Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tényleg hazaárulók voltak a...

Tényleg hazaárulók voltak a magyar kiráyok?

Figyelt kérdés

Azt olvastam sok történésztől, hogy 1. Szent Istvántól kezdve végig “hazaárulók” voltak, tehát nem a magyar édekeket nézték.

Ez mennyire igaz?

Illetve mennyire igaz, hogy ha Koppány lett volna a Király, akkor jobb sorsa lett volna az országnak?

Szerintetek mi lett volna ebben az esetben hosszú távon?



2023. júl. 10. 13:00
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

Szent Istvánt, aki letette egy már 1000 éve létező országnak az alapjait, egy kicsit erős. Lehet, hogy a királyaink nem voltak mind jók (pl. Orseoló Péter), de azért akadtak szép számmal olyanok, akik sokat tettek hozzá az országunk működéséhez/kultúránkhoz.


Pl.

Szent István:

- Oké, leverte Koppányt, aki rövidlátóan a keletiekhez akart csatlakozni -- aminek az lett volna, hogy éppen úgy begyalultak volna az oszmánok a XIX. századig, ahogy a Bizánccal és a többi balkáni állammal tették --, és ezt német lovagok segítségével tette, az utód megjelölése se volt a legszerencsésebb -- bár a fiát gyászolta akkoriban, akire rá akarta bízni eredetileg az országot --, de mégiscsak elverte a németeket, amikor azok jöttek hódítani. A jelen szemüvegén keresztül talán mondott hülyeségeket, például azt, hogy egy egy nemzetű ország gyenge és esendő, de ne felejtsük el, hogy ez abban a korban nagyon is előrelátó szemlélet volt, ennek köszönhetően telepedhettek le az országba azok a nemzetek, amelyek később hozzáadtak valamit a kultúránkhoz.


I. Mátyás:

Lehet, hogy mai szemmel nézve nem volt jó uralkodó, és lehet, hogy bármit hajlandó volt feláldozni -- még az ország önvédelmi képességét is --, hogy megszerezze a császári címet, és a keresztény országokra pazarolta a haderejét, amelyeknek eszükbe sem volt háborúzni ellene, de kulturálisan -- még ha nem is szándékosan -- rengeteget gyarapított minket, ha megkérsz egy öt évest, hogy mondjon egy egy nagy uralkodót a magyar történelemből, vagy meséljen egy legendát, majdnem biztos, hogy Mátyásról fog beszélni (vagy Szent Lászlóról).


...........


Egyébként sem értem, hogy mit jelent az a szó, hogy hazaáruló, egy uralkodó esetében. A király -- a régi korokban -- nem csak az ország vezetője volt, hanem ő volt az ország és a nemzet. Ha úgy döntött, hogy valaminek meg kell lennie, akkor két lehetősége volt az embereknek:

- Elfogadják: ebben az esetben teljes mellszélességgel mellé állnak, és támogatják az ötleteit.


- Fellázadnak ellene: amivel az életüket is kockára teszik, amennyiben a király valóban az ország -- azaz a többség -- érdekeit képviseli.



.........


Szokás Ferenc Józsefről és a Habsburgokról rosszat mondani, többnyire a 48-as forradalom leverése miatt. De kérdem én: melyik uralkodó nem fogott fegyvert a saját népe ellen, ha az fenyegette a hatalmát? A történelmünk teli volt testvérháborúkkal, de az uralkodók nem csak nálunk fogtak fegyvert a népük ellen, hanem pl. a franciáknál is. Nem XVI. Lajos volt az utolsó, aki fegyvert fogott (mondjuk, ő el is bukott) a népe ellen, hanem az elődei közül is többen (pl. Fronde lázadás). Az Angol/Skót Stuartok is háborúztak a saját népük ellen, de bizony a spanyol uralkodók is.

2023. júl. 11. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!:) Tehát akkor még így is jobban jártunk, hogy István lett az uralkodónk, és Koppány esetében is szétdaráltak volna minket a tatárok és az oszmánok.

Egyébként szerintem lehettünk volna sokkal nagyobb ország, ha a honfoglalásunkat és kalandozásainkat nem állítja meg az akkor egyesülő német és római birodalom, és talán a tatárokkal szemben több esélyünk lett volna… Mocskos mongolok miatt ment össze magyarország (hosszú távon)

2023. júl. 12. 00:13
 13/18 A kérdező kommentje:
Ja és ha a kán nem döglik meg, akkor talán magyarország sem lenne most.
2023. júl. 12. 00:14
 14/18 anonim ***** válasza:
De ugye azt te is tudod, hogy ez esetben senki se siratná a magyarokat. Ahogy az avarok , vagy szarmaták után se ejt könnyt senki.
2023. júl. 12. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Én sem siratnám romániát, szlovákiát, szerbiát, ukrajnát sem, ha nem lenne..
2023. júl. 13. 05:16
 16/18 anonim ***** válasza:
Szerintem nem értetted meg, mit mondtam.
2023. júl. 13. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
Értem, de kb. annyira függ össze a témával, mint amit te írtál.
2023. júl. 13. 16:58
 18/18 A kérdező kommentje:
Nyilván nem sirattak volna minket, mert a hunokhoz, avarokhoz hasonlítottak a népek, akiket leigáztunk.
2023. júl. 13. 17:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!