Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha A és B űrhajó fénysebességg...

Ha A és B űrhajó fénysebességgel halad (tegyük fel! ) egymás mellett, majd az "A" hajó nagyobb sebességre kapcsol akkor egy fix pontból nézve ezt az eseményt mit látunk?

Figyelt kérdés
1: az "A" űrhajó megelőzi "B"-t, vagy 2: A és B hajó látszólag továbbra is egymás mellett halad (hasonlóan képzelem, mint a hangsebességnél, ahol a hangsebességet átlépő repülő tulajdonképpen "halhatatlan", a hang alapján a két repülő egymás mellett van) 3. Ha úgy van, ahogy a 2. pontban gondolom, akkor gyakorlatilag a múlt és a jelen halad egymás mellett, a "jövő"meg láthatatlan?
2009. febr. 10. 04:45
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
84%

ne tegyük fel.


ha az elmélet azt mondja ki, hogy nem lehet még a fénysebességgel sem haladni, akkor ne kérdezd már meg, hogy mi van akkor, ha fénysebességről még tovább gyorsít.


erre a kérdésre nincs válasz.

2009. febr. 10. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
91%

A "félreértések" elkerülése végett, szerintem át lehetne fogalmazni a kérdést, valahogy így: A és B fénysebességgel halad hozzánk képest ... (pl c/2-vel haladnak az egyik, mi meg c/2-vel a másik irányba) így van értelme a "nagyobb sebességre kapcsolásnak"... és talán nem köt majd beléd mindenki... de lehet, hogy ez is rossz tipp :)

Tudom fix pontot írtál, de a fix pontnak ebben az esetben szerintem nincs értelme...



Ez esetben egyébként A ugyanúgy fénysebességgel fog menni hozzánk képest, mint B, hisz annál nagyobb sebességgel nem mehet, de a többihez így reggel még túl fáradt vagyok :D

2009. febr. 10. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
77%

ha mi 0,5c-vel megyünk az egyik irányba, egy másik úrhajó meg 0,5c-vel velünk ellentétes irányba (valódi sebességek), akkor tőlünk a másik irányba tartó ürhajó távolodási sebessége (most nem számolok utána, csak úgy körülbelül) 0,8c.


kedves kérdező, volt már itt sok fénysebességgel kapcsolatos kérdés, elöbb azokat olvasd át és utána kérdezz.

2009. febr. 10. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
66%

A második válaszadónak jó a mondandója.

Viszont annyival kiegészíteném, hogy ha A 0,5 c-vel ahad egyik irányba, B pedig ugyanennyivel a másikba, akkor a kettőjük közötti sebesség c lesz. Tehát voltaképpen elértük a fénysebességet (viszonylagosan).

Sőt, elvileg meg is haladhatjuk azt. 0,6c + 0,6c = 1,2c.

Tehát viszonylagosan lehetséges.

Az perzse már más kérdés, hogy ekkor mi történik. Arra majd valaki más válaszol. ;)

2009. febr. 10. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
89%

"Sőt, elvileg meg is haladhatjuk azt. 0,6c + 0,6c = 1,2c"


nem, mivel MI az egyik űrhajóban ülünk...

kb. 0,8c

2009. febr. 10. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
74%

De miért 0,8 c? Ezt nem értem.

Ha az egyik megy 0,6-al, a másik szintén 0,6-al, és távolodnak egymástól, akkor az egymáshoz viszonyított sebességük a kettő összege lesz, azaz 1,2. Nem?

Vagy ha 0,7-0,7 a két érték, akkor az összeg 1,4 lest, nem?

Mint ahogy ha két autó távolodik egymástól 60-al 60-al. Ha én ebből az egyikben ülök, akkor a másik autó hozzám képest 120-al távolodik.


Persze lehet, hogy tévedek, de nekem valahogy így logikus.

Vagy megmagyaráznátok, hogy miért 0,8?

Komolyan érdkelne.

2009. febr. 10. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
85%

Aki semmit nem ért a fénysebességhez, annak persze, hogy ilyen dolgok "logikusak".

Csakhogy a sebességeket NEM LEHET így összeadni!

Ha két űrhajó egy harmadikhoz képes fél-fél fénysebességgel távolodik - akkor EGYMÁSHOZ KÉPEST kb. 0.8 fénysebsséggel fognak távolodni!

Ha a két űrhajó egy harmadikhoz képest CSAKNEM fénysebességgel távolodik (merthogy fénysebességre gyorsulni NEM TUDNAK) - akkor egymáshoz képest csak egy picikével látszanak gyorsabbnak!


Ha egy atomnak, amelyik a fénysebesség 99.99%-ával megy, adunk még egyszer annyi energiát (tehát "logikusan" dupla sebességgel kellene utána mennie) - azzal talán 0.004%-ot képes gyorsulni! Tehát a fénysebesség 99.994%-ával fog menni!


DE!

Olyan is létezik, hogy közegbeli fénysebesség.

Az üvegben a fény sebessége pl. 200000 km/mp. Ez a törésmutatótól függ: minden anyagban lassúbb, mint a vákuumban.

Ha valamilyen részecske gyorsabban megy, mint amire a fény képes abban a közegben - akkor Cserenkov-sugárzást fog kibocsátani. Ilyet naponta figyelnek meg a kozmikus sugárzásban vagy egy reaktorban.

2009. febr. 10. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:

Kedves kritikusaim!

Arra szeretnélek kérni benneteket,hogy ne a megfogalmazás helytelenségén akadjatok ki!Úgy látom,azért értitek a kérdést!És igenis TEGYÜK FEL!!!Különben a google-be beütitek ezt:"fénysebességnél gyorsabban",akkor 5800 találat foglalkozik a témával!!!


"A fizika egyik alaptörvénye látszik megdőlni, két német kutató ugyanis azt állítja, hogy lehet a fénysebességnél gyorsabban utazni. Kísérletükben fotonok száguldoztak kvantumalagutakban.


Einstein speciális relativitás-elmélete szerint végtelen mennyiségű energia szükséges ahhoz, hogy egy tárgy a fénynél is gyorsabban haladjon. Gunter Nimtz és Alfons Stahlhofen német kutatók ugyanakkor azt állítják, hogy nekik ezt két prizmával sikerült elérniük.


A koblenzi egyetemen elvégzett kísérletben fotonok utaztak két prizma között, írja a brit Telegraph című lap. Egy detektorral megpróbálták elcsípni a prizmáról visszaverődő fotonokat, és a többségüket sikerült felfogni. Néhány foton azonban elég furcsán viselkedett: a tudósok szerint a szó szoros értelmében azonnal megtették az utat az érzékelőig, tehát a fénynél gyorsabban haladtak. A fény sebessége körülbelül háromszázezer kilométer per másodperc. Azt nem tudni, hogy milyen műszerrel lehetett megbízhatóan megmérni a fénysebességnél gyorsabb haladást.


Elég bizarr következményei lehetnek annak, ha valóban lehet fénysebességnél gyorsabban utazni. Ebben az esetben egy űrhajós elméletileg még az elindulása előtt megérkezne a célállomásra. A német tudósok szerint a kvantumalagutak tehetnek mindenről, amelyek segítségével a szubatomi részecskék megdönthetik a megdönthetetlennek látszó fizikai törvényeket.


Nimtz azt nyilatkozta a New Scientistnek [1], hogy most először sikerült megdönteni a híres elméletet."


( [link]

2009. febr. 10. 19:45
 9/28 anonim ***** válasza:
100%

16:14-es!


Én ezt még mindig nem értem. Lehet, hogy hülye vagyok, de az én egyszerű gondolkodásomba nem fér az el, hogy ha gyorsítjuk mindkét tárgyat, és egymástól távolodnak, akkor miért csökken az egymáshoz viszonyított sebességük. A sima logika szerint nő.

Egyszerűen nem értem, miért csökken mégis? Csak mert valaki azt mondta, hogy nem lehet nagyobb a fénysebességnél, vagy mi?

Egyáltalán milyen hatással vannak egymásra ezek a tárgyak? Mert szerintem semmilyennel nincsenek. Így ha a Földről nézve az egyik "balra" meg 0,6 fénysebességgel, a másik "jobbra" megy ugyanennyivel, akor a Földről nézve ezek 0,6-0,6-al távolodnak. Így logikusan azon tárgyakból nézve a Föld is 0,6-al távolodik. Ekkor viszont a másik tárgy már 1,2-vel kell, hogy távolodjon.

De akkor miért csak 0,8-al, mint ahogy mondod???


Mellesleg én is hajazok arra, hogy el lehet érni a fénynél nagyobb sebességet. Legalábbis az egyszerű kis agyammal nem látok semmi kifogást ellene. Persze lehet, hogy bennem a hiba. :)

2009. febr. 10. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
100%

megprógálom megvilágítani a dolgot.


Figyelem! Mielött valaki belekötne, fizikailag nem pontos, de szerintem elegendő ahoz, hogy elkezdje megérteni.


Tehát.

Van egy űrhajó, ami tegyük fel a fénysebesség 2/3ával megy. Te ülsz ebben az űrhajóban. Az a kósza gondolatod támad, hogy meg kellene mérni az űrhajó sebességét. A következő dolgot eszeled ki: Fogod magad és felállítasz egy fényérzékelőt a hajó orrában, majd fogod magad és hátramész a hajó farába egy zseblámpával. Az ötlet az, hogy mivel tudod pontosan (tegyük fel) a zseblámpa és az érzékelő közötti távolságot, meg azt is tudod pontosan mérni (tegyük fel), hogy mennyi idő alatt ér a fény a zseblámpától az érzékelőig, ki tudod számolni, hogy mennyivel megy a hajó. A klasszikus fizika szerint az útból és az időből ki tudod számolni a relatív sebességet, amivel a fény a zseblámpához képest mozog, ezt levonod a fénysebességből és megvan a hajó sebessége. Tiszta sor.

Csakhogy amikor elvégzed a mérést azt fogod tapasztalni, hogy a fény biza fénysebességgel mozog az űrhajóhoz képest. (az időből és a távolságból a fénysebesség fog kijönni.)

Na most jön a fejvakarás, mert ügyebár a fény sebessége állandó (most a közegektől eltekintünk), de akkor ez miként is lehet?


A relativitás elmélet azt mondja ki (többek között), hogy a sebességnek hatása van az időre. Egyszerűen fogalmazva minnél gyorsabban mész, annál lassabban telik az idő. A fenti példánal maradva te azért méred a fénysebességét az űrhajóhoz képest fénysebességnek, mert számodra az idő harmad olyan gyorsan telik. Amig te egy percet mérsz a karórádon, addig a földön maradt haverodnak 3 perc telik el.


Abban valóban igazatok van, hogy ha az egyik űrhajó 0,6c-vel megy egy irányba, a másik meg 0,6c-vel egy vele ellentétes irányba, akkor egy külső, az űrben lebegő szemlélő számára 1,2c-vel távolodnak egymástól.

Viszont az űrhajókban ülők számára az idő le van lassulva, ezért ők ha kinéznek a hátsó ablakon (mondjuk van olyan), akkor nem azt fogják látni, hogy a másik űrhajó 1,2c-vel távolodik, hanem annál a sebességnél jóval kevesebbet. Konkrétan kevesebbet, mint a fénysebesség.


A relatív sebesség, mint fogalom azt jelenti, hogy pl. amikor két autó sebességét összehasonlítom, a nézőpontot az egyik autóba helyezem át. A mindennapokban pl. amikor összeveti az ember egy 60kmhval és egy 80kmhval haladó kocsi sebességét, akkor nem ül be képzeleben az egyik köocsiba, csak kivonja egymásból a két sebességet. Viszont nagy sebességek esetén (amik már összevethetőek a fénysebességgel) a relatívot csak úgy szabad értelmezni, ha benne ülünk ez egyik kocsiban, ekkor viszont már hat ránk az időlassulás, azaz a relatív sebesség nem a két sebesség különbsége lesz.

Ezért mondjuk, hogy a két egymástól távolodó, egyenként a fénysebesség 0,6-ével haladó űrhajó relatív sebessége nem 1,2 fénysebesség, hanem annál kevesebb. A relatív sebesség sem érheti el a fénysebességet.


Megjegyzés:

A dolog ennél persze sokkal bonyorultabb. A sebesség ugyanis nem csak az időre, hanem a térre és tömegre is hatással van. A fénysebesség kétharmadával haladó űrhajóban nem csak lelassul az idő, hanem a tér is eltorzul, konkrétan megnyúlik a hajó. Ezen felül nő a tömege is, ami a gravtáció növekedését is okozza, ami meg szintén hatással van az időre (lassítja).

Ezen hatások összessége fogja létrehozni azt a hatást, amit az elején vázolt kisérletben leírtam.

2009. febr. 10. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!