Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Aktuális műszaki rajz (mechani...

Aktuális műszaki rajz (mechanika, gépalkatrészek) szabvány (vagy azon alapuló magyarázat) merre található? Lehetőleg ne legyen fizetős.

Figyelt kérdés

A neten keresgélek napok óta. Van egy-két fejezet nekem a 2014-es szabványsorozatból. De már abból sem minden hatályos. Ami most letölthető könyvek vannak azok nagyrésze még mindig az "ezer évvel ezelőtti" rajzjeleket és jelképi ábrázolásokat magyarázza, már a 2014-es módosításnak sem felel meg. Gondolok itt a vonalvastagságok, vonaltípusok, metszetek jelölése (pl. rész metszet).


Az olyan válaszokkal nem leszek előbbre, hogy "én úgy tanultam, hogy" "én azt hiszem" stb. Nekem a friss, 2023-ban érvényes szabályokra van szükségem. Mint írtam, egy rakás letölthető anyagot végignéztem, és nagy részük (hiába van köztül 2020-2021-2022-ben kiadott) még az 1980-as 1990-es évek rajzi szabványait mutatja be. Találtam olyan tankönyvet amely tartalmaz ugyan szabványhivatkozást, de már a tankönyv kiadásának pillanatában is szinte az összes hivatkozott szabvány több éve hatályon kívül volt helyezve.



2023. jún. 2. 11:22
 1/4 anonim ***** válasza:
82%
Én nem tudok rola hogy létezne szabvány a szakrajzhóz. Van pár szabvány szimbolumokhóz de kb ennyi. Tapasztalatom alapján a cégek rajzai külömbözőek.
2023. jún. 2. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Jelenleg hatályos alapvetően az MSZ EN ISO 128 sorozat (egyes darabjai).


Továbbá:


MSZ EN ISO 3098 sorozat

MSZ EN ISO 5456 sorozat

MSZ EN ISO 5457 szabvány

MSZ ISO 5455 szabvány

2023. jún. 2. 12:00
 3/4 anonim ***** válasza:
65%

"Lehetőleg ne legyen fizetős."

Hát persze. Kérek két zsemlét, lehetőleg ne legyen fizetős...

Alapvetően ezek a szabványok elérhetők az adott oktatási intézmény tankönyvellátójában. Már ha van még ilyen...

Egyébként meg: [link]

2023. jún. 2. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

3: Rengeteg tankönyv fent van a neten szabadon elérhető formában. De amit találtam mind régi szabvány szerinti. Nyilván ha nincs más meg fogom venni a szabványokat de jelenleg letölthető tankönyvet, vagy kézikönyvet keresnék.


És már nem vagyok tanuló.

2023. jún. 3. 00:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!