Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan működik a gyertya?...

Hogyan működik a gyertya? Hosszú ...

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy a kapilláris hatás miatt szívja föl a viaszt. Azonban, ha egy tégelybe viaszt teszek és lezárom a tégelyt, de a tetőn lyukat ütök és levezetem a (viasszal átitatott) kanócot - pontosabban ekkor zárom le a tégelyt -, akkor azt Tapasztalom, hogy a kanóc leég a rajta lévő viasszal és utána elalszik. 2-4 mm kanóc marad hátra. A tégely tetején van külön lyuk a levegőnek (a levezetett kanóctól kb. 2 cm-re, és ugyanakkora ez a lyuk, mint a kanóc). Az a lyuk is szoros, amin levezetem a kanócot, szándékosan csináltam ilyenre, mert ha kellő mértékben felmelegszik a viasz a tégelyben, akkor úgy vélem, hogy a kanóc a gravitáció miatt becsúszhat a megolvadt viaszba - és ekkor már nem töltené be a gyertya szerepet a szerkezet.

Tehát a kérdésem az, hogy mit kellene másképp csinálni, hogy működjön az ilyen módosított(?) gyertya?



2022. szept. 25. 20:11
 1/7 A kérdező kommentje:

Készítettem képeket arra az esetre, ha nem érthető a szerkezet. A vihargyújtó méretarányként szerepel a képeken.

[link]

[link]

[link]

2022. szept. 25. 20:24
 2/7 Revolúcióbiológus ***** válasza:
8%
Az energiamegmaradás törvénye szerint a semmiből nem lesz elég energia az égéshez. A gyertyaviaszban parafin van, amit kőolajból finomítanak. A méhviaszban ez a tüzelőanyag hiányzik.
2022. szept. 25. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Silber ***** válasza:
100%

Gyertya, teamécses esetén a láng megolvasztja maga alatt a paraffint.

Kapillárishatás akkor tud működni, ha folyékony a tüzelőanyagod. Ha te lezárod a tégelyt, akkor az égés hője disszipálni fog a fém fedőn és nem fogja megolvasztani a viaszt hogy fel tudjon jutni a kanócon keresztül az égészónába.

2022. szept. 25. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Próbáld ki, hogy megmelegíted az egész tégelyt pl. a tűzhelyen, hogy megolvadjon benne a viasz és fel tudja szívni a kanóc. Ha igaz, amit a #2 válaszoló írt, akkor így fog működni a szerkezeted.
2022. szept. 25. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező írja:

"Tehát a kérdésem az, hogy mit kellene másképp csinálni, hogy működjön az ilyen módosított(?) gyertya?"


Válasz:

Szilárd paraffin helyett használj folyékonyat, pl. petróleumot, olajat, stb..


A normális méhviasz és/vagy paraffingyertyában mire kiég a kanócban levő olvadt tüzelőanyag (kb. negyed perc), addigra a láng melege egy olvadt tócsát hoz létre a kanóc töve körül.

2022. szept. 26. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Viasz helyett folyékony üzemanyag kell az ilyen elrendezéshez.

Lásd petróleumlámpa!

2022. szept. 27. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm 3-as a tudományos magyarázatot!


4-es, 5-ös, 6-os! Nektek is köszönöm a gondolatot, de jelen helyzetemben nem áll rendelkezésre más melegítő eszköz.

Viszont rájöttem, hogy a gyertyabeleket ha egymásra halmozom, akkor ha megolvad is az egész viasz, akkor is tud égni, mert nem süllyednek el a kanócok.

2022. szept. 30. 11:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!