Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A mai magyarságban genetikaila...

A mai magyarságban genetikailag kb. hány %-ban vannak jelen a honfoglalás előtt/során/óta idekerült ősök? És a 100, 200 évvel ezelőtti magyarságban?

Figyelt kérdés

Elsősorban a Kárpát-medencei magyar nemzetre gondolok, nem pedig a diaszpórára, akik ugye eleve %-osan is kevesen vannak, és sokak eleve csak részben származnak magyar felmenőktől, legfeljebb lélekben jelentős nekik, hogy (részben) magyarok (is). Szintén nem tartozik a kérdéshez a magyar állampolgárságú, de magát más nemzetiségűnek tartó lakosság, akik főleg a Trianon előtti országban nagy arányokban éltek.


Érdekes dolgokat olvasni, mekkora lakosság-átrendeződéssel jár egy katonai hódítás, megszállás (ált. nem naggyal). Talán a honfoglalás is egy ilyen, de kétségtelen, hogy az ázsiai gyökerű magyar nyelv és népi kultúra terjedt el, nem fordítva. Kivéve a vallás, ott Géza+István jobbnak látta, ha mi integrálódunk. Sokan arról is beszélnek, már a honfoglalás előtt is jobbára mi népesítettük be a Kárpát-medencét, mások szerint annak csak a politikailag kritikusabb támaszpontjait, megint mások szerint egyáltalán nem, de éltek itt más, népvándorlással előzőleg idekerült népek, akik rokonként fogadtak minket (mások szerint meg egyáltalán nem fogadtak minket rokonként, ahogy mi sem a besenyőket/tatárokat/törököket, de a nyugatiak szemében egységesen keleti veszedelem voltunk).

A római hódítás sem azt jelentette, hogy Pannóniában csupa digó volt, csak megszerezték a közigazgatás irányítását, az adószedést. Talán a városokat lakták inkább a hódítók, máshol pedig továbbra is ott éltek az eraviszkuszok stb, de talán mert nem ők vezették a hivatali nyilvántartásokat, talán jobbára írástudatlanok voltak, házaik sem épültek annyira időtállónak, ezért alig emlékszünk rájuk? Pedig pl. a magyar népi építészet szerintem egy az egyben az övékének a koppintása, nem pedig a mediterrán Itáliáé, sem pedig az alpesi németeké (az más kérdés, hogy fél évszázada divat lett nálunk is az alpesi, néhány évtizede pedig a mediterrán ház).


2023. aug. 13. 14:06
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
81%
Talán ezrelékekben mérhető a dolog.
2023. aug. 13. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
80%
Esetleg nyomokban elöfordulhat
2023. aug. 13. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
69%
Jelenleg a magyar genetika alkalmazkodott a környezethez. Ez elsőssorban azt jelenti, hogy beilleszkedtünk abba a genetikai környezetbe, amiben létezik. Újabban ezt európai genetikának hívják. Az eredeti hun genetika gyakorlatilag eltűnt, mivel nem volt semmiféle utánpótlása. Most leginkább az osztrákokkal és a szlovákokkal vagyunk rokonságban, de minden eu nép képviselteti magát olyna mértékben, amilyen közel van hozzánk.
2023. aug. 13. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
81%

Én csináltattam DNS tesztet és feltöltöttem az eredményeimet a mytrueancestry weboldalra, ahol összevetik a dns-t a régészeti leletekkel és ezzel próbálnak ősöket kimutatni. Az adatbázist folyamatosan fejlesztik, szóval 1-1 új nép hozzáadása nagyban befolyásolja az eredményeket és semmiképp se szerint írás.


Nekem 2.04% honfoglaló magyar dns-t adott ki az oldal. Egyébként 33% szkíta, 17% kora szláv, 11,4% svéd viking, 10% osztrogót, 8% fehér horvát, 6% kijevi rusz, 3,5% gót, illetve még pár más dolog 3% alatt.


DNS-es facebook csoportokban hasonló honfoglaló magyar eredményeket láttam másoknál is. Feltehetőleg nem reprezentálom a magyar lakosságot, picit több szláv és kevesebb nyugati germán van bennem, mint az átlagban. A másik oldalon viszont több a skandináv ősöm, mint a legtöbb magyarnak.


A tudományos kutatásokat nézve pedig, az átlag magyar ember dns-e alig tér el az átlag szlovák és osztrák génkészletétől. A honfoglaló magyarok ebben egyszerűen elvesznek, illetve feltehetőleg már ők maguk is egy genetikailag sokszínű társaság voltak.

2023. aug. 13. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
60%
Gyakorlatilag semennyi. Ezért is vagyunk magyarok, nem pedig hunorok.
2023. aug. 13. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim válasza:
89%

Török Tibor (remélem jól írom a nevét) genetikus youtube videókra keress rá.

Nagyon jó előadásai vannak a témában, honfoglaláskori magyar sírokban lévő csontmaradványokból vett DNS alapján gyakorlatilag a honfoglaló nép majdnem teljes vándorlási útja visszakövethető (amúgy a mansikig).

A kérdésedre is válaszol, ha jól emlékszem, a mai populáció 3-5%-ban hordozza a honfoglalók génjeit.

2023. aug. 13. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:
80%

11-es vagyok. Pl ez:

[link]

2023. aug. 13. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
70%

Teljes genom szintjén ez pár százalék. És nem úgy kell elképzelni, hogy minden egyes mai magyarban ott van X valamennyi százalékban, ez elég sok embernél konkrétan 0%. Pont mostanában kutattam ki egy barátom családfáját, nála mondjuk 16 ükszülőből 10 nem is a mai Magyarország területén született, 4 pedig még az akkori magyar állam területén is túl (német területekről érkeztek), 4-nek még az anyanyelve is szlovák volt. Akik itt éltek 200 éve is kérdés hol éltek a török kiűzése, az újratelepítések előtt. Na most a slussz poén, hogy a srác is vett egy DNS tesztet és a gedmatch eredményei alapján a magyar népességhez áll a legközelebb :D Tehát ez az átlag magyar. Egy kis nyugati szláv, egy kis német, esetleg egy kis délszláv plusz valamennyi őshonosnak tekinthető helyi, akiknek egyébként már szintén nem sok közük volt a honfoglalókhoz. Ő is 100% európai az eredményei alapján. Aztán ugye kinek milyen arányban, de összességében olyanok vagyunk mint a szlovákok vagy a szlovének csak többet keveredett a helyi népesség a nyugat-európaiakkal.

100-200 éve kb. ugyanez volt a helyzet, inkább az lehet érdekes a török kor előtt, vagy a 13. században a tatárjárás előtt milyen volt a helyi népesség.

2023. aug. 14. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!! A videókat meg fogom nézni.

Megerősítettétek vélelmemet, hogy a honfoglaló magyarok génjei ennyire kis arányban vannak ma jelen bennünk.

Ami továbbra is érdekel még:

– A 895–900-as honfoglalók valójában elég kevesen voltak-e az őslakossághoz képest (és csupán jobb államszervezői potenciállal rendelkeztek + nyelvüket átadták az ittenieknek, már ha nem magyarul beszéltek errefelé már korábban is); vagy később kerültek ide az újabb népelemek, és mikor (ahogy írtátok is, tatárjárás, kunok, jászok, törökvész..., illetve az utóbbi 1-2 század megnövekedett mobilitása)?

– Mekkora lehet a honfoglalás előtti őslakosság aránya, és ők főleg honnan származtak (germánok, szlávok, kelták, rómaiak, hunok, avarok, stb)? Ez így persze (azóta rájöttem) kicsit pontatlan kérdés, mert simán előfordult, hogy valaki pl. az ókorban itt élt, ő vagy utódai kivándoroltak, majd pl. honfoglalás után évszázadokkal később újra bejött egy kései utóduk.

Feltételezhető, ha a honfoglalók génjei ma ilyen kis százalékban vannak jelen, pedig egykor politikailag ők integrálták az itt élőket, akkor az itt élők sem lehettek náluk sokszorta többen, tehát ma aránylag az ő génjeik is kis arányt képviselnek, azaz a mai génjeink túlnyomó többsége honfoglalás után került ide.


Minap olvastam neten, állítólag a magyar nők azért különösen szépek, mert az europid mellett mongolid jegyek keverednek bennük, az arányt nem írták. Még korábban olvastam egy könyvben, pl. a svédek talán 95–100%-ban, a finnek kb. 90, az oroszok (Moszkva körül) úgy 80% erejéig europidok, a többi antropológiai génrész mongolid, és ez különleges beütést tud adni. Egyben jól megfelel a földrajzi hosszúságnak és a folytonos átmenetesség elvének, amiről egyikőtök írt is. A magyaroknál a mongolid rész magasabb picit, mint a környező népeknél, bár egyénenként igen változó, de markánsnak hat ezen a földrajzi hosszúságon, és ezt a nyugati emberek észreveszik és különlegesnek tartják.

2023. aug. 14. 10:11
 10/13 anonim ***** válasza:
Minimális. Nekem is megcsinálta két ismerősöm a tesztet: szláv, török, germán génrokonságuk volt.
2023. aug. 14. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!