Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Melyiknek nagyobb a pusztító...

Brain Storming kérdése:

Melyiknek nagyobb a pusztító ereje: egy nagyobb természeti katasztrófának, vagy egy nukleáris fegyvernek?

Figyelt kérdés
2011. febr. 2. 22:48
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
47%

Attól függ, hogy mekkora a természeti katasztrófa, és hogy milyen méretű a nukleáris fegyver...

Ugyanis ha a lemeztektonikai mozgások úgy alakulnak, hogy a világ összes vulkánja kitörjön, akkor elpusztulhat a bolygó (legalábbis a rajta élő élőlények). De ugyanúgy egy nagy méretű nukleáris fegyver is képes erre. Bár a nukleáris nagyobb pusztítást végez, mert akkor semmi esély arra, hogy újrakezdődjön az élet.

2011. febr. 2. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
hát amekkora energia felszabadul egy hidrogénbombában, az a töredék töredékének a csipete egy komolyabb földrengéshez képest. Talán nincs is más nagyobb energiafelszabadulás ennél jelenleg. De egy nagy meteor is tudna... A nukleáris fegyók helyileg koncentráltan ütnek nagyot pár km-es(néhány 10km-es) körzetben, aztán ennyi. Egy kis radioaktivitás, ami meszebb megy. De amikor egy földrengés egy fél országot rombadönt, ott vannak erők
2011. febr. 2. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Egy 4,5-es földrengés akkora energiát szabadít fel, mint egy kisebb méretű atombomba. [Mint amit használtak a Japánok ellen.]

Akkor könnyen kiszámolható, hogy egy 9,5-es erősségű földrengés esetén kb. 30^5 vagyis kb. 25 millió ilyen méretű atombombát jelöl.

Évente a 9,5-es erősségű rengésekből 15-20 db van, mégis "egyben vagyunk", míg ha évente ledobnának 4-500 millió atombombát, valószínűleg nem postolnék itt. Tehát belátható, hogy minek van nagyobb pusztító hatása. Erőben értelemszerűen látható, hogy mekkora egy 9,5-es erősségű földrengés!

2011. febr. 2. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Keress képeket a mai Hirosimáról, egy modern nagyvárost építettek a csíkszemű barátaink. Szóval én a természeti katasztrófára tennék.
2011. febr. 2. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Egyetértek azokkal, akik azt állítják, h a természeti katasztrófák messze nagyobb energiát és pusztítóerőt képviselnek, mint a nukleáris fegyverek.


nekem ez jött ki, idézet egy vitából:


Én ezt írtam az egyik cikkemben:"Ha a Földet esetleg egyszer mégis emberi tevékenység pusztítaná el (ami kétséges, mivel ehhez még a legbőségesebb tömegpusztító fegyverarzenál mellett is csekély lehetőségeink lettek volna), az minden bizonnyal puszta szerencsétlen véletlen lesz, nem szándékos aktus."

[link]


Erre ezt kaptam:

"Nem tudom, hogy érted azt, hogy: "legbőségesebb tömegpusztító fegyverarzenál mellett is csekély lehetőségeink lettek volna". Mármint annak a fényében nem, hogy nekem még anno általánosban mondta töri tanárom, miszerint (idézem): "A 2. világháború után csupán a nagyhatalmak olyan fegyverarzenállal rendelkeztek amivel a "Földet többszörösen képesek lettek volna elpusztítani". Én hitelt adok azóta is szavának, bár természetesen ettől még nem biztos, hogy hiteles amit mondott."


És ezt is:

"A fenti mondat elrettentő tájékozatlanságra enged következtetni."


Ezekre ezt reagáltam - az elsőre:

"Először is - mi az, h "a Földet többszörösen elpusztítani"? Anyagában? Darabokra robbantani, amik szerteszét szállnak az űrben? Vagy az emberi civilizációra értette? Vagy az emberekre? Nem ártana tisztázni bizonyos fogalmakat azelőtt, h belevágnánk egy ilyen érvelésbe."


A másodikra:

Adatok egy 1977-es, LIFE - A Tudomány csodái: Az Energia c. könyvből:


Egy 100 kilotonnás föld alatti hidrogénbomba 100m mély és 400 m széles krátert tud létrehozni, melynek során 12 millió tonna földet képes megmozgatni.


100 kt = 100.000 t TNT egyenérték


1 Mt = 1.000.000 t TNT


100 kt = 0.1 Mt - vagyis a fenti 12 millió tonnás anyagmozgatást egy 0.1 Mt-nás bomba hozta létre.


Gondolom te is egyetértsz abban, h ha a "Föld elpusztításáról" beszélünk, akkor ez egy "jó példa", mivel a Föld anyagának fizikai "megsemmisítéséről" beszélünk.


Tegyük fel, h az általad említett teljes nukleáris arzenált ilyen, 100 kt-nás H-bombákra osztjuk el - lássuk, mit kaptunk:


7500 Mt = 7.500.000.000 t TNT / 100.000 t TNT = 75.000 db 100 kt-nás H-bomba. OK?


75.000 x 12.000.000 t föld megmozgatása = 900.000.000.000 t föld megmozgatása. Stimm?


Vegyük a Föld, mint bolygó átlagos anyagsűrűségét, ez jó közelítéssel 5500 kg / m3 = 5.5 t/m3.


Hány m3 ez a 900.000.000.000 t föld?


900.000.000.000 / 5.5 = kb. 164.000.000.000 m3


Hány km3? 1 km3 = 1.000x1.000x1.000 m3 = 1.000.000.000 m3


164.000.000.000 / 1.000.000.000 = 164 km3.


Ha ennek vesszük a köbgyökét, akkor egy kb 5.5 km élhosszúságú kockát kapunk.


Összehasonlításképpen egy természeti katasztrófáról:


"A kitöréssel a Tambora-hegy 100 köbkilométer magmát és olvadt kőzetet lökött ki magából, hamut okádott és 400 millió tonna kénes gázt lövellt 44 kilométeres magasságba a légkörbe. Ez okozta az 1816-os globális lehűlést, a "nyár nélküli esztendőt", súlyos csapást mérve a világ mezőgazdaságára."

2011. febr. 3. 00:05
 6/14 anonim ***** válasza:
76%
Arról nem szól a fáma, hogy mi történik akkor, ha az emberi tevékenység indít be a természetben egy láncreakciót... most akkor abban az esetben az ember vagy a természet pusztít?
2011. febr. 3. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

a legnagyobb ember által gyártott bomba az orosz cár bomba volt 50 megatonnával.

a 2007-es szumátrai földrengés kb. 84 megatonnás volt (8,5 a Richter skála szerint). a 2010-es Chilei 8,8 volt ami kb. 238 megatonna. a 2004 Indiai óceánon bekövetkezett földrengés 9,1-9,3 (kb. 1340 megatonna) volt.


(a richter skála logaritmikus, ami azt jelenti, hogy két egész szám között 10szeres erősség van. azaz a 9-es tízszer erősebb a 8-asnál és 100szor a 7-esnél.)

2011. febr. 3. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
73%
Nem a felszabaduló energia volt a kérdés, hanem a pusztítás. Az ÉLET elpusztításában egyértelműen a nukleáris fegyverek a nyerők, aki ezt kétségbevonja annak fogalma sincs ezekről a dolgokról. A táj átrendezése természetesen a földrengések dolga.
2011. febr. 3. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

A kérdés a pusztító erőre vonatkozik - ezt átterelni az életet vagy emberéletet követelő pusztításra erős csúsztatás. Sem a Richter skála, sem a TNT egyenérték az égadta világon semmit sem mond az életre való veszélyességről - mégis ebben mérik a földrengéseket és a nukleáris fegyverek erejét.


Egy ütőér elnyisszantásának energiája sehol sincs egy ökölcsapáséhoz, az elsőbe mégis hamarabb belehalnak mint a másodikba.


Úgy gondolom alapvető fontosságú, h az energiákat mien dimenzióban értelmezzük! A Richter-skála szerinti 9-es erősségű, városokat, országrészeket leromboló földrengések akkor is pusztítóknak számítanak, ha senki sem hal meg. Aki ezt nem veszi figyelembe, sztem az nem tudja, h miről beszél.

2011. febr. 3. 10:50
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés arra vonatkozott, melyiknek nagyobb a pusztító ereje. Akkor kérlek definiáld a pusztítást? Minek mennyi az értéke? Mikor tekintjük elpusztultnak? Mert te nagyon határozottan állítasz dolgokat, de semmi alapjuk nincs, amíg ezeket meg nem mondod. Nekem az emberi élet sokkal értékesebb, mint mondjuk egy völgy. Ha a völgy elpusztul, ahhoz sokkal több energia szükséges, viszont ugyanúgy lesz VALAMI helyette, táj, síkság, gleccser, akármi. Az emberi élet meg nem pótolható. Ez is egy szempont persze, ha én lennék a táj, akkor nekem az lenne értékesebb.


Akkor fogalmazz úgy, hogy a felszabaduló energiára vagy kíváncsi, ezesetben földrengés illetve meteorit, ha az természeti katasztrófának számít.

2011. febr. 3. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!