Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha egy témában sok kutatást...

Ha egy témában sok kutatást végeznek, de csak keveset publikálnak ebből le, akkor az az első vagy a másodfajú hiba előfordulását növeli?

Figyelt kérdés
Illetve miért növeli. Most arra gondolok, hogy sok szakdolgozat születik, ami amúgy értékes is lehet, mégis bekerülnek egy fiókba, a tudomány nem vesz róla tudomást, nem formálja a tudomány alakulását. Pedig lehet az összképen változtatna, illetve vannak olyan kutatók is, akik a saját kutatásaikat megszűrik, szelektálják, mit publikáljanak, mert nem minden fér bele az ő összképükbe, munkásságukba.

2023. márc. 22. 23:55
 1/7 Kólauborkával ***** válasza:

Komolyan mondom nem nagyon tudom elképzelni, hogy egy bsc kèpzés kereteiben valaki a szakdolgozatában olyan virítson, ami “építi” a tudományt.

A phd az meg már olyan, hogy mindenképp valami újat kell virítani. Szóval nem értem a gondodat.

2023. márc. 23. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 UlfOrmson ***** válasza:
100%
#1: Nálunk egyetemen MA-s diplománál már kitétel volt, hogy valami új megfigyelés vagy megállapítás szerepeljen benne (régészet). Természetesen nem kellett megreformálnunk a szakmát, inkább csak ilyen apróságokkal finomítottuk a kutatást (pl. egy tárgytípus pontosabb kronológiája, egy kevésbé kutatott földrajzi régió tüzetesebb vizsgálata egy adott korszakban, eddig nem publikált temető vagy településrészlet leközlése stb.)
2023. márc. 23. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Kólauborkával ***** válasza:
69%
Az érdekesen hangzik. Én most fontolgatom az msc képzést. Pár éven belül tuti megcsinálom.
2023. márc. 23. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Én kifejezetten inkább a társadalomtudományokra értettem ezt. Pl ott a pszichológia terén rengeteget kutatnak, és a szakdolgozók sokszor olyan rétegeket elérnek, akiket a komolyabb kutatók nem, viszont a legtöbb egészen jól sikerült dolgozat sosem lesz publikálva, sőt a kutatók esetén a nem szignifikáns eredményt adó mérések is sokszor a fiókban végzik, mert nem adják ki. Emiatt én ezt úgy látom a másodfajú meglétét növeli, de nem vagyok biztos benne.
2023. márc. 23. 17:17
 5/7 sadam87 ***** válasza:
Ez mégis miért növelné szerinted a másodfajú hibát?
2023. márc. 23. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Mert a másodfajú hiba hiba lényege, hogy a nullhipotézist elfogadjuk, pedig hamis. Ha egy témával kapcsolatban pl 30 kutatás összefüggést talál valamilyen változók között 20 pedig nem találja ezt szignifikánsnak, akkor nem túl egyértemű az a kérdéskör. Viszont ha ebből a 20-ból pl 17 nem kerül publikálásra, mert nem jött ki szignifikáns eredmény, akkor a szakirodalomban jóval több olyan cikk lesz, ahol az összefüggés kijött, és kevesebb, ahol nem. Pedig lehet a 20 cikknek inkább igaza volt, és ha a valóságban ennyire megoszlik a kutatások eredménye, nem egyértelmű. Ha pl a 30 cikk írója a publikációs kényszer miatt kissé torzít az eredményeken, akkor méginkább.
2023. márc. 23. 17:49
 7/7 sadam87 ***** válasza:

"Mert a másodfajú hiba hiba lényege, hogy a nullhipotézist elfogadjuk, pedig hamis."

Ez igaz, de a másodfajú hiba egy adott adatsorra vonatkozik. Egy adott adatsor esetében ki lehet számolni, hogy az adott statisztikai próba használata esetében mekkora a másodfajú hiba. Például itt van, hogyan lehet a t-próbák esetében kiszámolni a másodfajú hiba nagyságát:

[link]

Talán metaanalíziseknél jöhet elő olyan statisztikai hiba, amiről írsz (ebben most nem vagyok biztos). (De ott meg szokták azt is figyelni - jobb esetben -, hogy mennyire megbízhatóak a vizsgálatok.)

Persze abban igazad van, hogy az általad leírt jelenség tényleg problémát jelent (és tudtommal nem is csak a társadalomtudományokban), tényleg torzíthatja a kutatás eredményeit. Csak szerintem erre nem jó megfogalmazás azt mondani, hogy növeli a másodfajú hibát.

2023. márc. 23. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!