Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Matek: Hányféleképpen lehet...

Matek: Hányféleképpen lehet ráfűzni 5 különböző kulcsot 1 kulcskarikára?

Figyelt kérdés
A megoldásnak 5!/5*2 -nek kell lennie, de nem értem, vki légyszi magyarázza el.
2010. szept. 20. 18:34
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

Kettővel osztani szerintem azért kell, mert:

1, 2, 3, 4, 5

ugyan az, mintha megfordítanád a kulcscsomót, és:

5, 4, 3, 2, 1

lenne.

Szerintem.

2010. szept. 20. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
tényleg basszus! első vagyok! ilyet is vettünk ma, csak mi kerekasztalhoz ültettünk embereket. szóval a kerek dolgoknak ahol a nézőpont a lényeg, hogy honnan számítod az a szabály hogy n! / n tehát itt 5! / 5 azaz 4! de hogy azt miért kell megszorozni kettővel. ha nem írja a feladat, akkor ne csináld, és kérdezz majd rá.
2010. szept. 20. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
utolsó előtti: nem, mert erre vonatkozik az öttel való osztás.
2010. szept. 20. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

5! mert 5*4*3*2*1 sorrendbe tudsz tenni 5 számot (kulcsot)


osztod 5-tel, mivel nincs kitüntetett kezdőpont, ezért 12345 ua., mint pl. 23451


Viszont !!!!

Egy kulcsot kétféleképpen lehet feltenni egy karikára!!! pl. ha a kulcscsomót leteszed, akkor lehet, hogy mindegyik kulcs fogazata ugyan arra néz, de lehet, hogy akad köztük olyan, ami pl. kivétel és a másik irányba néz!!!


Mert ha nem számítana a fogazat iránya, akkor meg is lehetne fordítani a kész kulcscsomót az asztalon és

12345 megegyezne 54321-gyel!!!!


Ezért kell külön vizsgálni mindegyik kulcsnak a fogazásának az irányát a többihez képest!!!


Na, és az még hogy sikerül még a képletbe?


illetve... legyen "j" a jobbos, "b" a balos irányú kulcs fogazás szerint...


j1 j2 j3 j4 j5 nem lehetséges, hogy megegyezik a

b5 b4 b3 b2 b1 kulcsfűzéssel?


:-D De királyul megkavartam nektek az állóvizet. Kellemes agyalást kívánok! :-D Gabalyodjatok bele a saját gondolataitokba :-D Sok sikert annak, aki nem!


Logika gyerekek... egyébként soha életemben nem tudtam egy óránál tovább megjegyezni (nem is akartam), a különféle ilyen "szabályokat", mint pl. permutáció, variáció, ismétléses, meg a nélküli...stb... melyik mit takar, viszont a legbonyolultabb feladatokat is kapásból megoldottam. Hiszen csak logika kell hozzá. Semmiféle szabályok.

2010. szept. 20. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

Elárulom, hogy csak egymáshoz képest számít a kulcsok fogazata... :-) vagymi... na... ezt így nem tudom elmondani :-D


A lényeg:

-A kulcscsomót is meg tudjátok fordítani az asztalon,

-körbe-körbe lehet tekergetni a kulcsokat a karikán

-viszont számít, hogy melyiknek merre áll a fogazata

2010. szept. 20. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

Tehát eddig 5!/(5*2), ha a fogak állását nem vesszük figyelembe.


5! ötféle lehetőség

/5 a sorrend 5 helyről indulhat (12345 = 23451 )

/2 ugyan az a kulcscsomón az 12345, mint az 54321


És ha számít, hogy merre állnak a kulcsok fogaik egymáshoz képest ? Nos? Hajrá!

2010. szept. 20. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
22:13; 22:16 és 22:20 is én voltam.
2010. szept. 20. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

Jobb eredményre jussatok már, mint amilyen a gagyi könyvetek hátulján szerepel, mint "eredmény" ! :-)


A matematika feladatoknak általános- és középiskolában a túlnyomó többsége "rossz".

2010. szept. 20. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
Ez azért humoros volt, köszöngetnek meg gratulálgatnak egymásnak, a pirospontos ötö tanuló, és nyílván a könyv szar, nem ti vagytok figyelmetlenek... jajistenkém :D
2010. szept. 21. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
engem te ne kritizálj, elfelejtettem, hogy a kulcscsomó kerek és lehet rajta forgatni, de később kijavítottam magam és el is magyaráztam. egyébként meg nem tudom ki a poénosabb, a 85000 kommentet egymás után író, tudását fitogtatóan túlmagyarázó emberke... egyébként ma csináltunk ilyen fordítgatósat csak tojástartóval. ott úgy volt hogy 6 tojástartó van, amit kétféleképp lehet felfűzni egy rúdra, így végül is 6 a négyzetennel kellett szorozni. de biztosan kicsiben eltért ettől.
2010. szept. 21. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!