Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Létezik annyira alacsony...

Létezik annyira alacsony fényszennyezettségű hely Magyarországon, ahonnan látszik éjjel a tejútrendszer?

Figyelt kérdés

Illetve mikor van a lehető legjobb idő arra, hogy megnézzem? Újholdkor, éjfél környékén?


Nemsokára fogok repülni amerikába. Visszafele hajnalban fogunk repülni, és azon gondolkoztam, hogy van-e esélyem látni a tejútrendszert.


2023. máj. 3. 22:02
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Egy csomó helyről lehet látni, ha nem Budapesten élsz.
2023. máj. 3. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A Tejút (pontosabban a korong síkjában sűrűsödő csillagoktól derengő sáv) látása nem egy vaszizdasz, Budapesten kívül, amint elfogynak ezek a stadionkivilágítású "ipari park dobozok", holdmentes éjszakákon azt bárkinek kell látni. Amihez igazán tiszta, szél kifújta, pára és szmogmentes őszi éj kell, az nem a Tejutunk, hanem az Androméda-galaxis szabad szemes látása. Azt lehet etalonnak venni, ha egy hely el akarja mondani magáról, hogy nincs fényszennyezése. (Nagy élményre ne várjon senki, ott is csak a belső magot látni, egy kis foltot az égen, ami nem 100% fekete, hanem mondjuk 90%.)

Megjegyzem még, most nagyon lenézik azt a világot, amikor minden nyolcadik villanypóznán volt egy 60-as körte, viszont akkoriban még volt Tejút az égen. 30 éve még olyan mindennapi természetes dolog volt a Tejutat látni, minthogy most belebámulsz a telefonodba.

2023. máj. 3. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A Tejút, a Hadak útja valóban jól látható, szinte bárhonnan, ahol nincs körülötted mesterséges fény, nem virít a Hold, és az időjárás is kegyes.

Éjszakai horgászatokon sokszor, hanyatt feküdve néztem a Hadak Útját, bámultam a csillagos eget.

Vannak olyan időszakok (meg lehet keresni a neten is a dátomokat), amikor meteorraj keresztezi a Föld útját, olyankor nagyobb eséllyel lehet látni hullócsillagokat is, annak is van egy különleges hangulata.

Lakott településeken kívülre, de nem a világ végéig kell menni, folyók, holtágak, csatornák mentén még az erdősávok is árnyékolhatják a távoli fényeket.

2023. máj. 4. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Repülőből aligha fogod látni, nehéz belőle felfelé kinézni. De a Tejút Amerikából is látszik, ahol nem túl nagy a fényszennyezés.
2023. máj. 4. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ahonnan biztosan: Mátra közepe, Bükk-hegység középső része (pl. Hármaskút környéke). Aggteleki hegység, Béke-barlang mesterséges bejárat közelében. Derenk közelében, Szádvár (innen a legszebb szerintem, egy augusztusi felhőmentes éjszakán). Kicsit odébb Zemplén Hence környéke (az innenső oldal nem a Kassa felöli). Az ország másik végében Irot-kő, Hétvezér forrás és környéke. Ezekről az elmúlt 2-3 évben biztosan látható volt, mert a saját szememmel láttam.
2023. máj. 4. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!