Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Bombay jelenség van a vércsopo...

Bombay jelenség van a vércsoportom mögött?

Figyelt kérdés

AB vércsoportú vagyok és elvileg anyukám is. Apu viszont nullás.

Az kizárt, hogy nem vagyok vérszerinti gyereke mindkettejüknek.

A bombay jelenség , h antitest leher emiatt? Nem igazán értem hogy zajlik ez...


Elmagyarázná egy hozzáértő, aki ilyen területen tanuk(t), hogyan van ez a dolog?



2021. okt. 19. 17:00
 1/6 sadam87 ***** válasza:

Elvileg lehet, de a Bombay vércsoport elképesztően ritka. Az európai népességben nagyjából 4 Bombay vércsoportú jut egymillió emberre, szóval összesen kb. 40 Bombay vércsoportú ember lehet Magyarországon.

[link]

Szóval azért nem biztos, hogy ez a magyarázat.


-----------------


A Bombay vércsoport megismeréséhez először egy gyorstalpaló az AB0 vércsoportról. (Nem tudom, mennyire ismered az öröklődését, ha nagyon, akkor ezt kihagyhatod.) Ezt ugye egy gén három allélja határozza meg: I(A), I(B), i (a zárójeleseket felső indexbe szokták írni, de én olyat itt nem tudok). Az I(A) és I(B) allélok enzimet kódolnak, azonban a 0 vércsoportú személyeknél (ii genotípus) az allélok nem kódolnak működőképes enzimet. Emiatt néha azt szokták mondani, hogy a 0 vércsoportú személyek vörösvértesjteinek (innen: VVT) felszínén nincs (AB0 típusú) antigén, de ez nem igaz. A 0 vércsoportú személyek VVT-in úgynevezett H antigén van. Az I(A) és I(B) allélok által kódolt enzimek ezt tudják tovább alakítani A és B antigénné. (Értelemszerűen ha valakiben mindkét allél megvan, mindkét antigén meglesz a VVT-in, és AB vércsoportú lesz).

Itt látható az AB0 vércsoportrendszer antigénjeinek szerkezete:

[link]


A Bombay-vércsoportot viszont egy másik gén határozza meg. Ennek a működőképes (domináns) példánya egy olyan enzimet kódol (FUT1), ami a H atnigén kialakításában vesz részt. A Bombay-vércsoportúak homozigóta recesszívek erre a génre nézve, azaz csak olyan allélt hordoznak, amely nem kódol működőképes enzimet. Emiatt nem fog a sejtjeikben H antigén képződni, így értelemszerűen az A és B antigén sem tud képződni bennük. Másként fogalmazva az ő esetükben semmilyen (AB0 vércsoportrendszerhez tartozó) antigén nem lesz a vörösvértestek felszínén, függetlenül attól, milyen genotípusúak az AB0 vércsoportot meghatározó génre nézve.

Azaz itt génkölcsönhatásról, azon belül recesszív episztázisról van szó.

Itt látható a Fig. 1-en a képződés folyamata. A Bombay-vércsoport esetén már az első nyillal jelzett (VVT-ben FUT1 által kódolt) folyamat sem megy végbe, így értelemszerűen sem H, sem A, sem B antigénjük nem lesz:

[link]

Emiatt ők még 0-s vércsoportú embertől sem kaphatnak vért.

2021. okt. 19. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem értem, AB-s vagy, de a teszt 0-t ad ki? Mert a Bombay jelenség erről szól... Akkor viszont honnan tudod, hogy tényleg AB-s vagy, ha a teszt nem azt mutatja?
2021. okt. 21. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 sadam87 ***** válasza:
100%

#2

Gondolom úgy gondolta a kérdező, hogy az apja Bombay vércsoportú, és így lehet, hogy bár az apa 0-s, az anya és ő is AB-s.

2021. okt. 21. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Jaaaa.... Akkor ne haragudj, félreértettem a kérdést.
2021. okt. 21. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Ahogy #3-as írja
2021. okt. 21. 21:03
 6/6 anonim válasza:

Ez után kutatok én is neten.

Anyukám 0 apukám is 0.

Én B+ vagyok.

Eddig azt hittem ez lehetetlen,és már mindenfélét képzeltem, hogy nem vagyok vér szerinti gyerek, vagy az apukám nem az apukám.

Akkor ez lehetséges?

2022. jan. 23. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!