Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ki és főleg MIKOR találta fel...

Ki és főleg MIKOR találta fel a MUNKAVÉDELMI SISAKOT? ugyanis azt megtaláltam, hogy már az ókorig visszanyúlik a harci sisakok használata, de a munkavédelmit mióta használják? (talán az ipari forradalom? vagy később?)

Figyelt kérdés

#munkavédelmi sisak #ki és mikor találta fel
2021. szept. 14. 06:15
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Egyiptomban, akkor még bőrből volt!
2021. szept. 14. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Amit harcinak nevezel, lényegében az is munkavédelmi. Gondold el, a dolguk a püfölés és viszont. Hát nem érdemes védeni a fejet? Kifejezetten ezért találták fel annó, különben csak teher.
2021. szept. 14. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Valószínűleg rosszul kérdeztem, ezeket a ma használatos MŰANYAG, különböző színű, munkavédelmi sisakok gyártásának kezdeti évét keresem. Lehetett e ilyen 1870 illetve 1849-ben az emberek fején?
2021. szept. 15. 06:30
 4/13 anonim ***** válasza:

Akkor még hogy lehetett volna?

Az akrilnitril-butadién-sztirolt 1948-ban szabadalmaztatták, és 1954-ben használták először (nem tudom, mire). Szerintem sisakot először 1970 körül csináltak belőle, a bányászok, tűzoltók, stb. bőrsisakja nyomán, de ez csak tipp.

Az lehet, hogy PVC-ből már próbálták korábban, mert az pár évtizeddel korábbi dolog, csak nem túl jó, mert törékeny.

[link]

2021. szept. 15. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Wadmalac ***** válasza:

#4: A bakelitet 1909-ben szabadalmaztatták, régebbi a PVC-nél, abból éppenséggel elvben lehetett volna sisak már a 20. század elején. De nem lett, csak később.

Az első bányász-sisak vastag gőzformázott vászonból és bőrből volt, sellak-impregnálással és -bevonattal.

1915-ben fejlesztette ki Edward W. Bullard, 1929-ben kapott rá szabadalmi oltalmat és kezdett terjedni először bányában, majd más ipari területen is.

A bakelit sisak ezt évtizedek múlva követte, az ötvenes évekre terjed el.

Az 1931-es Hoover gát építésénél volt először kötelező a sisakviselés, addig a dolgozók saját döntésre, maguknak vették, ha vettek.

Itt a gátépítésnél a homokszórós munkákra védelemre találta ki Bullard a túlnyomásos védőruhát is.

A munkavédelmi felszerelés gyártása jövedelmező biznisz lett, 1950 körül jöttek az első nem-bakelit, hanem fröccsönthető sisakok, különböző hőre lágyuló műanyagokból, 1960-tól terjedt mindenhol a polietilén.

A 2000-es évektől kezdenek igazán terjedni a kompozitok erre a célra.

2021. szept. 15. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Hálásan köszönöm "Vadmalac" kimerítő válaszát, sokat segített. Esetleg a "daruk" "születését" is tudod? De gondolom az is inkább XX.század.
2021. szept. 16. 07:38
 7/13 Wadmalac ***** válasza:

Huhh, a daruk nem férnek ide.

Kezdetleges verziói egyidősek lehetnek az építkezéssel egyáltalán.

Faszerkezetes köteles-csigás emelők is már jócskán az időszámítás előtt léteztek.

Szerintem itt eredeti feltalálót annyira esélytelen találni, mint a kerékre.

2021. szept. 16. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm.

Akkor a "mesém" úgy hangozhat el helyesen, hogy "a Clark Ádám téren most olyan képeket készíthet, mintha időutazáson venne részt, kivéve a vasszerkezetes darukat és a műa sisakokat". Ha ezt képes kihagyni a képről és esetleg ff-ben tud fotózni.... 😉Köszönöm

2021. szept. 17. 07:25
 9/13 anonim ***** válasza:

Na, hát itt mindent fel lehet sorolni a "kivéve" alatt...

Minden szerszámot, gépet, még a munkásruhákat is. Megfelelő gépek híján még a munkafolyamatok is teljesen másként zajlottak. Emberek hatalmas tömegei dolgoztak, nem csak a mostani pár gépkezelő végezte a munka javát.

2021. szept. 17. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Hát jó, igazatok van, akkor csak magamban örülök a fejlődésnek, mégha nem is tudok párhuzamot vonni az 1800-as években történtekhez képest.

S örülök, hogy most élek, mert láthatom, ahogy készül, szépül.

2021. szept. 18. 05:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!