Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ilyen fejlett technológia...

Ilyen fejlett technológia mellett mi értelme lesz az emberi életnek?

Figyelt kérdés

Nemrég olvastam pár cikket, hogy milyen fejlett lehet a technológia 2100 környékére. Olyanokat írtak benne, hogy a robotok és az AI átveszik az összes munkát, a ember is szinte mindent meg tud csinálni egy gombnyomásra, egy idegen nyelvet meg tud tanulni akár 1 perc alatt. A virtuális valóság is rendkívül fejlett lesz, az élethossz radikálisan kitolódik, az összes betegséget legyőzzük, az ember konkrétan halhatatlan lesz. Az AI egy egész filmet le tud majd generálni, zenét is, mindent, amit ma művészetnek tartunk. Kihal a vallás és megszűnik a nemzeti identitás, a nemek közötti határ is szinte teljesen elmosódik. Az egyéb genetikai innovációkat inkább ne is soroljuk.

Mi értelme lesz így az életnek? Megszületünk, becsatlakozunk valami virtuális valóságba, és azt hisszük, hogy boldogok vagyunk? Vagy majd csak ülünk, gombokat nyomkodunk, és mesterségesen manipuláljuk az agyunkat, hogy ne akarja megölni magát? Egyáltalán mi szükség lesz milliárdnyi emberre?



2023. ápr. 25. 00:00
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:

#8

Ha nem próbálunk értelmet adni az életünknek (ami ígyis-úgyis a munka lesz), akkor akár fejbe is lőhetnénk magunkat, nem?

Értem én, hogy nincs értelme az életünknek, a jó és rossz fogalma szubjektív, és hasonlók, de ha nem adunk neki egy mesterséges értelmet, akkor fizikai létünk egyetlen tapsztalt valósága a fájdalom lesz, amit ha már megszülettünk, illene elkerülni.

2023. ápr. 25. 01:40
 12/21 A kérdező kommentje:

#10

Értem mire gondolsz, de nem értek egyet.

Miért ne lehetne egy robottal házasodni?

Miért kéne ahhoz személynek tekinteni a robotot, hogy valakinek a szexuális és szociális igényeit legalább részben kielégítse? Ilyen robotok már ma is léteznek, és használóik állítólag nagyon is boldogok mellettük.

2023. ápr. 25. 01:45
 13/21 anonim ***** válasza:
95%

#11 Ha az életnek nincs értelme, akkor a halálnak miért lenne értelme? Pláne több értelme? Pont az a lényeg, hogy tök mindegy, hogy fejbe lövöd magad, kifekszel a vonat elé, levágod a karod, örökbe fogadsz egy kiskutyát vagy meztelenül táncolsz a templom előtt, milliárdos leszel vagy hobó, mert egyik se számít semmit. :D


Attól, hogy nem kreálunk maguknak délibábcélokat meg meséket még nem épül le az agyunk érzékelése. Ahhoz, hogy a fájdalmon kívül minden más eltűnjön egy olyan környezethez kéne adaptálódnunk több százezer éven keresztül, ahol a fájdalmon kívül semmi másra nincs szükség az életben maradáshoz.

2023. ápr. 25. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
52%
Kérdező, de a technológiai fejlődés nem áll meg. Lásd a Moore-törvényt. A számológépek sem maradtak meg a 40-es évekbeli szinten, a robotok sem fognak megmaradni azon a szinten, mint amin most vannak. Ahhoz, hogy a "vásárló" szociális igényeit kielégítse, minél emberszerűbbé kell tenni, egy kritikus pont után pedig megteremtődnek a feltételei annak, hogy többé ne lehessen ugyanúgy puszta tárgyként és élvezeti cikként kezelni, mint ahogy egy idő után a húsvér nőket se akként kezelték már.
2023. ápr. 25. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 A kérdező kommentje:

#13

A fájdalmat úgy értettem, hogy ha teljesen értelmetlen életet élünk, akkor az agyunk a céltalanságot mentális fájdalommal fogja "díjazni" és emellett fizikailag is leépülünk, még ha az alapvető szükségleteinket ki is elégítjük. Ez egy boldogtalan élet receptje, aminek még mesterséges értelme sincs.

2023. ápr. 25. 01:49
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

Ez egy sarkított értelmezése a kérdésnek. Évszázadok óta élnek köztünk nihilisták, és nem akartak mind öngyilkosok lenni. A nihilizmust felfoghatjuk a valódi értelmetlenség és céltalanság megismerésének, felfogásának az előszobájaként.


Egy őskori, ókori vagy középkori ember számára ugyanilyen elképzelhetetlen lehetett misztikum és istenkép nélkül élni, a modern világ pedig bebizonyította, hogy lehet isten nélkül is élni.


Az élet értelméhez való viszony is hasonló utat fog bejárni, az agy alkalmazkodik hozzá, hogy nincs az életnek célja, és az csak a mostani gondolkozásunknak a korlátoltságát bizonyítja, hogy nem merül fel bennünk, hogy ez a jelenlegi állapotnál akár még jobb is lehet. Az agy sokkal összetettebb és rugalmasabb annál.


A fizikai leépülés is egy felületes megközelítés. A finom motoros készségekre a jövőben is szükségünk lesz az új technológia működtetéséhez, hasznosításához, a kézügyesség tehát marad. Másrészt a mozgási intelligencia több százezer év alatt is megmaradt, fejlődött, evolúciósan kifizetődőnek bizonyult. Alig 80 évnél sokkal több idő kell ahhoz, hogy egyáltalán satnyulásnak induljon. Arra nagyobb esélyt látok, hogy a teljesítőkészségünk határainak a kifeszítése érdekében a mesterséges a végtagok és szervek le fogják körözni a valódi szerveinket vagy, hogy már embriókorban is olyan géneket fognak szerkeszteni a gyerekekbe, mint amik a legkiválóbb sportolóknak vannak.

2023. ápr. 25. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
100%
Jaj istenem, tényleg azt gondolod, hogy veled kezdődött az élet? Amióta szinte folyamatosan egy gyorsuló tudományos-technikai-informaciós forradalomban élünk fel-felvetődnek gondolatok, mi lesz, ha a végére érünk és a technológiánk fejlettebb lesz, mint mi magunk. Semmi nem lesz, a technológia felhasználása az emberi létben mindig korlátok közé szorul. Tessék megnezni 40-50-60 évvel ezelőtti tv műsorokat, irodalmat filmeket, ismeretterjesztő értekezéseket amik azt taglalják milyen lesz a jövő, hogyan fognak élni az emberek az oly távoli 2000-ben. Amiket most a jövőbe kivetítünk, ugyanolyan röhejes agymenések lesznek 60 ev múlva, mint amilyen kabaré tudományos jóslasokat láthatsz ma a múltból a jútúbon. Az emberi lét nem technológia. Alap ösztöneink semmit sem változtak az elmúlt 150 ezer évben. Ugyanúgy túlélésre törekszünk, válsághelyzetben a másik élete árán is. Ugyanúgy birtokolni akarjuk a másét, úgyanúgy élvezzük ha fájdalmat tudunk okozni másoknak, ugyanúgy gyönyörködünk a pusztulás látványában egészen addig amíg nem mi magunk pusztulunk. A tarsadalmi fejlődés odáig jutott, hogy alapösztöneinket kényszerülünk rejtegetni, de csak addig amíg nem üt be a válság. Az emberi tömeg válsághelyzetben automatikusan ösztönlényként cselekszik, ha nem, akkor még nem érkezett meg a válság. Még nem ég rátok zárt ajtóval a mozi.
2023. ápr. 25. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
67%

"Kérdező, de a technológiai fejlődés nem áll meg. Lásd a Moore-törvényt. A számológépek sem maradtak meg a 40-es évekbeli szinten, a robotok sem fognak megmaradni azon a szinten, mint amin most vannak."

(csak zárójelben, a Moore-törvény már kb. 15-20 éve nem érvényes, valójában a robotokról/AI-ról is csak a közeljövőt sejtjük, utána nem tudjuk, további fejlődés, vagy megtorpanás lesz-e az útjuk)

2023. ápr. 25. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
84%

"Ezzel mondjuk nem értek egyet, szex robotok már léteznek is, meg ott van az AI is. Mi értelme van párt keresni, ha vehetsz magadnak egy robotot, aminek még intelligenciája is van?"


Hát... akkor ezek szerint neked még nem volt párkapcsolatod:D Amiket írtál még csak nem is hasonlítanak rá.

2023. ápr. 25. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 2*Sü ***** válasza:
100%

Az ókorban, középkorban, újkorban is voltak, akik nem szorultak különösebben rá arra, hogy dolgozzanak, mert mondjuk eltartotta őket a rabszolgasereg, vagy vagyonos családba születtek. Lehet, hogy sokan választották a hedonizmust, de szép számmal voltak, akik célt, értelmet adtak az életüknek, mondjuk elmélyültek a filozófiában, tudományokban, költészetben, politikában stb. stb…


Ma lehet kapni kész száraz tésztát, csak forró vízbe kell tenni és kész is. Sőt ma már pár kattintás, és fél–egy óra múlva ott a pizza az ajtóban. Mégis sokan szeretnek maguk tésztát gyúrni, pizzát sütni. Még akkor is, ha nem feltétlenül lesz az eredmény finomabb vagy olcsóbb. Ma már meg tudsz hallgatni egy hangfelvételt a legjobb minőségben, aminél 50 felvétel legjobb részeit vágták össze, kiküszöbölve minden hibát. Mégis szeretünk koncertre, hangversenyre járni. Egy filmnek is lehet tökéletes, élethű látványvilága, de ez nem ölte meg a klasszikus színházat annak minden potenciális esetlensége, hibája ellenére sem (a díszlet nem élethű, a színész eltéveszti a szöveget). Annak azért misztikuma van, hogy valami ott helyben születik meg és vissza nem térő módon vagy a létrejöttének és egyben a halálának a tanúja. Egy rejtvénynek meg lehetne keresni a megoldását az interneten, mi mégis magunk szeretjük a saját tudásunkra, intelligenciánkra alapozva, önállóan megoldani a rejtvényeket. Egy szoftver ezerszer optimálisabb lépést találna egy adott sakkjátszma adott állásában, mi mégis szeretünk magunk sakkozni, nem a számítógépre hagyatkozni. Van aki a sakk nyitásokat sem könyvből akarja megtanulni, hanem maga akar rájönni annak a logikájára. Bár el lehet jutni A pontból B pontba autóval, vagy helikopterrel is, mi mégis szeretünk túrázni. Mert valahogy mindezen dolgoknak nem a céljából áll az értelme, hanem az útjából és módjából. Magunk csináljuk, mert magunk akarjuk csinálni, annak ellenére, hogy csinálhatná mindezt egy gép is. Mert nem az a lényeg, hogy ezek el legyenek végezve, hanem az, hogy részt vállaljunk az elvégzésében.


A táncnak, vagy a tengerparton való sütkérezésnek nincs különösebb célja, haszna, mégis sokan lelik örömüket benne. Mi sem világít rá jobban a céltalanságára, hogy értelmezhetetlen ezeknél a tevékenységeknél az, hogy „hú, bele kell húznom, mert lemaradásban vagyok”. Ezzel szemben a mosogatásnak van célja, praktikus haszna, mégis kevesen lelik benne örömüket. Úgy tűnik, hogy nem feltétlenül a cél hasznossága, értéke az, ami az ember számára meghatározó. Rengeteg ember van, aki erőt, energiát, sőt akár pénzt is áldoz valami olyan dologért, ami tulajdonképpen munka is lehetne, de számára ennél magasabb szintű érvénye van, lelkesedésből, meggyőződésből teszi azt, amit tesz.


Ahogy a könyv nem ölte meg az előadást, a gramofon nem ölte meg a koncertet, a mozi nem ölte meg a színházat, a telefon vagy az internet nem ölte meg a személyes beszélgetést, találkozást, úgy a gombnyomás és automatizálás sem fogja megölni az emberi tevékenységeket. Bizonyos szempontból könnyebb lesz, mert nem kell azt tenned, amihez nincs kedved, cserébe több időd, energiát, lehetőséged van arra, hogy azt tedd, amit valóban szeretnél. Nyilván – ahogy egyébként ma is – sokan nehezebben fogják megtalálni a helyüket, meghatározni maguknak a céljaikat, de arról nincs szó, hogy objektíven, általánosan és szükségszerűen fogja kivétel nélkül mindenki céltalannak és értelmetlennek találni az életet.

2023. ápr. 25. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!