Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nyári vagy téli időszámítás...

Nyári vagy téli időszámítás állandósítása lenne előnyösebb?

Figyelt kérdés

Lehet nem ez a legmegfelelőbb kategória a kérdésnek , de nézzétek el nekem.


A nyárit vagy a télit preferálnátok?


Én személy szerint a nyárit, mert energiafelhasználás szempontjából sokkal jobban megérős, turisztikai szempontból a hosszabb nyári esték előnyösek , a hajnal 2.30kor elkezd pirkadni, háromnegyed négykor meg már teljesen világos van, az irrealis+ sokan panaszkodnak, hogy télen délután korán van sötét. A Nap tényleges járásával pedig egy minimálisan, de inkább szinkronban mozog.



2023. nov. 9. 13:39
1 2 3
 11/28 A kérdező kommentje:
Viszont az nem zavar senkit, hogy a Nap tényleges delelése a 12 órához közelebb van a nyári időszámítással? A telinel nagyobb az eltolódás a tényleges deleleshez képest ?
2023. nov. 9. 19:16
 12/28 anonim ***** válasza:
100%
11. Hát, barátom, pont firdítva van.
2023. nov. 9. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 A kérdező kommentje:
Szegeden téli időszámításkor 11.27 kor delel a Nap , nyári időszámítás esetén 12.27kor, tehát 6 perccel inkább szinkronban van a nyári a tényleges idővel.Egyetemen mondták egy csillagászatos tárgyon...
2023. nov. 9. 20:27
 14/28 sadam87 ***** válasza:
86%

#13

Látom, hiába írtam a válaszomat, és küldtem a linkeket... :(

Szegeden ma 11:23-kor delelt a Nap. Tényleg közelebb a nyári időszámításhoz. Csak az év nagy részében nem így van. Kb. dec. 7-től szept. 27-ig a téli időszámításhoz közelebb delel a Nap, és csak szűk két és fél hónapig a nyárihoz. Febr. 10-én például (téli időszámítás szerint!) 11:53-kor delel a Nap Szegeden. Az mintha egy cseppet a téli időszámításhoz volna közelebb...

[link]

2023. nov. 9. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 TappancsMancs ***** válasza:
29%

A nyári van átállítva és a téli lenne a bioritmusunknak megfelelőbb, így bármennyire is jó nyáron a munka után egy órával tovább biciklizni, az a kevésbé egészséges. Ami engem illet a természeteshez köleli biztosan jobb, csak ma ez nem annyira téma, márhogy mi a természetes és, hogy az jobb, mint a mesterséges.


Az nem csinál ténylegesen hosszabb nappalt, ha később maradunk ébren és mondjuk nyáron esete 21:00-kor biciklizünk. Szerintem a késői szabadtéri szórakozás nem fontosabb, mint a természet rendje - már ha ez ma még mond valamit.


Szerintem kb mindegy, hogy nyár közepén a Nap természetesen 20:00 órakor megy le, vagy 21:00 órakor, mert átállítotuk, az nem fog annyira sokat számítani. Vagy, hogy nyár közepén a Nap természetsen 05:00 órakor kel, de átállítjuk úgy, hogy keljen 06:00-kor.


Az viszont biztos, hogy állítgatás az ne legyen.

2023. nov. 9. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
27%
Egy parasztember nappal kel és fekszik
2023. nov. 9. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 TappancsMancs ***** válasza:
51%

Szóval az alvás-ébrenlét jobb, ha a természeteshez közeli. Amúgy is manapság sokan késő éjszaka is fentmaradnak, holott kutatás szerint árt a szív-érrendszernek az éjfél utáni lefekvés. Vagyis egészségileg sem jó későn feküdni, főként éjfél után, és a vezető halál ok a szív-érrendszer bizony.


Energia felhasználásban ma már nem sokat száímt, bár egy-egy országos kimutatásban a nagy számok becsapósan hangzanak. Az emberek ma már mindenféle időpontban kelnek és indulnak munkába, 04:00 órakor, 05:00 órakor, 06-kor, 07-kor és van aki 8 órát dolgozik, van aki 10-et, más 12 róát vagy akár 24-et. És a villanyok égnek nappal is. Hiába állítgatunk órát, mert meg lehet nézni a hivatalokban még nyáron is ég a villany nappal is, mert szükséges, mert nem elég a hivatalokba besütő napfény. Egy bevásárló központban is nyáron, délben, amikor hétágra süt a Nap, bent égnek a lámpák, mert kell. És az üzletekben és cégeknél is nyáron világítanak a lámpák, mert kell. Ma már nem igazán dolgoznk napfénynél sehol, csak ritka esetben. És égnek a lámpák akár 5-kor kel a Nap, akár 6-kor, mert nincs még elég világos otthon az iduláshoz. És télen amúgy is kevés a napsütés és borult az ég és szintén égnek a lámpák.

2023. nov. 9. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 TappancsMancs ***** válasza:
37%

Amúgy ha a nyári késői biciklizés és a turisták annyira fontos, akkor állthatnánk egyből több órával is arrébb az órát. Kelne a Nap 09-kor és lemenne éjfélkor. Minek az...?


Na meg szerintem nem a turisták és biciklizők a lényeg, hogy nekik kell kedvezni ezzel, hanem a természetes bioritmus és természetesebb esti lefekvés a fontosabb. Szegény turistáknak jó az este 8-kor lemenő Nap is és majd sétálgatnak az esti kivilágított városban. És az is jó egy turistának, sőt egy esti városfényben külön érdekesség mindig az esti séta. Amúgy megkérdezte valaki a turistákat, hogy este mikor kérnek naplementét? :) Majd nézegetik a szép esti Budapestet. :) És az éjszakai élet is hoz turisztikailag pénzt, szóval...?

[link]

[link]

[link]

2023. nov. 9. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
46%
Értem amiket írtok, de egyszerűen túl korán sötétedik. Kell az az 1 óra, meg kell tartani a nyári számítást
2023. nov. 9. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 TappancsMancs ***** válasza:
27%

Azt meg nem tudom hol olvashattad, hogy "hajnal 2.30kor elkezd pirkadni". Magyarországon biztosan nincs ilyen. A szürkület időtartama kb 25-50 perc attól függően, hogy mennyire vagyunk észak felé, vagy délebbre. Nálunk a legkorábbi napkelte az Júniusban van és az 04:45. Ha ebből a világosodást levonjuk, még az is legfeljebb 04:00 körül jön ki. Nálunk nem világosodik 02:30-kor.


[link]

[link]

[link]

2023. nov. 9. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!