Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogy lehet, hogy régen még...

Hogy lehet, hogy régen még Róma is. nagyvárosnak számított a pár 100k lakosával, ma meg Budapest sem igazán sorolható a nagy világvárosok közé?

Figyelt kérdés

2021. szept. 25. 22:15
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Az időszámítás kezdetére (Krisztus születése) A Föld népesség száma:

250-270 millió fő.


Ehhez viszonyítsd.

1967-bne azt tanultuk, hogy a Föld lakossága 2 milliárd körüli.


Ma meg meghaladta a 7 milliárdot.


Tehát ezek [link] a számokhoz viszonyítsd az arányokat.

2021. szept. 25. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
2021. szept. 25. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Rosszul fogalmaztam.


Úgy értem, hogy az akkori 200k lakosú város ma is megálná a helyét nagyvárosként.


ott hozták a törvényeket, kereskedtek,fényűzően éltek, pezsgett az élet. Ehez képest hol van egy mai 200ks város?


Persze lehet rosszul látom.

2021. szept. 26. 00:28
 4/9 anonim ***** válasza:
Rómában a fénykorában kb 2 millióan laktak
2021. szept. 26. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 TappancsMancs ***** válasza:

4 - A 2 millió honnan van? Szerintem jó lesz az 1 250 000-nek is (ez a legnagyobb becslés). De jöhet link természetesen.

A Római Birodalom az birodalom volt, tehát megszállók akik adóztatták a meghódított területek lakosságát. Dőlt a pénz, hiszen ezért is rohanták le a különféle országokat. S mivel volt pénz, így a sok egyéb városi, kulturális, stb járuléka is megvolt hozzá. Azt ezért tudni kell hozzá, hogy a Római Birodalom nem csupa rómaiakból állt, és csak a meghódított lakosság 55%-a volt római polgár, annak kiváltságaival. Mindenesetre a sok pénz és terjeszkedés önmagában is létrehozta a "nyüzsgést", ezért nőtt nagyra hirtelen Róma városa is, mert megadóztatták a megszállt országokat, és nem a rómaiak saját önerejéből lehetett akkora.



-------

"Átlagosan 1 250 000 becsléshez érkezünk, mint Róma lakossága Augustus uralkodására."

[link]

2021. szept. 26. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Amikor én olvastam, akkor 2 milliót mondtak:) De semmiképp nem 100000.
2021. szept. 26. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
vagy pár százezer
2021. szept. 26. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 TappancsMancs ***** válasza:

És hogy válaszoljak a 3-asra is... Abban a korban a 200 000-res város azért nagynak számított, így a nyüzgés is annak megfelelően centralizálódott. Míg ma egy ugyanekkora város berendezkedése is más a mai viszonyokban, sokkal kevesebb a bevásárló központ, nincs Országház, kevesebb a mozi, stb. A különféle létesítmények és egyéb lehetőségek a kisebb városokban kevésbé vannak jelen, tehát a kor szerint a nyüzsgés is kevesebb lesz, de sokan pont ezért költöznek kisebb városokba. Míg Róma városa közigazgatásilag is központ volt, központi hivatalokkal, kultura terén is hozták mindenhonnan amit csak tudtak, művészetek terén is és minden egyéb ami a közösséget jellemzi az is centralizálódott.


A lényeg tehát nem a város konkrét lélekszáma, ami lehet azonos egy másik korral és várossal is, hanem a lehetőségek minden egyébben, ami centralizálódik egy központi városban. Itt van példának egy város, Afrika, Nigéria, Bauchi. Bauchi egy félmillió lakos fölötti város és nem tűnik nyüzsgőnek, mert olyan a város helyzete, olyan a város összesített tényezői együttesen. Itt van satelliten és képeken, nézd meg milyennek tűnik, pedig másfélszerese a 200 000-es lakosságnak.


[link]


bauchi city - google képek:

[link]


------

[link]

2021. szept. 26. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 TappancsMancs ***** válasza:

"ott hozták a törvényeket, kereskedtek,fényűzően éltek, pezsgett az élet. Ehez képest hol van egy mai 200ks város?"


Na ezért kérdező, mert egy mai 200 000-es város nem a főváros, nem ott hozzák a törvényeket és nem a kereskedelem középpontja, nincs repülőtere, stb.


"semmiképp nem 100000."

"vagy pár százezer"


Egymillió kétszázötvenezret írtam.

2021. szept. 26. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!