Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan lehet egy robotnak...

Hogyan lehet egy robotnak emberi intelligenciája, ha csak azt tudhatja, amit beleprogramoznak?

Figyelt kérdés

febr. 16. 03:21
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:

Ismét bebizonyosodik az a pszichológiai (ha így jobb, parkinsoni) állítás, ha nincs kiforrott fogalomrendszer, akkor bárki bármennyit képes vitatkozni, hiszen "megérzi", hogy nem cáfolható. Ehhez gyakran elegendő egy másik nézőpont.


Néhány fogalmi probléma. Az intelligencián érzés szerint mindenki ért valamit. Ez azért lehetséges, mert nincs egzakt definíciója. Hogy is lenne, ha számos tulajdonságát még nem ismerik.

Az emberi intelligencia úgynevezett szén alapú. De nagyjából már kimutatták, lehet más alapú is, például szilícium alapú. De más is szóba jöhet. Ennél tovább értelmes tudós nem megy, mert tudja, hogy számos kérdés megválaszolatlan. Ha mégis tovább megy (pl. Musk) annak szimpla anyagi érdekeltség az oka, ezt ő maga se tagadja.

A mesterséges intelligencia attól az, hogy nem a természet alkotta. Ahhoz, hogy az ember erre képes legyen, a sajátját kell alaposan ismernie, hogy elvi fogalomalkotásra képes legyen (ez kell a modellalkotáshoz). E pillanatban talán helyesebb e készítményeket intelligens célgépeknek nevezni. Itt az "intelligens" pusztán annyit jelent, "sokkal több, mint amit e téren más területeken elértek". Jó példa erre az "okosóra". Egy szimpla óra időt mér. Ha ezen felül sok, az idővel és más célokkal összefüggő tudományt tettek bele, akkor "okos".


Az ember az intelligenciáját két módon szerzi. Egyfelől genetikai úton, ezek a tulajdonságok zömében hajlamok. Megfelelő neveléssel elérhető, hogy az ember sokkal több társas jellegű téren képes legyen hatékony lenni (szociális képességek), továbbá sok területhez legyen motivációja. Ennek hatására tanulni akar, ettől és a tapasztalatai helyes értékelésétől lesz intelligens (vagyis olyan lény, amely egyfelől a környezeti hatásokra hatékony választ ad, másfelől a sok ismeret új ismeret generálására teszi képessé).


Érdemes szétválasztani két dolgot.

1. A mesterséges intelligencia létrehozásához szükséges az intelligencia működésének részletes ismerete, mert enélkül nem tudható, amit létrehozunk, hová tart. És itt az emberiség még nagyon nem tart.

2. Az ember képes mesterséges intelligencia létrehozására. Az egy elvi kérdés, hogy igen vagy sem, és a válaszhoz nem szükséges a teljes ismeret. Annak a megítélése szükséges, hogy az ember képes-e (valamikor) megalkotni egy általa elképzelt célt. Ha err nemet mondunk, akkor az emberi megismerésre mondunk nemet.


Végezetül, ehhez a fogalomhoz szervesen tartozik az, amit érzelmi területnek nevezhetünk. Mert az ember e nélkül puszta robot, amely végrehajt és nem mérlegel (nem az a kérdés, hogy soha, hanem az, mindig). azt sejtjük, az érzelmek hordozója anyagi. Néhányról tudjuk is, másokról fogalmunk sincs. Márpedig józan ésszel nem érdemes olyasmit alkotni, amelynek a fejlődéséről semmit sem mondhatunk (mint ahogy ez ma áll).

febr. 16. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
68%

#21, igaz, hogy a fogalmak nincsenek kiforrva, és a laikusokban félreértéseket eredményezhetnek. Az "intelligencia" gépek esetén egyáltalán nem azt jelenti mint az emberi intelligencia. Ahogy a #20-as válaszomban leírtam, ez csupán annyit jelent, hogy a gép képes statisztikai elemzést végezni feldolgozott adatbázison, és ezt egy újabb bejövő adat esetén felhasználni. A "felsőbb matematika", ahogy a #6-os írta, csupán magas szintű matematikai statisztika, ez van tulajdonképpen programozási kódrendszerre átfordítva és automatizálva. Ez csak ennyi.


Mint ahogy írtam, egy ilyen gép csak abból tud választani, amit feldolgoz. Ha két tárgyról dolgoz fel képeket (esernyő és szék), akkor bármit mutatsz neki, egy képet egy pohárról vagy egy radírról vagy bármiről, ő arról fog csak statisztikát készíteni, hogy ez hány %-ban esernyő vagy szék... Én nem nevezném ezt intelligenciának, ez a mostani formájában éppen hogy az emberi agy működéséhez képest eléggé butuska és primitív. De nem is hasonlítanám ezt az emberi agyhoz, hiszen ez a mai formájában tényleg csak egy program ami egy számítógépen fut és képeket elemez, semmi más...


Az a baj igazából, hogy a "nagyérdemű" sci-fi filmek alapján olyan jelentésekkel ruházza fel ezeket a programokat, hogy már Terminatort vízionálnak. De ez csak egy fiktív elgondolás, egy olyan negatív "elvárás", ami filmélményből táplálkozik, és rá van vetítve a valóságra... Ha viszont önmagában akarja megérteni valaki a mai mesterséges intelligencia működését, akkor ezt el kell felejtenie, és "elvárások" nélkül kell megismernie, hogy amiről beszélünk, az valójában micsoda.


Terminátorról és Skynetről szó sincsen, semmilyen veszélye nincsen annak, hogy a számítógépek egyszer csak "gondolnak egyet" és leradírozzák az embereket a színről. :D Ez baromság, sokan tényleg csak azért gondolnak erre, mert a filmélményeket vetítik bele. És sajnos a sajtó, az újságírás is kattintások miatt lehoz olyan kacsa híreket, kifordított dolgokat, elferdített eseményeket, szalagcímeket, amik tényleg a Teminator filmekre hajaznak.

febr. 16. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
0%

"Terminátorról és Skynetről szó sincsen, semmilyen veszélye nincsen annak, hogy a számítógépek egyszer csak "gondolnak egyet" és leradírozzák az embereket a színről."


Pedig pontosan erről szól a technológiai szingularitás elmélete - mely mostanra már meglehetősen valószínűnek bizonyul!


Nincs mindenkinek kellő szintű konceptuális gondolkodása, ezért egyeseknek nehéz belátni, hogy az "intelligencia" létrejötte és különböző szinteken keresztüli fejlődése törvényszerűen megesik ott, ahol az energia magasabb termodinamikai potenciálról az alacsonyabb felé áramlik - vagyis az egész táguló univerzumunkban.

febr. 16. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 Meton ***** válasza:
21%

Túlértékelitek az emberi intelligenciát, mintha az egy minden felett álló megközelíthetetlen valami lenne. Pedig sok szempontból a számítógéphez hasonlít a működése. Gondolkozzunk már el azon, hogy sejtekből állunk. A számítógép meg pici elektronikus alkatrészekből. Oké, hogy teljesen más, mégis a funkcióját tekintve igen nagy a hasonlóság.

Oké, akkor gondoljunk bele, hol van az, hogy öntudat. Nincs egyetlen sejtünk sem, ami ezt a dolgot csinálná, mégis van, mert a sejtekből felépül egy rendszer, aminek van egy programja és ebből származik az öntudat. A számítógép is pontosan így működik, tehát van egy programja, aminek része lehet, hogy öntudata legyen. Az intelligencia pedig csakis a rendszer és a programozás fejlettségén múlik, és ez az emberre ugyanúgy igaz, mint a számítógépekre. Persze az ember sok millió év alatt alakult ki, szóval nem kicsi az előnye.

A számítógépeket nem azért építik, hogy okosak legyenek, hanem hogy mi legyünk okosabbak általuk. Lehet, hogy idővel lesz olyan számítógép, ami önmagáért lesz okosabb, vagyis szándékosan építenek ilyet, de jelenleg ennek semmi értelme nem lenne. A számítógép emiatt soha nem lesz független az embertől. Persze van olyan, hogy egy hiba miatt a program nem úgy működik, ahogy elvárják, ezt egy programozó nagyon jól tudja. De a hiba soha nem épít, hanem csak rombol. Ebből esetleg tanul a programozó, de önálló identitás nem fog születni. Nem azért, mert az ember nem képes létrehozni, hanem mert nem akarja, mivel nincs rá szüksége.

febr. 23. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
74%

Meton, ez addig igaz, ameddig az ember készíti fel a számítógépet.

Ahogy képes önállóan is tanulni, változik a helyzet. Ez pedig most már közel van.

febr. 23. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!