Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Most akkor ki fedezte fel...

Most akkor ki fedezte fel amerikát?

Figyelt kérdés
Sokan úgy tudják, hogy a nagy föltrajzi felfedezések idejében, 1493-ban fedezték fel amerikát, viszont bizonyított tény hogy már a wikingek, és a rómaiak is tudtak róla. Na most nekem az a furcsa, hogy a rómaiak például tudtak róla hogy az ott egy új kontinens, mégse gyarmatosították, sem vették figyelembe (pedig tudták volna). Az is bizonyított hogy a sumérok is jártak amerikában már jóval a rómaiak előtt. Akkor miért hagyta figyelmen kívül mindenki?

2023. ápr. 9. 17:42
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
39%

Persze, a Bering-szoros két oldalán meg ugyanazt az eszkimó nyelvet beszélik, halásznak, és csónakáznak oda-vissza, mióta világ a világ...

Definiálom neked: Felfedezés alatt azt érted, amikor az a kultúra is tudomást szerez valamiről, amiben te vagy. Hogy mások mit tudtak, amiről ti nem tudtok, az irreleváns.

Nem mellesleg a keresztény-európai kultúrkör önközpontúsága, önteltsége és beképzeltsége határtalan, még istenből is azt hiszik, hogy csak az övöké van, most ehhez képest Amerika...

2023. ápr. 11. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

#6 vagyok, ezeket te magyarázod bele, én sehol nem írtam, hogy ez önteltség lenne. Szerintem nem értetted meg, amit írtam. Ha a kínaiak jutnak el először Amerikába, akkor ők felfedezik maguknak, de ez az európai civilizáció szempontjából nem felfedezés. És ez fordítva is így van.


De ahogy egyébként utaltam is rá, Amerika felfedezése 1492-ben nem olyan szempontból volt fontos, hogy ki jutott el oda először fizikailag. Abban a kontextusban kiemelt esemény ez, amit a #6-os válaszom első bekezdésében leírtam, hogy a középkorból átléptünk az újkorba, annak kulturális, gazdasági, társadalmi vonatkozásaiban. Ezért van ez az esemény kiemelve, ezért ezt tanítják a gimis könyvek úgy, mint "Amerika felfedezése", és nem az a lényeg, hogy ki és mikor ment el ténylegesen oda (mellesleg maga Colombus sem tudta, hogy új kontinenst fedezett fel, ő csak tengeri útvonalat keresett Indiába, és ez is jelzi azt, hogy ez az egész "Amerika felfedezése" egy utólagos, az európai civilizációnak egy maga szempontú értelmezése).


Amíg ezt nem értitek meg, addig hisztizhettek, hogy a vikingek is elhajóztak valameddig, de igazából ennek nincs értelme, mert pl. a gimis tankönyvek is említik, ha jól emlékszem, hogy a viking hajósok Amerikáig is eljutottak.

2023. ápr. 11. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!