Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Meddig tart a Föld gravitációs...

Meddig tart a Föld gravitációs mezeje?

Figyelt kérdés
Milyen távolságra van a Földtől az a pont, amelytől már nem hat a gravitációs ereje?

febr. 11. 19:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
96%
Végtelen hatótávolságú a gravitációs erő.
febr. 11. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Az Univerzum másik oldalán is éreznénk a Föld gravitációs erejét? Nem hinném.
febr. 11. 19:24
 3/12 Mojjo ***** válasza:
100%
@2: Pedig de. Illetve addig, ameddig a létrejötte óta fénysebességgel el tudott jutni. Szóval jelenleg cca 4,6 mrd fé.
febr. 11. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Akkor miért van az, hogy pl a Voyager-2-t nem húzza vissza a Föld?
febr. 11. 19:36
 5/12 Mojjo ***** válasza:
95%

@4: Mert túl gyenge a hatása ott már.

A gravitáció ereje a távolság négyzetével arányosan csökken. Nulla sehol és soha nem lesz, azaz olyan nincs, hogy valahol "már nem hát" - ismételten, azon a körön belül, ahova elért, tekintve, hogy terjedni fénysebességgel terjed -, de ez nem jelenti azt, hogy olyan ereje van, ami számottevő lenne.

febr. 11. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
19%
A következő csillag felé félúton, ahogy egyformán vonzanak - már a Nap hatása se számít.
febr. 11. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ahogy már írták a gravitáció ugyan a végtelenbe hat, de hatása négyzetesen csökken a távolsággal. Tehát ott van az mindenütt csak nagyon messze már nagyon kicsi is ( beleveszne a mérési zajba is, tehát nem lenne kimutatható ) de úgy is fogalmazhatunk hogy annyi távoli objektum nagyon kicsi gravitációs hatását tudnád csak együtt összekavarodva megmérni hogy abból nem tudnád elkülöníteni hogy "na ez itt a Földé". Pedig ott van az a nagy vegyesben...


[link]


[link]

febr. 11. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A mérés finomságától függ, hol tudod utoljára kimutatni.

A hatás viszont -ahogy az eddigi helyes választ adó írták- fénysebességgel, a végtelenig terjed.

febr. 12. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
93%
Ezt a dolgot egyébként tanítják középiskolában, fizika órán, még a képletet is, amivel a vonzerő nagyságát lehet számítani.
febr. 12. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Dzsonszi ***** válasza:
10%

Honnan mondjátok olyan biztosra, hogy a végtelenségig terjed, ha ezt méréssel nem tudjuk bizonyítani? A nagyon gyenge gravitációs hatást már nem tudjuk mérni, akkor ezek alapján már egyenletet se tudnánk felírni rá, hogy modellezzük.


Mi alapján feltételezzük, hogy a meglévő gravitációs elméleteink (amik grammos, kilogrammos méretű tárgyak, bolygók, naprendszerek, feketelyukak esetén már bizonyítottak) érvényesek nagyon kis erők esetén is, ha még egyszer se mértük ki őket? Pl a Couolomb-törvényt sikerült nagyon apró töltöttség esetén is - mivel az 10^36x erősebb a gravitációnál - és pontosan információnk van arról, hogy működik abban a tartományban.

Gravitáció esetén viszont ezt a pontosságot nem tudjuk megközelíteni annyira gyenge, tehát semmivel nem tudjuk bizonyítani, hogy ilyen tartományban az hogy működik. Sőt, talán elképzelhető az is, hogy az elektromágneses erőhöz hasonlóan kvantáltan működik, csak annyira gyenge ez az erő, hogy soha az életbe nem fogjuk ezt felfedezni? 2 proton se fogja egymást folyamatosan taszítani csak kvantáltan, hogyan zárható ki, hogy ez a 2 proton a galaxis két végében nem kvantáltan fogja egymást vonzani a gravitációjuk által?


Tudomásom szerint egyelőre nincs is pontos ismeretünk, hogy mi a gravitációs hatás közvetítője, az lehet hogy elméletileg a hatótávolsága végtelen, de nem merném teljes magabiztossággal kijelenteni, hogy 2 proton a világegyetem két végén folyamatosan vonzná egymást gravitációsan, mert pl elektromosan tuti hogy nagyon-nagyon ritkán cserélnének egy virtuális fotont, ami odébb lökné egymástól őket.

febr. 12. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!