Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tényleg igaz az, hogy a...

Tényleg igaz az, hogy a rendszeres véradás csökkenti a trombózis stb kockázatát?

Figyelt kérdés
A véradással kikerül a vérrög?
ápr. 13. 15:50
 1/4 anonim ***** válasza:
Nekem - sajnos - ez nem jött be.
ápr. 13. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
75%
Istenem, mennyi hülyeség tud terjedni! Mért kerülne ki? Tudod te, milyen kicsi egy tű? Mondjuk 1 mm. Azon aztán nem sok vérrög megy át!
ápr. 13. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Azért szokták ezt mondani, mert van egy hiedelem, hogy az öreg vér be tud sűrűsödni és így jobban alvad, ami elősegítheti a vérrögök képződését.

Véradás után új vér termelődik, amely mint "friss" vér már nem könnyen sűrűsödik be, így nem is tudnak benne vérrögök olyan könnyen kialakulni.

Vagyis a véradás friss vér termelésére kényszeríti a vérképző szerveket és ez a friss vér kevésbé hajlamos a vérrögök képződésére.

Tetszetős elgondolás, de nem tudok ennek tudományos bizonyításáról.

A véralvadásnak megvannak a maga folyamatai, hogy mi játszódik le ilyenkor, mert a túl híg vér sem előnyös, vannak kockázatai a vérzékenységnek.

Amúgy is külön fogalom a vér hígítása, vagy az alvadása, ismert az aszpirin, vagy a kumarin származékok szerepe, meg bizonyos hormonok, vagy vitaminok (K vitamin például) hatása a folyamatban.

Szóval ez az urban legenda nincs cáfolva, vagy megerősítve, viszont nagy valószínűséggel a vérrögök képződése döntően egészen más okok következtében történik és érelmeszesedés, érszűkület során alakul ki patológiás helyzet.

[link]

ápr. 13. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Átmenetileg jobban áramlóvá teszi a vért, hiszen egy kicsit hígul. Ha adtál már vért, átélted ezt a - könnyű vagyok, prímán vagyok -állapotot. De a véralvadáshoz ennek semmi köze.
ápr. 14. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!