol a hő könnyen tud áramolni, akadály nélkül. Ha a falon nincs szigetelés, akkor a szoba hője könnyedén tud áramolni a külvilág felé ezért a fal le fog hűlni. Minél vastagabb a külső szigetelés, annál nehezebben tud kiáramlani a hő. A falak találkozásánál, sarkokban a külső oldali hőleadó felület nagyobb a belsőnél, ezért azok a részek jobban le fognak hűlni, így itt a legnagyobb a valószínűsége a párakicsapódásnak és a penész megjelenésének.

2021. jan. 11. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
100%
Mindig ott, ahol a leghidegebb a felület. Ez lehet a fal, de akár az ablaküveg is. Hőszigetelt üveg alján azért, mert ott az üvegközti távtartó miatt hideg a belső üveg is. Ha teszel az ablakokba rejtett ablakszellőzőket és a számukat a német szabvány szerint határozod meg, akkor az azokon lezajló szellőzés miatt csökkenni fog a páratartalom és nem keletkezik majd penész.
2021. jan. 11. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

4-es! Köszönöm! Tetszik a példa!


5-ös! Köszönöm és a privát üzenetetben lévő linket is köszönöm, meghallgattam!


Pozitív értékelések leadva.

2021. jan. 11. 13:52
 7/7 anonim ***** válasza:
Én vettem egy húszezresért egy infrahőmérőt Konrád úrtól, ami ezeket tudja, nem, mintha nagyon kellett volna, mert, mint írják, ott penészedik, ahol kellően hideg, az meg egy stupidusz maximusz, aki nem tudja, hogy melyik része hideg, például, ha a szoba 4 sarka közül három az más lakásokkal/szobákkal van egy vagy mindkét oldalról megtámogatva, a negyedik sarok meg épület sarka, na, akkor vajon melyik a leghidegebb ősszel-télen? :) De a férfinak kell a játékszer. :D Sárga fény jelzi, ahol kezd veszélyes lenni a differencia penészképződésileg, és piros, ahol meg hajjaj. nyilván van benne némi pontatlanság, mert ahol állok, ott méri a szoba hőmérsékletét és páratartalmát, de hát ennyi hibával még a zongora is szépen szól. És lézermutatós, amitől az ember jedinek érzi magát.
2021. aug. 2. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!