Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nagyobb olvadásponton könnyebb...

Nagyobb olvadásponton könnyebben olvadnak el a dolgok?

Figyelt kérdés
Fizika dolgozatot írtunk és pár osztálytársam azt mondta, hogy a kérdésre az volt a válasz, hogy megnő a nyomás, ezért megnő a forráspont és emiatt könnyebben olvad meg a jég. Szerintem ez egy nagy f@szság. Azt értem, hogy nagyobb nyomáson nagyobb a forráspont, de attól, hogy nagyobb a forráspontja miért olvad meg könnyebben valami? Ha valaminek 5 fok az olvadáspontja akkor az pont hogy nehezebben olvad el mint az aminek 0. próbáltam rákeresni de nem találtam erről semmit. Ha ez tényleg így van akkor valaki elmagyarázná? Megkérdeztem őket, de azt mondták "ha valaminek 5 fok az olvadáspontja akkor az könnyebben olvad el mint aminek 0 fok" aminek semmi értelme sincsen.

2021. márc. 18. 11:50
 1/5 Wadmalac ***** válasza:

Joggal kételkedsz ebben. Szerintem valójában nem hangzott el ilyen, nem ez a válasz (a mire?), te, vagy osztálytársaid félreértettek valamit.



Ugyan nincs tökéletes arányos kapcsolat, de általánosságban igaz, hogy a nyomással az anyagok forrás- és olvadáspontja is emelkedik.


Amúgy az nem egy fizikai fogalom, hogy valami "könnyen" vagy "nehezen" olvad.

2021. márc. 18. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A jég kivétel. Ha nem így lenne nem jégkorong bajnokság.

A korcsolya néhány négyzetcentiméter felületre koncentrálja az ember súlyát.

A nyomás hatására a jég felülete megolvad, és a víz, mint kenőanyag alacsony súrlódást biztosít.

2021. márc. 18. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Wadmalac ***** válasza:

Hát, ezen éppen itt a GYK-n volt érdekes vita.

Hogy nem teljesen ez történik a korcsolya alatt.

Én is így tudtam, sőt iskolai demonstrációs kísérletek is szóltak erről, jégtömbön átsétáló acélhuzal stb.


A valódi magyarázat fifikásabb.


[link]

2021. márc. 18. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Amíg meg nem mondod, mit jelent "könnyebben olvadni", addig a kérdés megválaszolhatatlan. Addig világos, hogy feltehetően a jégről van szó, és valahogy bejön a nyomás is, de az olvadási hőmérséklet és a "könnyebben - nehezebben" értelmezhetetlen. Feltehetően valami másról szól a kérdés.
2021. márc. 18. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

#3 Wadmalac kössz a linket! Érdekes. Hehe vízmolekula-guriga!

- - - - - - - -

A kérdés akkor is zavaros, nehezen dekódolható. Most ne firtassuk, hogy a Kérdező, vagy a fizika tanára miatt.

Most maradjunk a klasszikus magyarázatnál!

Nyomás hatására fagyáspont-CSÖKKENÉS, és forráspont-EMELKEDÉS egyszerre jelentkezik.

Ugyanez történik, ha a vízbe más anyag kerül Pl. só, glikol, vagy glicerin.

A fagyáspont csökken , a forráspont növekszik.

- - - -

A #2 válaszból " A jég kivétel" mondatot visszavonom. Néhány más anyagnál is így működik a dolog. A zavar rám is átterjedt :(

2021. márc. 19. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!