Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy ha az...

Miért van az, hogy ha az embereknek ennyire sokféle színű szemük lehet, az állatoknak általában sötét?

Figyelt kérdés
Az emberek szeme lehet kék, barna, zöld, ezek árnyalatai, stb. de a kutyáknál max két színnel találkoztam eddig, lovaknál is, nyulaknál még csak egy színnel. Miért van ez?

2022. júl. 20. 11:37
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A miért egy jó kérdés, amúgy:

"Did you know that eye coloration only varies in human populations and their domestic animals? Wild animal species, with few exceptions, have just one type of eye coloration, be it light or dark."

[link]

G: "Tudtad, hogy a szemek színe csak az emberi populációban és háziállataikban változik? A vadon élő állatfajoknak néhány kivételtől eltekintve csak egyféle szemszíne van, legyen az világos vagy sötét."


A vadállatok fajonként egyféle, de amúgy változatos szemszínére pár példa:

[link]

2022. júl. 20. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Amennyire tudom, az embereknél egy nem túl régi, max 10.000 éves mutáció a kék szem. Dél-kelet Ázsiában, Afrikában, az amerikai és ausztrál őslakósoknál, stb sokkal egyszínűbb az emberek szemének színe.
2022. júl. 20. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 TappancsMancs ***** válasza:
100%

1-es, jó link, érdekes volt. 2 - annyira teszik és itt egy link kérdező.


ScienceDaily

A kék szemű embereknek egyetlen, közös őse van

"Egy új kutatás szerint a kék szemű embereknek egyetlen, közös őse van. A tudósok egy 6000-10 000 évvel ezelőtti genetikai mutáció nyomára bukkantak,..."

[link]


"Az emberek szeme lehet kék, barna, zöld, ezek árnyalatai, stb. de a kutyáknál max két színnel találkoztam eddig, lovaknál is, nyulaknál még csak egy színnel."

Itt visszatérve az 1-es linkjére, valójában az állatoknak van több féle szemszíne összességében. Bár egy fajon belül lehet náluk kevesebb többféleség.

2022. júl. 20. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként ha megfigyelitek, az emberen túl főleg az ember által mesterségesen tenyésztgetett állatoknál és kertészeti növényváltozatoknál vannak még mindenféle "fura" színek, alakok, stb. elterjedve. Véletlen mutációk vannak néha, de a természet valószínűleg kiszelektálja, hogy mi a legideálisabb, és mi kevésbé, tehát utóbbiak eltűnnek adott területről. (Egy máshol élő alfaj lehet másmilyen.) Na most az embernél van egy olyan másnál ismeretlen pszichológiai faktor, hogy "hú de érdekes", és akkor nekiáll kék szemű Huskykat meg piroslevelű, csüngőágú fákat sokszorosítani. (Nyilván életképtelen lenne rendes fákkal versenyezve.) Ahogy én az embert elképzelem, ha holnap kimutálódna egy zöld hajú, rózsaszín szemű nő, máris buliból többszörös lenne az érdeklődés, mint az átlag nő után. Míg ugyanezt egy rózsaszín macska esetében nem mondhatnád el, a kandúrok nem értenék, hogy most akkor ebben mi a pláne.

Az eredeti kérdésre szerintem annyi a válasz, hogy az ember egy eléggé elterjedt faj, teljesen más klímán, más körülmények között is él. Elterjedt fajoknál, ha ember, ha nem ember, jellemző a sokféle kinézet. A legtöbb faj viszont (sajnos) olyan, hogy van belőle pár ezer egyed egy száz kilométeres körben, azt kész. Szinte már csak az ember és haszonállatai lepik be a bolygót + vetése, azoknál meg szintén változatos a megjelenés. Pl. juhok, marhák, kutyák, hatszázféle gyümölcsfafajta, tökfajta...

2022. júl. 20. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!