Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nekem is lektoráltatnom kell,...

Nekem is lektoráltatnom kell, vagy önmagában is hiteles lehet?

Figyelt kérdés

A Zállatorvos csatorna többször említette, hogy egy adott videóját egy szakember lektorálta. Miért kell lektorálnia, ha ő is állatorvosként tevékenykedik?


Ha például én fizikus vagyok, és készítek valamilyen fizikai témáról videót, azt nekem is lektoráltatnom kell, vagy önmagában is hiteles lehet?



2023. ápr. 26. 15:03
 1/10 anonim ***** válasza:
98%

A Zállatorvos az ismeretterjesztő csatornáján NEM az állatorvosi munkáját végzi, hanem egy másik szakmát művel. A lektor pedig nem (csak) az állatorvos szakmaiságát, hanem nyelvhelyességet, közérthetőséget, stb, stb is ellenőriz(het).

Ha te egy fizikai lapban megjelenteted az egyik fizikai tanulmányodat, ugyan nem biztosan követelmény a lektorálás, de azért nagyon ajánlott.

2023. ápr. 26. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
98%
A lektorálást mindig a megjelentető folyóirat (média) szabja megjelenési feltételként. Hogy magánember mit tesz, ha nyilvánosan megjelenik, az magánügy. Azonban egy folyóirat a minőségi hitelességét kockáztatja, ha nem ellenőrizteti a nála megjelenő anyagot. Ezért ha meg kívánsz jelentetni egy tanulmányt egy szakfolyóiratban, akkor ők elküldik egy náluk működő lektornak. Ha a lektor ajánlásait nem teljesíted (vagy nem cáfolod), akkor egyszerűen nem jelenik meg a tanulmányod.
2023. ápr. 26. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 TappancsMancs ***** válasza:
95%
Szerintem kicsit tisztázatlan a lektor munkája. Lektor is van többféle. Alapvetően a nyelvhelyességet és érthetőséget és efféléket néz át. Például egy gyerekkönyvben ne legyen tűl bonyolult a szöveg. Megint külön munka a szakmai lektor, aki szakmai szemmel nézi át a tartalmat, hogy van-e benne valami hiba. Például egy regényben a főhős az autóban meg tudja-e szerelni a karburátort a motorháztető felnyitásával, vagy az autó alá fekvéssel. A főhős ha orvos, akkor a latin szavakat megfelelően kell írni szakmailag, vagy helyes kell legyen egy vizsgálat menete. Egy szakmai lektor egy tudományos kutatási anyagnál pedig megnézi, hogy az általános szakmai szempontok szerint helyes-e vagy sem. Például a fenti videó csatornát nem ismerem, de ott egy szakmai lektor azt nézhetné, hogy ha a nyúlról van szó a videóban, akkor ne mutasson kenguru csontot nyúlcsonként, mert az alapvető szakmai hiba lenne. De a friss kutatás helyességét, mint tudományos felfedezést, vagy tudományos feltárást azt nem a szakmai lektor dönti el, hogy helyes-e. :) Nincs ilyen jogköre. Az alapvető szakmai ismeretek szerint ellenőrzi, se több, se kevesebb.
2023. ápr. 26. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 TappancsMancs ***** válasza:
96%

"Ha például én fizikus vagyok, és készítek valamilyen fizikai témáról videót, azt nekem is lektoráltatnom kell, vagy önmagában is hiteles lehet?"

Hiteles lehet. A szakmai lektor a szakmai általánosságok hibáira figyel és javítja, egy új kutatás helyességéhez semmi köze.

2023. ápr. 26. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
A lektorálás azért tűnik furcsának, mert például egy állatorvos esetében nyilván tudja, hogy miről beszél, hisz rendelkezik a megfelelő tudással és tapasztalattal, ezért is kapta meg a doktori címet, akkor miért kéne másik ember, aki átnézi? Bocsi, ha értetlen vagyok.
2023. máj. 13. 19:56
 6/10 TappancsMancs ***** válasza:

A sima emberi hibalehetőség miatt. Elnzhet egy számot, elénzeht egy tizedest, véletlenül "félre" mond valamit, nem túl szabatosan fogalmaz... Vagy mint az előbbiekben is - ha nem szakmai közönségnek szól akkor konyhanyelvesebben kell fogalmazni, vagy fordítva, ha a szakmának szól észrevehetnek hiányosságokat, amit a szakma igényel és visszakérdeznének. Elég ha véletlenül a nyúl lábszárcsont helyett véletlenül a kengurú lábszárcsontra mutat figyelmetlenségből és azt javítani kell.


Vannak akik értik a szakmájukat, de nem jó tanárok... gondolom érted. Egy kísérlet publikációjából is kimaradhat a 10 műszerből egynek a leírása, használata, adatai, kalibráltága és hibahatára és azt pótolni kell. Röviden az ember hibázhat, elnézhet dolgokat. Orvosokat vontak már kérdőre, csak mert nem szakmai nyelven fogalmaztak, hanem beszélgetési stílusban és hétköznapi hasonlatokat használtak érzékeltetésnek ami szó szerint orvosilag meg nem állta meg a helyét. Nem is tudom ki volt az - de volt valami olyan, hogy "belefeküdhet egy kád vírusba és nem betegszik meg". Vagy valami ilyen. Nyilván érzékletes hasonlat és nem gyakorlati példa, mert egy kádnyi vírustól bárki elkapja és totál kiüti. Meg amúgy sem kivitelezhető egy kádnyi vírus 100% tisztasággal, de ezt szóvá tették, hiába orvos, rossz hasonlatot használt és az emberek nem mindig értik a hasonlatok szerepét. Meg más érteni valamit és más elmondani.


Amit valaki csinál évek óta, abban benne van egy rakás tapasztalat, amiket nem fog feltétlenül elmondani, mert neki már szinte csak reflex. Kimaradhatnak dolgok akaratlanul is.


A neten megjelenő cikkeknél is láthatóan kimaradnak a szakmai lektorok, mert szakmailag téves közlések jelennek meg, akár csak olyan, hogy nem a megfelelő szakszót használják valamire.


Nature magazin idézet:


"A további megfontolást érdemlő kéziratok esetében az is hasznos, ha a referensek tanácsot adnak a következő kérdésekben:


- A kézirat egyértelműen meg van írva? Ha nem, hogyan lehetne elérhetőbbé tenni?

- Lerövidíthető-e a kézirat a legfontosabb megállapítások közlésének elősegítése érdekében?

- A szerzők igazságot tettek-e maguknak anélkül, hogy túlértékelték volna állításaikat?

- Igazságosak voltak a korábbi irodalommal való bánásmódban?

- Elegendő módszertani részletet adtak-e a kísérletek reprodukálásához?

- Helyes-e az adatok statisztikai elemzése?

- Fel kell-e kérni a szerzőket további adatok vagy módszertani információk megadására, hogy segítsenek másoknak megismételni munkájukat? (Az ilyen adatok tartalmazhatnak modellezési tanulmányok forráskódját, részletes protokollokat vagy matematikai levezetéseket)."


[link]


Röviden nem a szakmáját vitatják valakinek, hanem a közlésmódot minden szakmai szempontból (a helyesírás és nyelviség az más).

2023. máj. 15. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépeeen!

Tehát akkor feltételezem ahol tudományos témában írnak, nem hiteles? Pl. Leet, Origo és még nem tudom hol vannak tudományos rovatok.

2023. máj. 16. 06:23
 8/10 A kérdező kommentje:
Mindenkinek ment a zöld pipa. Köszönöm, hogy nem lehurrogtatok és hasonlók.:)
2023. máj. 16. 06:24
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:
Inkább valahol a hiteles felé billen, de aki a témát nem ismeri, az nem fogja észrevenni a hibákat, tévedéseket, hiányosságokat, pontatlanságokat, csúsztatásokat... Ne szélsőségekben nézd, hogy vagy csak hiteles vagy nem az. Variációk vannak. Az egyik cikk nagyon jó és egy másik kissé felszínes, míg egy harmadikban lehet, hogy a hiányosságok miatt más képet fest a cikk.
2023. máj. 16. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
7 Nem hitelesek teli vannak pontatlanságokkal, klikvadász férre forditásokkal stb.
2023. jún. 17. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!