Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mire használjátok a "bádog" szót?

Mire használjátok a "bádog" szót?

Figyelt kérdés
25év után messze vidékí falucskából költöztem megyeszékhelyre, és itt a bádog szót mindenféle fém eszközre használják. Például a masszív H keresztmetszetű acélgerendára is azt mondják, hogy bádoggerenda. Én ezt a szót eddig mindig a fémlemezzel azonosítottam, például: bádogtetős ház, bádoghordó; stb.

2023. szept. 18. 22:49
 1/9 anonim ***** válasza:
85%
Pesti vagyok, és bevallom, fogalmam sincs a pontos jelentéséről. Valami fém izé. A tetőt esetleg felismerem, ha bádog, de gerendára nem mondanék ilyet.
2023. szept. 18. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyértelmű, hogy fémlemezre, vagy abból készült árucikkre használják:

[link]


Vastag gerendákra, stb. helytelen használni.

2023. szept. 18. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Matt, kissé fehéres árnyalatú bevonattal rendelkező vékony vaslemez, illetve minden, ami abból készül. A bevonat a lényeg, a bádogozott lemez nem rozsdásodik.

Bár eredetileg cinkkelt vagy ónozott bevonatú lemezre használták. De, mivel ebből a szóból ered a bádogos szakma neve, ami ma már rengeteg más bevonatú lemezzel is dolgozik, ezért szinte bármilyen bevonatú vékony lemezre számomra elfogadható a bádog kifejezés, még ha nem is pontos. De csak lemezre, nem gerendára, zártszelvényre stb.

2023. szept. 18. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
0%
A bádog az bádog.
2023. szept. 18. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Én szintén vidéken hallottam már az "alumíniumbádog" kifejezést is alumínium lemezre. Sok helyen használják a "fém" színonímájaként, esetleg minden horganyzott fém dologra.
2023. szept. 19. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
#5 ez ott volt, ahol a kocsmában is Fanta kólát kérnek a helyiek, gondolom 😄 (ezt konkrétan hallottam már borsodi ismerősöm szájából)
2023. szept. 19. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
6: Borsodban inkább elterjedtebb a "szőke kóla" és a "barna kóla". De igen, Borsodban hallottam.
2023. szept. 19. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Horganyzott acéllemezre mondom (családunk Nyugat-Dunántúlról jött Szfvárra, majd Bp-re). Alu-, rézlemezre max akkor, ha épület bádogosmunkáinál fordul elő. De ez inkább jelentéstapasztás, talán pont a bádogos mint szakma neve miatt. Ha egy láda, csónak készül natúr horganyzott lemezből, az simán bádog, de egy dukkózott autó semmiképp. Egy zománcozott fazék se, meg egy inox fazék se. De egy natúr horganyzott acéllemez edény az igen.
2023. szept. 19. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Pesten a "pléh" szót is használták a bádog helyett, de ma már a bádog a fentebb leírtakra is használatos, míg a pléh maradt ugyanaz.

Pl. a csokoládét pléh-dobozban árulták, de a különböző fémlemezekre ez már nem vonatkozik, csak a bádog.

2023. szept. 19. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!