Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A túlnépesedés valós vagy...

A túlnépesedés valós vagy sem? Kinek mi a véleménye? Mennyire káros az emberi faj?

Figyelt kérdés

Mostanában olvastam mindenféle érvelést a túlnépesedéssel kapcsolatban. Mindent figyelembe véve, most akkor ez egy valós vagy nem valós probléma?

Az emberek száma és életmódja mennyire befolyásol természeti folyamatokat: környezetszennyezés, fajok kipusztulása, a természet harmóniájának "felborítása"?

Illetve lehetséges, hogy különböző helyreállító folyamatok (nem összeesküvés elméletekről beszélek) hanem pl vírusok (akár a Covid) azért ennyire "hatásosak", mert a természet törvényeinek megfelelően igyekeznek helyreállítani a rendet?

(Gaia elmélet, fajok közötti egyensúly stb)

Természetesen tisztában vagyok vele, hogy döntően nem csak az emberek száma, hanem életmódja is befolyásolja ezeket.

Mindenki válaszára és véleményére kíváncsi vagyok, és nagyon jó lenne, ha valaki tudányos szempontból is tudna nekem segíteni, és esetleg a további kérdéseimet is a témában megválaszolni. :)



2021. márc. 4. 01:31
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
87%

Nagyon is valós. Ide vágó film: Attenborough utolsó filmje. Nézd meg ha teheted.

Természetesen befolyásolja. Ahogy nő az emberek száma, úgy kell elvenni a természettől és az abban élő állatoktól az élőhelyet. Egyrészt. Plusz még lesz egy csomó más hatása.

Természet törvényei nem állítanak helyre semmit, nem azért vannak vírusok hogy egyensúlyba kerüljenek az állatok és az emberek. Bármikor kialakulhat az állatok között is olyan vírus, ami kiírtja a fél "állományt", még ha természetes körülmények között élnek is.

2021. márc. 4. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Valós probléma, ez tény. Viszont még közel sem értük el az emberiség határait, de ha így folytatjuk előbb-utóbb bekövetkezik egy visszaesés.

Van egy nagyon jó könyv ami igazából arról szól hogyan lettek ilyenek a dolgok: Daniel Quinn: Izmael

Plusz A Hatodik kihalás könyvet is ajánlom, lényegében éppen egy ilyen folyamat zajlik jelenleg. Yuval Noah Harari: Sapiens szintén nagyon jó könyv ami kapcsolódik a témához.

2021. márc. 4. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 everlight ***** válasza:
80%

A népesség eloszlás a probléma,valahol túl nagy a népsűrűség:Kína,India,


míg máshol túl kevés:Svédország,Oroszország Sok lakatlan terület is van ami élhető lenne de kihasználatlan.

2021. márc. 4. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

1. Válaszoló: az tény, hogy ha kevesebb ember lenne is lennének vírusok, de nem okoznának ekkora problémát. Ha kevesebb ember lenne, akkor nem tudna így terjedni, nem lenne meg a "közege".

Pl ha 100 ember lenne, 10*10 fős csoportokban, akkor lehet, hogy egy db 10 fős embercsoport meghalna egy adott vírusfertőzésben, de megállna a terjedés,megszakadna a lánc.

Vagy rosszul gondolom?

2021. márc. 4. 08:14
 5/16 anonim ***** válasza:
26%
Én úgy tudom, hogy nem valós. Állítólag, ha egymás mellé sorakoztatnánk a világ embereit, elférnének egy balatonnyi területen. De valamivel riogatni kell, mert csak a rettegő ember tartható elnyomás alatt..
2021. márc. 4. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
86%
#5 tudtad hogy a földön található arany elfér egy 18 m oldalú kockában? És pontosan mit is számít ez.
2021. márc. 4. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

#5: Ezt még nem hallottam, de könnyű kiszámolni. Egy ember által elfoglalt alapterület legyen mondjuk 0.8m * 0.3m. Ez nem sok, így kb. mint a heringek állnának egymás mellett. Tehát a terület az 0.24 m^2. A Balaton alapterülete 600 km^2, tehát 600 000 000 m^2. Vagyis elférne rajta 2,5 milliárd ember. Ha vannak benne gyerekek, akkor több is. Ha meg úgy összepréselik az embereket, hogy már levegőt se kapnak, akkor még talán el is férnénk raja.

Nem önmagában az ember foglal sok helyet, hanem az épületek, szabad terek pl. utak, városok közötti szeparáció miatt üresen hagyott, termőföldek.

Ezért írtam a filmet példának, abból például ez is kiderül: [link] Az erdők által borított rész a Földön nem is olyan rég még 66% volt, most már csak 35%. Az állatok játszótere tehát majdnem a felére csökkent, ha meg belevesszük hogy nem csak erdőirtással lehet ezt elérni, akkor kevesebb is maradt mint 50%. És ez egy 1937-es adathoz van viszonyítva, nem több ezer évvel ezelőttihez. Az ember pillanatok alatt jól felborította az évezredek óta megszokott Földi életet. Ilyen ütemben (ha nem történne semmi változás, de fog, valamilyen szinten) 40 év múlva az emberen és általuk elfogyasztási célzattal és kedvtelésből tartott állatokon kívül szinte semmilyen más állat nem fog élni a természetben a Földön.

2021. márc. 4. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

termőföld-kaja

erdők, mezők-levegő

lakóházak egyéb épületek, autó, utak, autóbontók, terek

vizek-víz árterek tengerek

szemét, ipar, ipari épületek

emberek, haszonállatok, élelmiszer állatok, hulladékok

kedvtelésből tartott állatok, az ő kajáik, plusz termőföld nekik is

energiatermelés területek-plusz hulladékok

2021. márc. 4. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Valós, de nem érdemes csak létszámot nézni.

A föld eltartóképességét régen kiszámolták. Az emberek kényelmes életéhez szükséges erőforrásokat is. Ezt "lábnyomnak" nevezik.

Ha feltételeznénk az optimális (időjárási és egyéb szempontok szerint) elhelyezkedést, a föld tartós eltartóképessége valahol 10-15 milliárd körül van, ez azonban egy elméleti adat, mert sem az elhelyezkedés, sem az életkörülmények és életmódok nem optimalizálhatók.

Egyébként a népesedés éppen a múlt században volt a legerőteljesebb, azóta a növekedés üteme csökkenő tendenciát mutat, éppen a lokálisan túlzott kihasználtság miatt. Ezzel a populációdinamika nevű tudomány foglalkozik, e tekintetben a népesség egy hullámzó görbét mutat, ha elér egy alsó szintet, kihal (érdekességként, a jelen járványhelyzetet a vírusok népességére nézve éppen így modellezik, a nyájimmunitás éppen azt jelenti, a vírus szaporodása egy érték alá esik, ez pedig a - hosszú távú kihalását eredményezi, míg valahonnan újra elő nem jön).

Az emberi faj egyébként azzal, hogy tudatos, erősen káros a természetre, mert uralkodó faj az élővilágban. A károsság kis létszám esetén nem észrevehető (és önjavító), nagyobb létszám és pazarló életmód mellett azonban jelentősen lecsökkentheti a lehetőségeket. Például tudható, az USA egyes rétegei 5-7 lábnyomnyi életvitelt folytatnak, szükségleteik kielégítésére a föld számos részén teszik lehetetlenné az életet. Vagyis az USA 320 millió emberének fogyasztása több, mint Indiáé.

2021. márc. 4. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

2;7;9-es válaszoló: Nektek különösen!;)

És Dr. Albert Bartlett mérőedényes példája a népességet tekintve helytálló?

Szóval hogy még nincs tényleges túlnépesedés (ha a fogyasztást nem vesszük figyelembe), de ugrásszerű lesz, és olyan gyorsan fog bekövetkezni, hogy akkor már nem lesz mit tenni?

2021. márc. 4. 13:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!