Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Létezik az alább személyiségje...

2*Sü kérdése:

Létezik az alább személyiségjegyre, kommunikációs attitűdre valami frappáns, egyszavas, vagy néhány szóból álló jelző?

Figyelt kérdés

Van egy ismerősöm, aki szinte kizárólag egyetlen témáról képes beszélgetni. Bármilyen téma is jöjjön szóba, ha nem figyelek, két lépésben az ő egyetlen érdeklődési köréhez lyukadunk ki. Mondjuk a példa kedvéért tegyük fel, hogy ez az ismerősöm főz.


- Milyen baromi meleg van.

- Ne is mond, de ennél is rosszabb, mikor a tűzhely mellett kell állnod. Tegnap is sütöttem pogácsát, és…


- A múlt héten jöttünk meg az olaszországi nyaralásból.

- Olaszország? Pont nemrég jutott eszembe, hogy kellene csinálni valami jó olaszos kaját. Pl. van egy lasagne receptem, ami…


- Fáj a lábam.

- Az kellemetlen. Emlékszem tavaly főzés közben a lábamra esett a húsklopfoló. Apropó húsklopfoló, a hétvégén lehet, hogy csinálok egy klasszikus rántott húsos ebédet…


(Nem az a kérdés, hogy mihez kezdjek az illetővel, hanem az, hogy van-e erre pl. valamiféle pszichológiai szakszó vagy valami hasonló.)



2023. szept. 6. 01:09
 1/8 anonim ***** válasza:
31%
Talán enyhe fokú autizmus spektrumzavaros az illető. A beszűkült, ismétlődő viselkedés jellemző az ilyen emberekre.
2023. szept. 6. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Én így írnám le őt:

- Maga körül forgolódó ember.

- Szétszórt. - Van erre egy jó szinonima, de nem jut eszembe. Olyan érzésem van, hogy már a nyelvemen van a szó, de nem tudom.

- Másokat figyelmen kívül hagyó.

- Nem tartja tiszteletben a másikat.

- Figyelemzavaros.

Ennél jobbak most nem jutnak az eszembe.

2023. szept. 6. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

2-es vagyok.

Lehet, hogy rendkívül kevés emberrel beszél (értelmesen), és amikor alkalom adódik rá, akkor önti az élményeit és a gondolatait, mert magába tartotta / folytotta addig.

2023. szept. 6. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

A kérdésben leírt személyiségtípusra létezik egy szép magyar szó:

Együgyű!

2023. szept. 6. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Psycho ***** válasza:
100%
Beszűkültségnek nevezném én is. Egyébként #1-nek igaza van abban, hogy ez az autizmus spektrumzavarra jellemző tünet. Természetesen az, hogy az illető ezt a viselkedést produkálja, még nem jelenti, hogy automatikusan rá kellene akasztani az autista jelzőt!
2023. szept. 6. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Mániákus, együgyű, sütnivaló bolond
2023. szept. 10. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

monomániás; megszállottja valaminek

Lehet autistákra is jellemző ilyesmi, de manapság túl könnyen diagnosztizálják magukat és egymást autizmussal és ADHD-val a népek, szóval csak ne olyan hevesenBeszűkültnek akkor nevezném, ha nem is a témája iránti leljesedés a túl erős, hanem csak semmi más nem érdekli, nem tud máshoz értelmesen hozzászólni. Volt egy szocmunkás ismerősöm, nulla beszédtémája volt a környezetében lévő embereken kívül, mindig egy számunkra ismeretlen ember dolgait kezdte részletezni, mindegy, mi volt az eredeti téma. Amikor pl. nevet változtattam, mindenki az okot kérdezte, miért épp arra változtattam, vagy a hivatalos ügyes-bajokról, esetleg elmesélt egy névváltoztatós esetet, amit ismert, kivéve ezt az embert, mintha azbidőjárásra tettem volna megjegyzést, unottan mondani kezdte, hogy a szomszédjában is van egy, mondjuk, Uita, és nekiállt felsprolni a házbeli gyetekek nevét. Rá például mondanám, hogy beszűkült.,

2023. szept. 10. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Erősen megkésve bár, de köszönöm a válaszokat. Elsőre nekem is az együgyű ugrott be, illetve a monomániás. De mindkettőhöz kapcsolódik valami olyan jelleg, ami emberünkre nem jellemző. Az együgyűről egy alacsony mentális képességű ember ugrik be nekem. A monomániáshoz meg kapcsolódik valamiféle rögeszme, sőt kényszerképzet. De emberünkre egyik sem jellemző. Autisztikus tüneteket sem vélek felfedezni rajta, nem annyira direkt módon történik ez, mint ahogy azt a kérdésben lefestettem, nem az első, hanem a harmadik–negyedik gondolat után kezd a saját témája felé kanyarodni. Amúgy okos, jól informált, intelligens, ha valami más témában tartod, arról átgondoltnak tűnő, józan, cizellált véleményt is meg tud fogalmazni, egyszerűen csak minden témából erősen hajlamos rövid időn belül valahogy a maga témájához kanyarodni. (Nem a főzés az, az csak egy példa volt.)
2023. szept. 25. 09:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!