A földrajz természettudomány vagy társadalomtudomány?
Természettudós, bölcsész, esetleg társadalomtudós a
geográfus? Vagy a földrajz több különböző
tudományág (geológia, csillagászat, geográfia,
közgáz, szociológia) összeolvasztása?
jan. 29. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
Mindkettő.
Egyrészt természettudomány, másrészt társadalomtudomány.
Nekem így tanították.
jan. 29. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
3/10 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, olvastam már ezeket. De (legalábbis Magyarországon), nincs olyan földrajz képzés ami tisztán társadalomtudomány, a geográfián is rengeteg természetföldrajz van. Viszont az érdekes kérdés, és tovább bonyolítja a helyzetet, hogyha a földrajz csak Magyarországon interdiszciplináris, akkor annak mekkora létjogosultsága van? Vagy mi indokolja a természet, és társadalomtudományos képzések összevonását? És a földrajz szak tulajdonképpen csak más tudományokból megalkotott szak?
#3
Én jelenleg is tanulok földrajzot, és a mostani tananyagban (11. osztály) egyértelműen ötvöződik a kettő.
Ha az energiagazdaságról beszélünk, az nyilván egyrészt társadalomtudomány a felhasználása miatt, másrészt természettudomány is, pl. a kőolaj keletkezése miatt. Ez a kettősség az élelmezési válság részben is megfigyelhető, ami egy tarsadalmi probléma, de mégis van a természettudományos része is: az esszenciális amonosavak pl. a tavalyi középszintű biológia érettségi vizsga része volt, mégis az előbb említett földrajz leckében láttam. Még csodálkoztam is rajta.
Persze a csillagászati földrajz tisztán természettudomány. Én azt inkább a fizika képzés részeként tudnám elképzelni.
jan. 29. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
A földrajz egyfelől a földfelszín szerkezetét írja le. Ebből a változatosságból következik, hogy a rajta élő lények (nővény, állat, ember) eltérő tulajdonságúak, mert más körülményekre kell reagálniuk. Ha ezekről mind beszélni szeretnénk, akkor nem kerülhetjük ki a föld szerkezetét, a felszínt, sőt a fölötte zajló mozgásokat se. Ezeket mind természettörvények szabályozzák. Csakhogy az ember akarattal bíró lény, ezért célja van, például a földi körülmények megváltoztatása, ami viszont kihat a földre. Tehát ha a földrajzban mindent érteni és magyarázni szeretnénk, nem hagyhatjuk ki az embert, cselekvéseit, azaz a társadalomtudomány bizonyos részeit, mert ezek kölcsönhatásban vannak.
jan. 29. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
6/10 A kérdező kommentje:
Mondjuk földtudomány szakon, vagy geológián nincsenek társadalomtudományi képzések.
Azért én inkább a természettudományba tartozónak gondolnám elsősorban. A régészet is használ ter. tudományi eszközöket arámikor éppen arra van szüksége, de attól még bölcsészettudomány.
jan. 30. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
8/10 anonim válasza:
A földrajztudomány nemcsak Magyarországon interdiszciplináris, hanem mindenhol. A közoktatásban tanított földrajz pedig nem egyezik a földrajztudománnyal.
jan. 30. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
9/10 A kérdező kommentje:
10/10 anonim válasza:
A földrajz az a geográfia. Aki nem arra megy, az földtudományra megy, azaz geológiára. A közoktatásban pedig nincs a kettő szétszedve, a kőzetburok földrajza például többnyire geológia.
jan. 31. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: