Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha visszatérne az orosz/szovje...

Ha visszatérne az orosz/szovjet befolyás, akkor újból épülnének panelházak?

Figyelt kérdés
Ne térjen vissza természetesen. Csak úgy elgondolkoztatott, mert érdekelnek az épületek, s most nézem, Oroszországban a mai napig épülnek házgyári elemes panelházak. Így a kérdés adott, ha az ország is ismét orosz érdekszféra egy része lenne, akkor ismét épülnének vajon ilyen házak?
2022. márc. 28. 02:10
1 2
 11/20 TappancsMancs ***** válasza:
Most nézem, hogy csak utcakép van 360 fokban, de láthatod...
2022. márc. 28. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%
Elavult vagy sem, nem lényeg. Nem a ruszkik miatt épültek.
2022. márc. 28. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 TappancsMancs ***** válasza:
27%

Így van mint sokan írtátok is, nem igazán van köze az oroszokhoz. Itt megint fel lehet vetni a történelem oktatás hiányosságát, hogy történelmi rálátásra semmit sem nyújt. A kérdésben az keveredik egyébként, hogy a szovjet fennhatóság időszaka az egy időszak, ez tény, befolyásuk is volt az építkezésekre, ez is tény, viszont akárki uralta volna az országot, kb ugyanúgy szükség lett volna a nagyobb embertömegeknek lakásokra.


Szóval a fő oka a panel építkezéseknek az emberek lakás szükségletei voltak és az szovjet fennhatóság nélkül is meg lett volna, azt nem a Szovjetunió csinálta. Ezekből a panelekből minden országban annyi épült amennyire szükség volt - mondjuk nyilván annyi épült. Szóval röviden nem a korszak uralmi helyzetéből következett, hanem demográfiai/lakhatási okokból. És bizony töriórán :) mint az tudjuk, semmi reális történelmi rálátást nem oktatnak, csak szerkesztett propagandát állítanak össze "na ez a történelem" megnevezéssel. :) Az oka demográfiai / lakásszükségleti / a technológia összességében meg tudta így oldani.


És a jobb rálátáshoz még néhány példa akkor, gondolom érdekes lesz.


Hong Kong - jellegzetesen más a küllemük, és ezek itt nem a luxus toronyházak, hanem az átlag embereknek épültek:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


New Brunswick (város), New Jersey állam, Egyesült Államok:

[link]

[link]

Ez mondjuk tégla, de teljesen megfeleltethető a panelnek mint épület, az USA-ban meg sok magas lakóépület épült téglából, szóval ez pluszban, kicsit mellékesen, de funkcionálisan azonosak:

[link]

Ennek tégla burkolata van, de ez is beton:

[link]


United Kingdom:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Németország, Plattenbau, vagyis beton panel épület:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]


Franciaország (HLM):

[link]

[link]

[link]

[link]


Malmö, Svédország:

[link]


Toronto, Kanada:

[link]


Sydney, Australia:

[link]

2022. márc. 29. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

Oké, megvan a nyolcezredik példa arról, amit eddig is tudtunk, hogy minden országban előfordulnak monszter társasházak (amik között egyébként hatalmas különbségek vannak az alkalmazott technológia, anyagok, stb. terén - némelyikükben tényleg semmi más közös nincs, mint hogy sok emelete van)

Most már arról kéne egy link, az egyes országokban a lakosság hány százaléka lakik ilyen épületekben.

2022. márc. 29. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
14. Hát olyan magas arány itt sem jönne ki, ha arra célzol.
2022. márc. 29. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
68%

#15 Eddigi tapasztalataim szerint valószínűleg jóval magasabb szám jönne ki, mint nyugaton, a legmagasabb pedig az oroszoknál vagy valamelyik szovjet utódállamban. De ez csak megérzés, most számszerűen nem tudok utánanézni.

A legtöbb nyugati országban találni panelházakat, de az épületek százaiból álló panelrengeteg látványa tipikusan a szoci blokk jelensége, nyugaton sokkal kevesebb és kisebb beton lakótelep van. Ez a londoni lakótelep brit mércével óriásnak számít: [link]

pedig a maga 2700 lakásával egy kis töpörtyű a nagyobb budapesti lakótelepekhez, a 13-16 ezer lakásos Békásmegyerhez, Óbudához, Újpesthez, Újpalotához képest.

2022. márc. 29. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 TappancsMancs ***** válasza:

"Oké, megvan a nyolcezredik példa..." :D Jólvanna okés :D Értem, de egyszer csak érdekes ilyeneket átfutni. Így tényleg át lehet ugyanis nézni, nem csak beszélünk róla. Az emberek kisebb százaléka lakik ilyenekben, de az ország gazdasági helyzetétől is nagyban függ, mert ilyenkor sokat olcsósít a kis alapterületen a sok lakás felfelé építve. De pl Hong Kongban jellemző és van is belőle sok, talán több mint nálunk. Karbantartva nincsenek úgy mint a mieink, vagy a franciáké. Franciáknál a lakosság 16%-a lakik ilyenekben, amit talán nem is gondolna az ember, mert nálunk 20% körül van és erősen hasonló a franciák arányához.


Így elégedett vagy? :)

2022. márc. 29. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

Igen, viszont a francia 16 %, az a HLM-re vonatkozik, ami minden költséghatékony II vh. utáni társasházépítést magába foglal. Míg a magyar 20 %, az konkrétan a panel lakóépületek lakosságát takarja.

Hong-Kongban viszont tényleg drasztikus a toronyházak aránya (és méretei).

2022. márc. 29. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 TappancsMancs ***** válasza:

"Párizsban a legtöbb 1920 után épült HBM vasbeton vázat használ."

"À Paris la plupart des HBM construits après 1920 utilisent une ossature en béton armé." (forrás lent)


"Az olcsó lakhatás, amelyet gyakran HBM-nek hívnak, 1950-ig Franciaországban a jelenlegi alacsony költségű lakhatásnak (HLM) felelt meg." (forrás lent)


A HLM (habitation à loyer modéré) valóban tágabb lehetőségekkel rendelkezik és jelenti a panel építőanyagot, remélem hasznos a kérdezőnek, hogy szóba hoztad, viszont azért a kérdés időszakával egybevetve az első világháború után és a második után is egész Európában aktív építkezések voltak, helyre kellett állítani kb Európát lakhatási szempontból. Utána baby boom növelte a népességet elég intenzíven, ami szintén szerepet játszott ebben.


Mid-20th century baby boom - wiki (link lent):

"Európa

Franciaország és Ausztria tapasztalta a legerősebb baby boomot Európában."


Azért a pontosítással egyetértek. Mondjuk a UK is összességében az 1%-ot sem éri el, de külön London már 8%, ami érdekes. Hong Kong esetében meg meglepő látni a képeken, hogy jellemzően kilógatva szárítják a ruhákat. :) Nálunk ez ciki lenne így, bár tény, hogy praktikus és a melegben jól száradnak és bentre meg nem párásítanak be a mosással.


---- forrás:

Les Habitations à Bon Marché de la ceinture de Paris: étude historique

78. oldal

4.3. Le béton armé (B.A.)

[link]

[link]

[link]

2022. márc. 29. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 TappancsMancs ***** válasza:
Azért a pontosítással egyetértek, valóban nem csak a sokféle hely lényeges benne, hanem a gyakoriságok is. Bár nekem például a tipikus UK tégla sorházak az egyik legborzalmasabbak ami lehet, míg a panelt megszoktam. Jó kilátás, világos, stb. :) Persze lehet, hogy van akinek meg nagyon tetszik az angol tégla sorház típus... szóval passz. :)
2022. márc. 29. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!