Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mekkora áram erősséget bír el...

Mekkora áram erősséget bír el egy utcai vezeték?

Figyelt kérdés

Megtudtam hogy nálunk 20.000 voltos vezeték látja el mind a kb. 70.000 háztartást.

Ha csak fél kw-ot fogyaszt egyszerre mindenki az 1.750 amper.

Szakács vagyok. Nem sokat konyítok az elektronikához, de rengetegnek tűnik. A lakásban még a 16 amper is csíkot húz a falon. Igaz, alumínium vezeték van.


jan. 21. 09:56
 1/10 anonim ***** válasza:
89%
Valószínűleg nem egy 20 kV-os vezeték lát el 70 000 háztartást. A számításodat nem ellenőriztem, de 3 fázison jön a 20 kV, tehát azonnal oszthatod a vezetékenkénti áramot 3-al.
jan. 21. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
72%

"Szakács" létedre van valamilyen átlagon felüli elektrotechnikusi vénád, ha magadtól eszedbe jut elmélkedni ilyen kérdéseken!


Amúgy 1000 amper elég reális üzemi érték egy vastagabb légvezetékre. Az utcai légvezetékek szinte mindent kibírnak, hisz a transzformátorok előbb égnek szét, minthogy az ilyen vezetékek károsodjanak.

jan. 21. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
88%

"Ha csak fél kw-ot fogyaszt egyszerre mindenki" az tehát 35 MW lenne. 20 kV-on gyorsan úgy számolunk, hogy 26 A 1 MW,azaz 910 A lesz - vonali áramként, tehát vezetőként, nem kell osztani, se szorozni. 900 A egy sodronyon az alighanem világítana is. :) Az én városomban tán pont 70000 a lakosok száma, ennek ugye tört része a háztartások száma, szerintem úgy 6-10 vezeték látja el a várost.

Hol van 70ezer háztartás? Átlag 2-3 fővel számolva az minimum 140 ezer lakos. Ilyen a KSH adatai szerint négy van, Debrecen (200ezer) Szeged, Miskolc és Pécs (140ezer). Ezen városokban több alállomás van, 120 kV megy be mindegyikbe, a vezetékek száma jelentős. nemhogy egy 20 kV-oson lógna az egész település.

jan. 21. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm az alapos válaszokat. Egy Csepeli facebook csoportban olvastam hogy egyetlen 20kv-os vezeték megy végig az egész kerületen. Nem mintha nagyon aggasztana a dolog, az sem biztos hogy igaz. Nekem ez szabadnapos pihi. Betépek és hülyeségeken elmélkedem. Most is tanultam pár dolgot, ment pipa mindenkinek. 😄✌️
jan. 21. 10:47
 5/10 anonim ***** válasza:
36%

"Amúgy 1000 amper elég reális üzemi érték egy vastagabb légvezetékre."

Az évszázad egyik legjobb humora. 1000 A-t 500 vagy 2x250 mm2 sodronyon visznek, olyan 20 kV-on nincs, elrántaná az oszlopsort úgy, hogy az alállomást kihúzná a földből. :D

jan. 21. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

4:


1./Eleve Bp-en elterjedtebb a 10 kV (11 kV) hálózat. Szerintem ez alól Csepel sem kivétel (kb. 20 éve még volt Csepeln 10 kV, mert akkor telepítettünk Csepelen KÖF-ös berendezést).


2./ Nagyjából az 1930-as évek óta a Budapesti hálózat soha sem volt egy vezetékes, mindig körvezetékek voltak. Ami azt jelenti, hogy elindul A-B-C-D-E majd vissza jut A-ba. És ez az ún. hurok van valahol felhasítva. Azaz az egyik "ága" A-B-C a másik A-E-D ha meg üzem zavar van valahol akkor az egyes szakaszok átkapcsolhatóak azaz lehet A-B-C-D A-E kapcsolási kép ha a D és E közti vezetékszakasszal van baj.


3./ Csepelen több 132/11 kV állomás is van, most ebből egyet találtam meg, és ott a google műhold képen legalább 4 db. trafót látok. Most nem tudom, és így a rossz fotó alapján nem tudom a méretét megnézni, de így a fotó alapján kb. 25-ös trafók lehetnek. És ebből van legalább 4. Ez több körvezeték indítására kell, hogy elég legyen.


4./ Amit el tudok képzelni, hogy nem 20kV-os hanem 120kV (ma már ez is 132 de még mindenki 120-asnak nevezi) távvezetékre gondolhattak (abban legalább a 20 előfordul), de ez is körvezeték, mert Csepel a Budapesti 132kV-os körgyűrűről van megtáplálva (hasonlóan, mint fent írtam). Ez meg egy elég "combos" távvezeték.

jan. 21. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
83%
"Az évszázad egyik legjobb humora. 1000 A-t 500 vagy 2x250 mm2 sodronyon visznek, olyan 20 kV-on nincs, elrántaná az oszlopsort úgy, hogy az alállomást kihúzná a földből. :D" -> Tévedsz pl. az SM6 tokozott berendezésben létezik 1250A-es névleges áramú /megszakító is/, és be is lehet kötni, és működik is...
jan. 21. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%

"Tévedsz"

Mióta keverjük a megszakítót és a szabadvezetéket?

jan. 22. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

"így a fotó alapján kb. 25-ös trafók lehetnek. És ebből van legalább 4"

2 db 63-as...

jan. 22. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
24%

Van a számításnak egy sarkalatos pontja, amit nemcsak a légvezetéknél, de még egy ház fogyasztásának méretezésénél is figyelembe vesznek.

Nagyon sok mérés vonatkozik arra, hogy adott szokások mellett hogyan változik nagyobb csoportok energiafelhasználása. Itt meg szoktak adni egy átlagot, és egy olyan maximumértéket, amihez szervesen tartozik egy hibahatár is. És az a függvény (diagram), ami ezertől százezres csoport felhasználását adja, ismert. Nem néznék utána konkrétan, de 70 ezer ember fél kW-os egydejű fogyasztása irrealisan nagy. Ha csak a fele nem csinál semmit, akkor a többinek 1 KW-ot kell használnia, és nem sok olyan eszköz van, ami ennyit fogyaszt.

De van egy még fontosabb szempont is. Nem létezik lineáris vezeték, mert ott a fő probléma nem az, hogy túlfogyasztanak, hanem az, hogy mi van, ha valaki kiveri a főbiztosítékot (a 70 ezer emberét). Az olyan politikai ügy, mamibe bele lehet bukni. Ezért minden rendszer (Csepelé különösen, túl sok a gyár) mindig hálózati, azaz több pontról kaphat áramot. Alapesetben egy működik, de vannak mérőeszközök, amik bizonyos fogyasztási % esetén automatikusan más ágakat is bekapcsolnak. Ha tehát mondjuk egy hálózat 1000 amperre van méretezve, ekkora soha nem fog folyni benne, mert ha megközelíti az igényelt fogyasztás, beszállnak más ágak is, és az az ág rögtön nem ezer, hanem sokkal kisebb áramerősséget fog produkálni.


Ez még egy ország esetében is így van, Magyarország (adott szabályozás mellett) az összes szomszédja eszközeit használhatja kölcsönösségi alapon, mert a folytonosság abszolút prioritás. Probléma csak rendkívüli időjárási vagy más események esetén következhet be, de akkor az kellő indok lesz. Pűr éve volt egy országos zuzmarás időszak, ahol néhány órára a fél ország áram nélkül maradt, de néhány település napokig. Erre van a katasztrófavédelem különleges intézkedési terve. Normál estben nem létezik túlfogyasztás.

jan. 23. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!