Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az ovális valóban egy 2D fogalom?

Az ovális valóban egy 2D fogalom?

Figyelt kérdés
Valaki írta hogy az ovális egy 2D fogalom, de pl. egy tojás is ovális, mégis 3D! Vagy nem?

2021. dec. 30. 11:38
A kérdező szavazást indított:
IGEN, 2D fogalom!
NEM 2D fogalom!
A tojás 2D!
Inkább írok egy választ!
Válaszra se méltatom!
Nem érdekel!
17 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen, helyesebben síkidom.
2021. dec. 30. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés trükkös. Maga a szó eredete térbeli, hiszen az ovális a latin tojás szóból ered. Viszont a jelentése síkbeli, gyakorlatilag megegyezik az ellipszissel, csak nem feltétlen szimmetrikus. A tojás formája leginkább ellipszoid.

Hogy néha miért használunk mégis síkidomokat térbeli dolgok leírására? Azért, mert a vetületüket veszük, főleg, ha az egyik vetületük meghatározó. Pl az autó kerekére simán rámondjuk, hogy kör alakú, holott az csak az két nézetből igaz, a másik négy nézetből téglalap. A közel pontos megnevezés pedig henger lenne.

2021. dec. 30. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
47%
A tojás lapos, hogy lenne már ovális???
2021. dec. 30. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
72%
Szerintem az “ovális” nem tudományos fogalom. Latinból fordítva tojás alakút jelent. A tojás nem síkidom, de mondhatjuk egy festékfoltra is, hogy tojás alakú, azaz ovális. Éppen azért, mert nem tudományos fogalmat használunk, tehát faksznizunk a pontos jelentésével.
2021. dec. 30. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"de pl. egy tojás is ovális, mégis 3D"

A tojás forgási ovoloid. :))

2021. dec. 30. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Ovális - Hosszúkásan kerekded, nagyjában ellipszis alakú; tojásdad"

[link]

2021. dec. 30. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Én egyszer régen egy szerkesztési eljárást olvastam egy barkácsfolyóiratban, melyben két körcikkpárból töréspont nélkül összeillesztett hosszúkás síkidom megalkotását írták le, és ezt nevezték "ovális"-nak.


Azóta abban a hitben éltem, hogy az "ovális" az ilyen típusú, tehát körcikkekből összeillesztett idomokat jelenti, és sohasem használtam matematikailag korrekten ellipszis alakú síkidomok megnevezésére!

2022. febr. 19. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!