Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Az olyan országokban, ahol...

Az olyan országokban, ahol jobbról balra írnak, több a balkezes ember?

Figyelt kérdés
2009. febr. 19. 15:46
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
29%
Igen.
2009. febr. 19. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
70%
Nem.
2009. febr. 19. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
11%
Nemtom.
2009. febr. 19. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
75%
Nem.
2009. febr. 19. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
28%
Lehet.
2009. febr. 19. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
81%

Dehogyis!

Nem akkor lesz az ember balkezes vagy jobbkezes amikor írni tanul!

2009. febr. 19. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
95%
Nem ezen múlik, ez genetika. Egyébként lehet, hogy többen szoknak rá a balkezes írásra (is), de nem ezen fog múlni. Öcsém azért tanult meg bal kézzel írni és gitározni, mert egyszer nagyon csúnyán eltört a jobb keze (ő egyébként jobbkezes), és csak a balt tudta használni, illetve nem engedtem neki, hogy áthangolja a balkezes gitáromat, és azon tanult meg gitározni. Szóval rákényszerült, de ő maradt jobbkezes, csak van, amit bal kézzel is jól tud.
2009. febr. 19. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Én sem úgy gondoltam, hogy akkor alakul ki a balkezességük, amikor írni tanulnak, hanem pont fordítva, hogy talán azért alakult ki bizonyos helyeken a jobbról balra írás, mert esetleg több a balkezes, vagy pedig ha eredetileg nem is így volt, talán egy idő után már több ilyen gyerek született. De ahogy látom más se igazán tudja.
2009. febr. 20. 08:58
 9/12 anonim ***** válasza:
76%

Nézd, ezzel odáig kéne visszamenni, amikor ez kialakult, mert ott van a válasz. Én balkezes vagyok, és bár tudok tükörírással (jobbról balra) írni, de egyáltalán nem érzem természetesnek. Én sajnos se azt nem tudom, hol mikor alakult ki, hogy írjanak, se azt, hogy kinek a révén, de valahol biztos van erről infó, és valószínűleg ha azt megtalálnánk, meglenne a válasz.

Állítólag (egyik történelmi pletyka szerint) az angolok azért közlekednek "fordított irányban", mert ezzel is makacsul ellent akartak mondani a hódító ellenséges csapatnak. Hogy ez igaz vagy nem, azt nem tudom, de ha igaz, és ebből indulok ki, akkor a tükörírás se biztos, hogy kézfüggő dolog miatt alakult ki helyenként.

2009. febr. 20. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
92%

Az írás maximum pár ezer éve alakult ki, ez tény.

Evolúciós szinten pár ezer év gyakorlatilag nullának számít.


Vagyis azt nyugodtan állíthatjuk, hogy a balos írású országokban nem fog genetikai (evolúciós) változás lezajlani ennyi idő alatt, hogy a népesség jobban tudjon alkalmazkodni a saját maga által feltalált balos írásmódhoz. Főleg azért nem, mert a balkezesek nincsenek akkora előnyben, hogy SOKKAL több utódjuk legyen (ami ugye az evolúció alapja).


Igazából azt se tudjuk, hogy a balkezesség mennyire genetikus, de szerintem erősen az, de mindenesetre balkéz-gént nem ismerünk. De ha például kiderülne, hogy a balkezességet egyéb, külső tényezők is befolyásolják, akkor el lehet gondolkodni rajta. Mondok egy hülye példát: ha mondjuk kiderül, hogy háborúban több balkezes születik (mert az anya stressze balkezességet idéz elő a magzatban), akkor ha egy nép békésebb lesz, a balkezes is kevesebb lesz. Ilyenekről én nem tudok, de hangsúlyozom, nem tudunk mindent, bármi kiderülhet. A régi korok balkezes-aránya nem ismert.


Egy társadalom egyféleképpen tudja megváltoztatni egy gén arányát, mégpedig szisztematikus irtással. Kb arról van szó, mint Európában a vörös hajúak boszorkányként üldözése, ami feltehetőleg megtizedelte a vörös haj génjét. Esetleg járvány is bejátszhat, ha sokkal jobban érint egy csoportot (pl. kék szeműeket). Nem hallottam még balkezesek irtásáról, se balkézkórról.


Ráadásul egy írás irányát nem feltétlenül amiatt fejlesztették ki, hogy milyen kezes az illető. A legősibb írások amúgy is kőbe vésettek voltak, ott meg más szempontok a "logikusak" - és ezekből fejlődtek aztán a papírra/pergamenre írt írások. A régi korokban nagyon kevés volt az írnok, és más technikával is írtak, mint ma: hosszú tollal, lassan, türelmesen. A balos írás nem jelentett tömeges gondot, mint ma.


Összefoglalva:


Az írás kialakulásakor valószínű mások voltak a szempontok, és nem a társadalom balos-jobbos aránya. Csak az írás kedvéért nem történik nagy léptékű genetikai módosulás. A társadalom balos-jobbos összetételét ismeretlen hatások befolyásolják. Ha a hatás csak genetikai, akkor valószínű nem történt változás pár ezer év óta. Ha van egyéb hatás is, akkor a kérdés megválaszolatlan marad.

2009. febr. 20. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!