Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Műanyag flakonok helyett...

Műanyag flakonok helyett miért nem használnak jóval környezetkimélőbb és újrahasznosítható üveg palackokat? Miért nem hoznak erre környezetvédelmi EU törvényt?

Figyelt kérdés
Nem csak víznek, üditőnek, de tejtermékeknek, mosószereknek, stb
2021. dec. 2. 19:29
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
96%
Mert drágább
2021. dec. 2. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
98%

+ azt is érdemes elgondolni, hogy hány kg üveget kell mozgatnod és az mennyi co2+ hasonló műanyaghoz képest..

De egyébként tudommal visszaválthatóvá akarják tenni 2023-tól

pl:

[link]

2021. dec. 2. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
30-40 éve ez volt, csak az ásványvíz-piac sem volt ekkora, többnyire üdítő volt a palackokban, amiket vihettél visszaváltani a közértbe... Ezek 1 literesek voltak, de volt súlyuk azért.
2021. dec. 2. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Életciklus elemzéseket szoktak végezni, az üveg mellett a többszöri újratölthetőséget szokták felhozni érvként.

De az életciklus elemzésekről Gyulai Iván pl. azt mondja, hogy nem igazán lehet precízen megállapítani, hogy milyen költséget számolsz bele, s milyet nem. Hogy jön ki, hogy melyik éri meg, externális költségek/hatások, amikről gyengéden megfeledkezünk, és hopp, máris milyen olcsó valami! Ja, valakinek olcsó, aztán valakinek pár év múlva adódik majd valamilyen költsége, pl. a mikroműanyagok jelenléte az élőlények szervezetében. Na, ezt add hozzá költségként. Miért is az állam gondja, a te üzletet mocskát eltakarítani? Így szépen a növekvő környezetterhelés mellett a gazdasági különbség is növekszik, mert aki keres az olcsó pet palackon annak jó, az államnak meg többlet költsége van, nem beszélve az egyének egészségügyi kiadásain, még kevésbé beszélve az élővilágnak okozott kínokról.

Egész felizgattam magam, bocsi, ölelés, minden rendben van, fejlődünk, mi vagyunk a legszebbek, lenyűgözzük magunkat, orálisan szeretem a technikát, ami ezt megadja nekünk!

2021. dec. 3. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Vagy a hormonmoduláns hatások a la Darvas Béla, mint költségképző... ez a világ ma, szűken nézem: üzlet nekem, fut a gdp, a többi nem számít.
2021. dec. 3. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Wadmalac ***** válasza:

#1-es frappánsan összefoglalta, tényleg ez a lényeg.

A drágasága sok tényezőből áll össze.

Egyik a gyártás. Sokkal drágább, mint a műanyag palack fröccsöntés.

Nagyobb az energiaigénye.

A visszaforgatotté is.


Ha simán csak a visszaváltós újrahasznosítást nézzük akkor a plusz költséget az üvegek formájában hurcolt tömeg jelenti.

Valahol az is jogos, hogy a visszaváltós visszaszállítós üres üvegek plusz szállítása is plusz költség, de mivel a szállítórekeszeket üveg nélkül is vissza kell vinni, ez is csak a plusz tömegben jön ki, nem pedig szállított plusz térfogatként.


És itt bejön az is, hogy a magas gyártási energiaigény és a plusz tömeg szállítása mind plusz emissziót is jelent. Legalábbis amíg a szállítás, üzem energiaellátás nem lesz tiszta zöld árammal hajtott.


A simán újrapalackozásnál üvegtisztító üzem kell, aminek a szennyvize szintén környezetterhelés.


Szerintem nehezebb ezt gazdaságosan, környezetkímélőbben megcsinálni, mint a műanyag palackozást tenni teljesen visszaforgatottá.

Illetve biológiailag lebomlóvá, hogy ami kimarad a visszaforgatásból, az is semmisüljön meg magától.


Az üvegnek élelemtárolásra igazán már csak a nagyon hosszú szavatossági idejű termékeknél van létjogosultsága, tömény szeszek, konzervek, ezeknél gond lehet egy műanyag tároló degradációja.


Azt se feledjük, hogy az üveg, mint hulladék, gyakorlatilag soha nem bomlik le.

Oké, hogy nem is mérgez, de ott marad.


Én egy már megszűnt, de előtte jó 100 éven át működő üveggyár mellett lakok, az utcai por fele mai napig finom üvegpor, apró cserép, pedig vagy 20 éve bezárt a gyár.

2021. dec. 3. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Wadmalac ***** válasza:

Én egyébként az alu folyadéktárolók területének kibővítését javasolnám.

A sörösdoboz ott van működőképes példának.

Az alu gyakorlatilag 99%-ban újrahasznosítható. Üres szállítási súlya töredéke az üvegének.

Összenyomva térfogatilag is.


És lehetne belőle literes, kétliteres palackot is gyártani, kupakosat is.

A műanyagnál valószínűleg drágább marad, de az üvegnél nem feltétlenül.


Nálunk ilyen nincs, de én már a 2000-es évek elején láttam, vettem ilyet Japánban:

[link]


Most is létezik, csak lassan terjed:

[link]

2021. dec. 3. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
93%

Akkori formájában egyébként az üvegesdi nem volt jó semmire. Ha visszavittem 15 üveget, abból hetet félreállítottak, hogy ezt nem mi árultuk. Azok mentek a boltból kijőve a következő lakóház előtti nagy kukába, mi van, ha Pécsett lakom, de budapesti utam alkalmával vettem egy üdítőt? Csak nem megyek azért fel megint a fővárosba...

Egy ember állt mindig az üvegvisszaváltós ablaknál, vagy a vásárlók álltak, míg valaki ráért odamenni.

Én meg egy ABC mellett laktam két házzal, minden délután volt 2 óra rettenetes üvegcsörgés, ahogy az arra igazából nem képesített szegény nyanyák az ABC mögött egyik üveges rekeszt b@ták fel a másikra, 3 méter magasig.

Természetesen a munka az ABC-ben végezve nem lett volna olyan hangos, de hát sehol sem volt elég hely az üvegezésre, ennél az ABC-nél is a háta mögé hánytak egy vasvázas-vaslemezes-rácsos-dótkerítéses üvegtárolót, és ott vasemberkedtek a nénik.

2021. dec. 3. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Ha, az alu talán nem is egészségkárosító, ahogy a mikroműanyagok, meg kioldódó részek.

Az alu újraolvasztásnál van szükség tisztításra is? Beleragadt cukor, sör?

2021. dec. 3. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Wadmalac ***** válasza:

"Az alu újraolvasztásnál van szükség tisztításra is? Beleragadt cukor, sör?"

Talán egy sima vizes átöblítése a daráléknak, de nem hiszem.


Az olvasztási hőmérsékleten kiég a pcsába. :D

2021. dec. 3. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!