Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mitől himbálodzik ide-oda az...

Mitől himbálodzik ide-oda az inga?

Figyelt kérdés
2011. márc. 19. 18:12
 1/7 anonim ***** válasza:
Olyat még nem láttam, hogy himbálódzik, csak olyat hogy leng. A helyzeti és a mozgási energiája alakul át egymásba megfelelő periódus idővel.
2011. márc. 19. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
Lényegében, mivel a inga egy olyan súly ami szabadon leng, ezért ha egyik irányba meglendíted, a Föld el fog fordulni alatta és ezért fog más irányba lengeni utána.
2011. márc. 19. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
A2. valahol hibádzik,amit irsz az szerintem az Eötvös inga.
2011. márc. 19. 18:31
 4/7 anonim ***** válasza:

Amit a második írt az nem Eötvös-inga. Az eredeti Eötvös-inga ugyanis egy vízszintes rúdon amely egy torziós szálon függ, két azonos tömegű platina golyó volt, különböző magasságban felfüggesztve. A magasságkülönbség miatt a golyókra különböző mértékben hat a gravitáció, így az inga elfordul. Ezzel mérték régen a gravitáció változás nagyságát. (irány szerinti deriváltat). Ma már nem használják, hanem helyette gravimétereket használnak, amelyek ténylegesen a gravitációt mérik.

Szintén a másodikhoz: ezt a kísérletet Foucault mutatta be, a Coriollis erő demonstrálása céljából.

2011. márc. 19. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Egyébként csak érdekességként. Általános nézet, hogy a Foucault találta ki ezt a kísérletet, holott Vincenzo Viviani (1622-1703) itáliai matematikus 1661-ben, Firenzében végezte el a először, a Föld forgásának bizonyítására.
2011. márc. 19. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
A 2. válaszoló vagyok, én ezt a Jimmy Neutronból tudtam csak, ami megy a Nickelodeonon. :)
2011. márc. 21. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Ja ja onnan én is tanulok.
2011. márc. 23. 15:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!