Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mensa IQ teszten kb hány...

Mensa IQ teszten kb hány feladatot kell megoldani?

Figyelt kérdés

Van jelentősége ,ha a próbateszteken csak akkor értem el jó eredményt ,ha nem néztem az időt? Tudom, hogy időre kell megoldani, csak egy kicsivel több idő kellett annál a kb. fél óránál, ami meg volt adva ( [link] + 15 perc.


pl. a magyar tesztnél bőven elég volt az idő, sok is volt. Ott azt írta pontos eredményt csak akkor kapok, ha megírom a pontos tesztet.


Tudom hogy a valódi, éles teszten nem lesz plusz idő hozzá. Mégis mennyi feladatot kell megoldani?



febr. 25. 12:27
 1/5 anonim ***** válasza:
12%
Nem is kell.
febr. 25. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2*Sü ***** válasza:
83%

> Mensa IQ teszten kb hány feladatot kell megoldani?


36 feladat van, és 40 perc áll rendelkezésre. De a feladatok egyre nehezebbek, így lehet 10 perc alatt ledarálod a felét, 15 perc alatt már a 2/3-nál jársz, az utolsót meg öt percig boncolgatod.


> Van jelentősége ,ha a próbateszteken csak akkor értem el jó eredményt ,ha nem néztem az időt?


A te döntésed, hogy mennyire követed az időt. Általában azért az el szokott hangzani, hogy még 20/10/5 perc van hátra, de bele lehet veszni a feladatokba annyira, hogy ne törődj az idővel… Hacsak nem teszel ki magad elé egy órát és nem nézegeted folyamatosan.


> Tudom, hogy időre kell megoldani, csak egy kicsivel több idő kellett annál a kb. fél óránál, ami meg volt adva


Az, hogy mennyi az IQ-d azt abból lehet kiszámolni, hogy arányaiban hányan értek el nálad jobb, illetve rosszabb eredményt ugyanazon a teszten… és ugyanolyan feltételek mellett. Lehet, hogy előnynek éreznéd, ha lenne még x perced, de akkor másnak is lenne, így lehet, hogy több helyes megoldás kellene ugyanahhoz az IQ-hoz, tehát nem lennél előbbre.


Az idő csak annyiból számít, hogy valamilyen időhatárt kell szabni, mégsem ülhet ott a tesztet írató négy órát, pusztán mert neked annyi lenne kényelmes. De az idő alapvetően úgy van meghatározva, hogy ne legyen jelentősége. Nyilván ha 10 perc lenne, akkor számos olyan képesség is befolyásolná az eredményt, ami nem az intelligencia (pl. mennyire látsz jól, mennyire tudsz koncentrálni stb.). 40 percnél találták azt, hogy onnantól már nem igazán születik több helyes válasz akkor sem, ha kétszer annyi idő állna rendelkezésre. Ha 40 perc alatt a 36 feladatból 29-re adsz jó választ, akkor 60 perc alatt is 29–30 feladatra fogsz jó választ adni. (Ahogy írtam, ez a lehetséges plusz egy helyes válasz meg a „versenytársaknál” is fennállna, tehát nem érnél el jobb eredményt.)

febr. 25. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a gyors választ.


Az oldalon 2 és 2 és fél órát írtak a tesztre + az előadásra együtt. De ha több, mint 40 perc és tökéletesen megvagyok.


Ment a zöld kéz.

febr. 25. 13:15
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

annyival egészíteném ki a #2 választ, hogy igen, egyre nehezebb, biztos így van, de nem vagyunk egyformák. nekem pl. a 30 felettiek egyáltalán nem tűntek nehéznek, 20 környékén volt egy-két feladat, amin elsőre átugrottam.


mert úgy írod a tesztet, hogy van egy füzet, minden oldalon (ha jól rémlik) egy kérdéssel és van egy külön papír, amire jegyzed a válaszokat. ha egy válasz nincs meg egyből, akkor lapozol. nézed a következőt. nem ragadsz le, nem pazarolod az időd. majd, ha a végére értél a kérdéses füzetnek és még van időd, visszamehetsz az átugrott kérdésekre.

attól, hogy mondjuk a 25-ös nincs meg ránézésre, egyáltalán nem biztos, hogy a 33-as nem lesz meg egyből.

ebből a szempontból teljesen más, mint egy online teszt. időbeosztás szempontjából mindenképpen jobb. szerintem.

febr. 25. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 BringaManó ***** válasza:
100%

én is hozzászólnék a fentiek kiegészítése- és árnyalásaképpen:


#2: "Az idő csak annyiból számít, hogy valamilyen időhatárt kell szabni ... De az idő alapvetően úgy van meghatározva, hogy ne legyen jelentősége. ... 40 percnél találták azt, hogy onnantól már nem igazán születik több helyes válasz akkor sem, ha kétszer annyi idő állna rendelkezésre."


Nem vagyok IQ-teszt-szakértő és/vagy pszichológus, de nekem azért ez egy kicsit kisarkítottnak tűnik: az intelligencia a problémamegoldó képesség, és ennek azért szükségszerűen része kell hogy legyen az is, hogy mennyire gyorsan oldod meg a problémákat. Vagyis azt azért nem mondanám, hogy 40 percnél már mindenki unottan "malmoz", és a plusz 10-20-30 perc már nem segítene újabb feladatok megoldásában... Az egy szokásos élmény a tesztíróknál, hogy "gyorsan kezdtem, de a végére már nem jutott idő, az utolsó néhány nehézből már kettőt csak betippeltem a végén", stb.

De jól is van ez így: ha már egyszer az feladatmegoldás sebessége nem egyforma az embereknél – nem tudom, ez vitás kérdés-e... –, akkor egy IQ-teszt megalkotója miért "dobná el" ezt az információt, miért ne használná fel arra, hogy az vizsgált személyek között különbséget tegyen? Én inkább úgy érzem – bár nem _tudom_ –, hogy pont úgy lett meghatározva ez az idő, hogy igenis számítson: aki sebességben jobb, annak az eredménye is jobb legyen, mint aki lassabb, de másnapra már kitalálna mindent tökéletesen. (Hasonlóan a legtöbb más vizsgához: nem elég jól tudni a válaszokat, még le is kell tudni írni kellően gyorsan, jól beosztva az idődet, mert a végén beszedik, nincs kegyelem. :-)


Hogy a plusz idő egyformán segítene-e mindenkinek: hát, fene tudja, szerintem azért ilyen szempontból (is) különbözőek az emberek, de statisztikákat nem ismerek.

Mindenesetre aki tesztet ír, az iparkodjon: igen, az első jónéhány feladat gyanúsan könnyűnek tűnik, de nem kell beugratásra gyanakodni, "darálni" kell, mert a végén elúszol... :-)


---


#4: online tesztekből is van olyan, hol vissza lehet lépni korábbi kérdésre.

a magyar Mensa online próbatesztje speciel pont nem olyan (mert az adaptív teszt, vagyis a bejelölt válaszok alapján válogatja a következő kérdéseket), de pl. a dán tesztben vissza lehet lépni: [link] a norvégban is: [link]

febr. 26. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!