Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az elhasznált levegőt melyik...

Az elhasznált levegőt melyik tulajdonságától érezzük fullasztónak (már aki érzékeny rá)?

Figyelt kérdés

Nem az egészségügyi háttere érdekel most, gondolom aki érzékeny az elhasznált levegőre, annak van minimum egy enyhe asztmája.


Az érdekel most, hogy a levegő mely tulajdonsága teszi ezt. Mármint hogy az ember azt érzi, hogy "nincs levegő", de szó szerint.


- Nem a meleg, mert nem feltétlen van meleg, lehet, hogy 23-24 fok van - amúgy engem a meleg pl nem szokott fullasztani

- Nem az emelkedő széndioxid-szint, mert azt nem így érzékeli a test, hanem mély és gyakoribb lélegzetvételekkel, de tudtommal azt is durvább helyzetben, nem egy szellőzetlen előadóteremben

- Nem a páratartalom, mert ugyan a légzéssel párásítunk, de ettől még továbbra is lehet akár száraz is a helyiség levegője

- Nem pszichés a szagok miatt, legalábbis nálam tuti, mert nem feltétlen érzek zavaró szagokat ilyen termekben, szobákban, viszont egy amúgy jól szellőztetett helyen is lehet büdös valami/valaki miatt

- Nem pszichés, hogy ha tudjuk, hogy volt nyitva ablak, nem érezzük, ha nem volt, érezzük, ezt magamnál már kizártam

- Nem egy zárt terekben, pszichésen időszakonként előtörő enyhe asztmás roham, mert pl saját lakásban sosincs


Viszont lehet megszokás.

Asztmás nevelt, miatta minden nap alapos kereszthuzatos szellőztetés volt otthon.

A szobaajtót éjjelre nyitva kellett hagynom és nappal is sokat, a levegővel magyarázták (belegondolva más is lehetett a háttérben, de ilyen szempontból mindegy)

Eleinte a suliban is volt levegő, mert az osztályfőnök és néhány osztálytárs ugyanígy érzékeny volt az elhasznált levegőre és mindig volt nyitva ablak (ugyan bukóablakok voltak, de akkor is mindig nyitva).


Ha viszont megszokás is, akkor se értem továbbra se, hogy mi az, amit megérez az emberi test, amely érzékeny erre?



#szén-dioxid #pára #fülledt #Elhasznált levegő
2021. nov. 22. 10:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Emelkedett CO2 és csökkent O2 szint, illetve a lakásbéli szagok felhalmozódása és a kinti "friss" ilaltok hiánya.
2021. nov. 22. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Én például nem feltétlen szoktam szagokat érezni. Illetve máskor alapból friss levegő mellett esetleg zavar egy szag.


Meg ha szag is.. Szagtól miért érezné úgy az ember, hogy nincs levegő/nehéz levegőt venni?


(Nálam a szag tényleg kizárva.)

2021. nov. 22. 11:00
 3/11 anonim ***** válasza:

"Szagtól miért érezné úgy az ember, hogy nincs levegő/nehéz levegőt venni?"

Megszokás, valószínűleg. Ha zárt térben sokáig tartózkodik egy rakás ember, ott idővel felhalmozódnak bizonyos szagok, és mellette a szén-dioxid oxigén arány is eltolódik, tehát nem jut a megszokott mennyiségű levegőhöz az ember. Aztán ha ezt már tapasztalta párszor, könnyen lehet hogy ha bármilyen random helyszínen találkozol hasonló szagokkal, megszokásból ugyanúgy reagál rá a szervezet.

2021. nov. 22. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Akkor mitől van, hogy nincs szag és mégis fullasztó, máskor van szag és mégse az?
2021. nov. 22. 11:07
 5/11 anonim ***** válasza:
Valószínűleg nem a levegővel lesz a baj, inkább a fejeddel. Enyhe klausztrofóbiára gyanakszom.
2021. nov. 22. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Akkor kicsi szobát miért nem érez fullasztónak az ember, mialatt nagy előadótermet igen és pontosan akkor, amikor az nem szellőztetett?
2021. nov. 22. 12:19
 7/11 anonim ***** válasza:

Kicsi szobában otthon biztonságban érzed magad, senki nem a saját jól megszokott kuckójában szokott klausztrofóbiás pánikrohamot kapni.

Az előadóban, meg ha zárva vannak az ajtók, ablakok bezárva érzed magad, főleg ha még tömeg is van és több emberen kellene átverekedned magad a kijutásért.

2021. nov. 22. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Máskor miért érez az ember full friss levegőt nagy előadóteremben és elhasznált, fullasztót kis szobában?
2021. nov. 22. 12:52
 9/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az érzés ismerős. Előáll egy zacskóba lélegzéstől is, de valóban helységek levegője is kelthet ilyen érzést.

Valószínűleg, szagok, hőmérséklet és páratartalom kellemetlen kombinációja az ok, nem valós oxigénhiány vagy magas CO2 szint.

Abból egyiket sem érzi az ember, épp ezért veszélyesek.

2021. nov. 22. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Igen, én is így tudom. Mármint, hogy az oxigénhiányt sokáig egyáltalán nem érezzük és a szén-dioxid többletet sem.



Ettől függetlenül az ilyen helyiségek levegője valóban egészségtelen lehet, fáradékonyságot, fejfájást stb okozhat.

2021. nov. 22. 15:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!