Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért emlékezünk jobban egy...

Miért emlékezünk jobban egy könyv soraira, mint egy filmre?

Figyelt kérdés
Elég sok filmet nézek és sokat is olvasok. Viszont nem értem, miért van az, hogy egy 5 évvel ezelőtt olvasott könyvre is jobban emlékszem, mint egy 1-2 hete látott filmre.
2010. dec. 30. 23:02
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mert a könyvön dolgozik az agyad, értelmezi a szöveget, képet társít hozzá (=elképzeled).


Egy film meg csak egy üres dolog, nem igényel agymunkát igazán. Elvégre, késztermék. Nincs üres dolog, nincs hézag, amit az agyadnak, a fantáziádnak kéne kitölteni. És amit nem gondolsz át, az nem is marad meg.

2010. dec. 30. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Egyetértek az elsővel, én több éve olvasott könyvből is simán tudok idézni, ha tetszett amit olvastam.


Viszont azért a filmeknél sem csak olyan van, ami "üres, késztermék". Ha egy filmben valami számomra nagyon felkavaró történt, amin később is sokat gondolkodtam, az nagyon megmarad. Akár kép, akár hang, vagy mindkettő együtt. Pl. a Táncos a sötétben c. film néhány (nem is magyar nyelvű) mondata még mindig a fülemben van, és bizonyos jeleneteket egészen pontosan fel tudok idézni, pedig csak egyszer láttam, és az is már legalább 8 éve volt.


Szóval az egész szerintem csak azon múlik, hogy egy adott dolog mennyire dolgoztatta meg az agyat. Ezt egy film is megteheti, bár tény, hogy a könyv valamennyire mindenképp igényli ezt a tevékenységet, a film viszont nem mindig.

2010. dec. 30. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Igen, ez igaz, kimaradt a hozzászólásomból, a másodiknak igaza van :)


Szóval tényleg csak a legtöbb film olyan, amin nincs mit gondolkozni, nincs mit elképzelni. Persze attól még vannak remek kész-filmek is, és vannak olyanok, ami jobban elgondolkoztat, mint egy könyv. És könyvből is van olyan, ami minden négyzetcentimétert leír és megad, nehogy véletlenül bármit is el kelljen képzelni :)

2010. dec. 31. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!