Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan lehetséges ez?

Hogyan lehetséges ez?

Figyelt kérdés

A National Geographic szerint legalább 78 milliárd fényév a világegyetem szélessége (mérete).

Elméletileg az ősrobbanás óta tágul a világegyetem és az ősrobbanás kb. 13,8 milliárd éve történt. Ennyi idő alatt hogyan tudott 78 milliárd fényév méretűre tágulni az univerzum?



2021. jún. 17. 14:51
1 2
 11/12 Wadmalac ***** válasza:

" (-> egyidejűség relativitása)"

Hát végül is onnantól, hogy két eltérő irányba, sebességgel haladó objektum számára a világegyetem két távoli pontján a "most" is máskor van, elég nehéz ezt összeszedni.

2021. jún. 21. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Az univerzum tágulásának sebessége nem állandó, és a tágulási sebesség nem növekszik a távolsággal, hanem inkább lassul. Az univerzum tágulása tehát nem egyenletes, hanem az idő múlásával lassuló ütemben zajlik.


A 78 milliárd fényév a világegyetem átmérőjére vonatkozó becslés, amely a legtávolabbi, jelenleg megfigyelt objektumokból származó adatokra alapozva készült. Azonban fontos megjegyezni, hogy az univerzum mérete nem csak a tágulás miatt nő, hanem az új csillagok és galaxisok kialakulása miatt is. Az első galaxisok és csillagok az ősrobbanás után csak néhány száz millió évvel kezdtek kialakulni, és azóta is folyamatosan képződnek újabbak és újabbak. Ez a folyamat is hozzájárul az univerzum méretének növekedéséhez.


Az univerzum tágulásának sebessége a Hubble-törvény szerint arányos a távolsággal. Ez azt jelenti, hogy minél távolabb van egy galaxis tőlünk, annál nagyobb sebességgel távolodik el tőlünk. Az univerzum tágulása tehát nem egyenletes, hanem a galaxisok közötti gravitációs kölcsönhatások és más tényezők miatt változó.


Az univerzum jelenlegi méretét a Hubble-állandó alapján becsülik, ami azt jelenti, hogy a sebességgel arányosan növekvő távolság és a sebesség különbsége egy állandó értéket ad. A Hubble-állandó értéke jelenleg kb. 73 km/s/megaparsec, ami azt jelenti, hogy egy galaxis 1 megaparsec távolságra van tőlünk, ha a távolsága és a sebessége aránya 73 km/s.


Az univerzum méretének és korának becslése az ősrobbanás utáni állapotot feltételezi, amikor az univerzum még kicsi és forró volt, és a Hubble-állandó értéke még magasabb lehetett, mint a jelenlegi érték. Az univerzum tágulásának sebessége azonban nem állandó, hanem változik az idővel, és a Hubble-állandó értéke is változhat az univerzum kora és összetétele szerint.


Azt is érdemes megemlíteni, hogy a "világegyetem szélessége" nem egy olyan fogalom, amit könnyű értelmezni. Az univerzum tágulása azt jelenti, hogy az univerzum minden pontja távolodik minden más ponttól, így az univerzum mérete is folyamatosan növekszik. Az univerzumot szokás inkább az univerzum életkorával és a különböző struktúráival, például galaxisokkal, csoportokkal és halmazokkal jellemezni.

2023. márc. 9. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!