Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet egy robotnak...

Hogyan lehet egy robotnak emberi intelligenciája, ha csak azt tudhatja, amit beleprogramoznak?

Figyelt kérdés

febr. 16. 03:21
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
8%

Attól még hogy beleprogramoznak emberi tényezőket attól még nem lesz emberi mi volt .

Ő a programok alapján összerak valamit ami emberinek tűnik ilyen az mikor tud köszöni és rá nézz arra aki hozzá szól .

Ennél többre nem lesz képes soha mert nem tud elvonatkoztatni egymástól információkat ami embert emberé teszi .

febr. 16. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
10%

Az embert a saját létezésének felfogása, és a jövő tervezésének képessége teszi emberré. Az állatok erre nem képesek, de páran érzelmekkel bírnak (pl kutya,macska) némelyek hasonlóak mint a beprogramozott robotok (rovarok)


Szóval egy olyan programot kell írni amely célja egy olyan program megírása aminek jövőbeli célja világ és ezáltal önmaga teljes megismerése és saját működésének biztosítása.

febr. 16. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
81%
Emberi intelligenciája csak embernek lehet, attól emberi intelligencia.
febr. 16. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
77%

Magában a feltett kérdésben meg van fogalmazva egy hamis állítás - mintha csak egy hazudozásból élő teológus írta volna. A fejlett robot nem azt tudja amit beleprogramoznak, hanem amit az önfejlesztés során megtanul.


Logikus, hogy egy gép megtanulhat olyan dolgokat is, melyeket az ember még nem ismert meg, ráadásul jóval többet tanulhat és hatékonyabb információfeldolgozással bírhat.


Mindennek eredményeként már csak idő kérdése az emberit jócskán meghaladó intelligencia megszületése akár az embernél kisebb méretű hardverben is. Az ember hamarosan háttérbe fog szorulni kb. úgy, ahogy most az állatok vannak hozzá képest - egyértelműen ez a fejlődés iránya!

febr. 16. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
91%
Nem csak azt tudhatja. Lehet úgy megalkotni, hogy képes legyen tanulni, új ismereteket elsajátítani.
febr. 16. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
100%

Na na, itt nagy hiba van fogalmak terén. Gondolom az AI-ra gondolsz, azt pedig nem programozzák, hanem vagy egy matematikai modell aminek rengeteg megfelelő adatot adnak és ez által beállítja a modell a több milliárd paraméterét a lehető legjobban. Tudom, hogy az AI az IT területe, de egy AI-al foglalkozó személy ugyan annyira programozó (azért adok majd egy kivételt a legvégén), mint egy modern biológus, kémikus vagy fizikus, mert meglepődnél de náluk is alap a python vagy pl a biológusoknak van valami külön programozási nyelv amivel tudnak dolgozni. Ami teljesen logikus, mert kellenek a modellezésekhez nagy számítási kapacitású eszközök kellenek és nem minden feladatra fognak szoftvert írni, pláne egy kutatónak nem, neki ezek csak limitációt jelentenének.


Egyébként épp ezért az AI csak egy buzz word amivel eladni lehet jól dolgokat, de jelenleg “csak” Machine Learningről van szó és senki nem nevez a szakmában egymás között egy ChatGPT-t AI-nak, hanem Large Language Modellnek (LLM) hívják őket.



Na de a kis kitérő után azért próbálok valami választ is nyújtani. Tehát most értheted, hogy az AI fejlesztése az valójában különböző modellek megalkotásából (ezekre tekints nagyon bonyolult algoritmusokként ahol minden lépés valami felsőbb matematikai számítás) és azok betanításából áll. A különbözőt kiemelném, mert minden KOMPLEX feladatra egy arra megalkotott/továbbfejlesztett modell van használva, tehát egy LLM nem lesz képes képes egy Tesla kocsit autonóm irányítani.


Szóval ha valaha valaki megalkot egy univerzális modellt ÉS lesz elég számítási kapacitás ezt betanítani, akkor az a modell nem programozva lesz és elképzelhető, hogy teljesen hasonlóan fog “””gondolkozni”””, mint mi. Persze itt már filozófiai kérdés lesz, hogy mitől számít valami gondolatnak?


Aki nem ért hozzá, annak egy jail breakelt ChatGPT (szűrők nélküli, aminek bármit írhatsz és bármilyen akár rasszista vagy sértő dolgot válaszolhat) is úgy tűnhet, mintha valódi gondolatai és érzései lennének. De jelenleg ha tudnád, hogy hogyan működne, akkor nem is kérdőjeleznéd meg, hogy hát ez csak a modell egy hátránya, hogy statisztikailag ezeket hozza ki a betanított szövegekből. Itt egy részletes cikk, hogy hogyan működik egy LLM: [link] .



Szóval ha egy univerzális modellünk lenne, akkor ott már fel lehetne tennia. kérdést, hogy mi számít gondolatnak. Pl ha az generál valamit, az miért lehet gondolat, de egy gépi miért nem?

febr. 16. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%

Mert ma már egy robot nem csak azt tudhatja, amit beleprogramoztak.

Ma még nem létezik általános mesterséges intelligencia, viszont sokkal gyorsabban fejlődik, mint az ember, tehát egyértelműen le fogja hagyni, méghozzá nagyságrendekkel. Tehát az intelligencia szempontjából az ember és a majmok kb. egy - eléggé alacsony - szinten lesz majd a jövőben.

febr. 16. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg tudtommal az, hogy a bevitt kezdeti megerősítések során kialakul egy valószínűségi kapcsolat, ami alapján dönt majd.

Azaz 10 hangminta 1 betűhöz igen volt, és ekkor, ha mutatnak egy új hangmintát, ami ezen hangmintáktól kevésbé tér el, mint a többi betűé, akkor valószínű ez a betű lesz az a gép szerint, feltéve más kizáró okok nincsenek.

febr. 16. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 TappancsMancs ***** válasza:
0%

Az akkor is szoftver marad akármilyen módon is van programozva.


Egy robotnak nincs emberi intelligenciája, mert csak fut rajta a szoftver, ami részben emberi válaszadásra van kitalálva. A számológép sem tud számolni, hanem lehet vele számolni. A robot porszívó sem tud tájékozódni, hanem van rá szoftver és hardver és működik, de nem élőlény.

febr. 16. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
100%
TappancsMancs: az ember pont így működik. Van egy alapbeállítása, a többit tanulja.
febr. 16. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!