Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Háromfázisú rendszernél...

Háromfázisú rendszernél nullaszakadás elleni védelem?

Figyelt kérdés
Mi a legegyszerűbb módja a nullaszakadás elleni védelemnek, hogy megvédjük a fogyasztóinkat? Lehet, hogy hülyeség de én arra gondoltam, hogy a fi relé elé betenni egy 40 amperes mágneskapcsolót és a fázisokat azon keresztül kapcsolni a fi relére, a mágneskapcsoló vezérlő tekercsét pedig értelemszerűen valamelyik fázis és a nulla kapcsolná, így nullaszakadás esetén kikapcsolna a mágneskapcsoló. Habár ennél a megoldásnál is esélyes hogy megkapja a mágneskapcsoló nulla oldali tekercse az egyik fázist egy másik fogyasztón keresztül!?

2022. jún. 16. 21:06
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Vannak erre készen kapható védelmi relék.
2022. jún. 16. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Egy linket tudna küldeni? Köszönöm!

Illetve amit leírtam módszer működőképes egyébként?

2022. jún. 16. 21:18
 3/9 A kérdező kommentje:

Ő például egy ilyen?:

[link]

2022. jún. 16. 21:24
 4/9 anonim ***** válasza:

És akkor ez majd berregni fog. Még olyan mágneskapcsoló nem volt, ami élete folyamán egyszer-kétszer ne kezdett volna el zúgni.

Ha mondjuk családi házról volna szó, akkor egy jó földelés passzívan megoldja a feladatot, megtartja a nullapontot kellő tűréssel.

Soklakásos házban meg statisztikai alapon szintén megmarad a nullapont.

2022. jún. 18. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Az a baj az ötlettel, hogy a helyi földelés arra elég, hogy a mágneskapcsoló behúzva maradjon PEN-szakadás esetén is. Arra nem elég (#4) hogy egy nagyáramú fogyasztót bekapcsolva a védőföld potenciálját ne emelje meg 50V fölé (és ez az EPH hálózaton keresztül minden megérinthető fémfelületre rákerül sajnos, és az így létejövő áramütés ellen a fi-relé sem véd, mert a védőföldön jön az amper)


Vannak olyan eszközök, amik bizonyos ideig kikapcsolnak, ha beállított szint fölé vagy (most minket ez érdekel) alá megy a feszültség. Mert ha csak a helyi védőföld van, és 50V-ra emelkedik a földelőkarónk potenciálja, akkor ez azt is jelenti, hogy a hálózati fesz. 230-50=180V-ra csökken, ekkor ez az eszköz a beállított ideig áramszünetet okoz. Közben rájövünk, hogy valami nem kóser és lekapcsoljuk a biztosítékot. Ez nem életvédelmi eszköz, de azért jelentősen növeli a túlélés esélyét.


Én azt találtam ki, hogy a fő földelőtől távol elhelyezett segédföldelő felé menő áramot kell egy kellően nagy (300mA) hibaáramú fi-relén hibaáramként átvinni. Ez három fázis esetén nehéz ügy, mert nincs ötpólusú fi relé :)

2023. ápr. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Arra nem elég (#4) hogy egy nagyáramú fogyasztót bekapcsolva a védőföld potenciálját ne emelje meg 50V fölé"

A számok beszélnek, nem a vakvilágba kajátozás. Ha véletlenül volna egy 3 kW-os fogyasztó (az elég nagyáramú egy háztartásban), akkor egy 5 ohmos ellenállás kell ahhoz, hogy 50 V fölé ne emelkedjen a feszültség. Én meg azt írtam, hogy "egy jó földelés" Hát az 5 ohmos az még nem is az.

2023. ápr. 27. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

#6 3 kW = 13A, 5*13=65V, szóval 5 Ohm is sok ahhoz, hogy 50V alatt maradjon.


Az nyilvánvaló, hogy létezik olyan jó földelés, ami megvéd a PEN szakadástól. De a gyakorlatban ez nagyon ritka. Mondjuk társasházaknál, paneloknál, ahol építéskor az alaptest alatt végigvittek földelővezetőt. Ahol csak a szokásos 1,5-2 méteres földelőkaró van leütve, az még 1kW-os terhelést sem tud elvinni veszélyes potenciál-emelkedés nélkül:

[link]

2023. ápr. 29. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"szóval 5 Ohm is sok ahhoz"

Gyere, elmagyarázom. A 3 kW-ot disszipáló ellenállás az 17,6 Ohm. Az sorbakötve egy 5 ohmossal, a 230 V-ból az 5 ohmoson 50 V esik.


"a szokásos 1,5-2 méteres földelőkaró"

Olvasni tudsz? Ez vajon mit jelent, amit írtam? "egy jó földelés" HA egy jó földelésnél teljesül, AKKOR nem azt írom, hogy rossz földelésnél is.

2023. ápr. 29. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Nem veled vitatkozom, csak a félreértéseket tisztázom. Ha azt írod, hogy "jó földelés", akkor a laikus, aki olvassa, azt hiszi, hogy az a szokásos, amire már ráköt az áramszolgáltató. Valójában meg még a napelem telepítés bekötésénél is számottevő földelésnek veszik a 10 Ohmot vagy kisebbet, tehát egy sima megöntözött földelőkarót. Aztán ha kiszárad a talaj, simán lesz belőle 20 Ohm vagy több.
2023. ápr. 29. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!